moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szefowie obrony o bezpieczeństwie

– Jeszcze nigdy nie widziałem, aby NATO było tak bardzo zjednoczone jak obecnie – mówił gen. Christopher Cavoli, naczelny dowódca sojuszniczych sił NATO w Europie (SACEUR), podczas Konferencji Szefów Obrony Państw Europy Północnej, która odbyła się w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie.

Konferencja Szefów Obrony Państw Europy Północnej (Northern Europe Chiefs of Defense Conference) to coroczne spotkanie, podczas którego szefowie obrony dyskutują o aktualnych zagrożeniach bezpieczeństwa regionalnego. Tym razem miała miejsce w Polsce, w Dowództwie Komponentu Wojsk Obrony Cyberprzestrzeni w Legionowie. Jej organizatorami były Dowództwo Europejskie Stanów Zjednoczonych (US EUCOM) oraz Sztab Generalny Wojska Polskiego. Spotkaniu przewodniczyli gen. Christopher Cavoli, naczelny dowódca sojuszniczych sił NATO w Europie, oraz gen. Rajmund T. Andrzejczak, szef Sztabu Generalnego WP. W wydarzeniu wzięli również udział dowódcy sił zbrojnych Danii, Estonii, Finlandii, Islandii, Litwy, Łotwy, Niderlandów, Niemiec, Norwegii, Szwecji i Wielkiej Brytanii.

Głównymi tematami konferencji były między innymi wyzwania dla bezpieczeństwa regionalnego, pogłębianie współpracy obronnej oraz zwiększanie interoperacyjności technologicznej między państwami członkowskimi NATO i krajami partnerskimi.

W czasie przerwy z dziennikarzami spotkali się generałowie Cavoli i Andrzejczak. Szef Sztabu Generalnego WP przypomniał, że ostatnie takie spotkanie odbyło się rok temu w Finlandii. – Wówczas zaproponowałem, aby kolejną konferencję zorganizować w Polsce. Nie przepuszczaliśmy jednak, że sytuacja będzie tak poważna, a spotkanie odbędzie się w diametralnie zmienionym środowisku bezpieczeństwa. Dlatego dziś rozmawiamy na tematy dotyczące bezpieczeństwa nie tylko za naszą wschodnią granicą, lecz patrzymy znacznie szerzej, by móc się przygotować na nadchodzącą trudną przyszłość – mówił generał.

Gen. Andrzejczak dodał, że formuła spotkań szefów obrony jest świetną okazją do tego, by wspólnie znaleźć rozwiązania na płaszczyźnie wojskowej odnoszące się do kwestii bezpieczeństwa, które następnie zostaną przedstawione politycznym decydentom. – Nie ma obecnie ważniejszego priorytetu niż wsparcie Ukraińców. W tym znakomitym zespole dowódców i szefów sztabów przygotujemy stosowne propozycje, aby to bezpieczeństwo zapewnić – zaznaczył.

Gen. Cavoli podziękował szefowi polskiego Sztabu Generalnego za bardzo dobrą i wciąż rozwijaną współpracę, a także za „jego przywództwo i przywództwo całych polskich sił zbrojnych”. – Gratuluję wszelkich wysiłków podejmowanych przez Polskę. Wasza wartość jako sojusznika jest nie do przecenienia. Jest wprost bezcenna dla całego Sojuszu – powiedział amerykański generał.

Naczelny dowódca sojuszniczych sił NATO w Europie podkreślał, że w ciągu ostatnich kilku lat nie było momentu, w którym spotkanie byłoby ważniejsze niż obecnie. – Nielegalna i niczym niesprowokowana inwazja Rosji na Ukrainę stała się dla nas szansą, by jeszcze bardziej się zjednoczyć i porozmawiać na tematy istotne dla narodowego i regionalnego bezpieczeństwa – stwierdził generał. Przyznał też, że siłą Sojuszu Północnoatlantyckiego jest jedność. – Szczerze mówiąc, jeszcze nigdy nie widziałem, aby Sojusz był tak bardzo zjednoczony jak obecnie. Idąc naprzód, zawsze będziemy silniejsi razem – dodał Cavoli.

Obaj generałowie zwrócili także uwagę na obecność na konferencji szefów sztabów Finlandii i Szwecji. Podkreślali, że wstąpienie tych państw do NATO zmieni mapę polityczną, geografię strategiczną i układ sił w regionie Morza Bałtyckiego.

Dzień wcześniej w ramach Northern Europe Chiefs of Defense Conference w Sztabie Generalnym spotkali się starsi podoficerowie dowództw (Command Senior Enlisted Leaders) krajów Europy Północnej i USA. Na co dzień doradzają oni szefom obrony w kwestiach związanych z korpusami podoficerów i szeregowych zawodowych. Podczas spotkania w Warszawie dyskutowali między innymi o inicjatywach podejmowanych na rzecz rozwoju korpusu podoficerskiego w armiach państw Europy Północnej.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Jakub Szymczuk / KPRP, Sztab Generalny WP

dodaj komentarz

komentarze


Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
 
Mjr rez. Arkadiusz Kups: walka to nie sport
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Święto wojskowego sportu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Kurs z dzwonem
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Centrum szkolenia dla żołnierzy WOC-u
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Stoltenberg: NATO cieszy się społecznym poparciem
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Zapomniana Legia Cudzoziemska
Prezydent Andrzej Duda w Forcie Stewart
Jeśli nie Jastrząb, to…
Byk i lew, czyli hiszpańsko-brytyjska światowa corrida
Rakiety dla Jastrzębi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Psiakrew, harmata!
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Weterani i bokser „Master”
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Wojsko inwestuje w Limanowej
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Hiszpański palimpsest
Zmiany w dodatkach stażowych
25 lat w NATO – serwis specjalny
Animus Fortis, czyli mężny duch
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Wojna w świętym mieście, część druga
V Korpus z nowym dowódcą
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Szpej na miarę potrzeb
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część pierwsza
Ogień w podziemiu
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Cena wolności
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Sportowcy podsumowali 2023 rok. Teraz czas na igrzyska olimpijskie
Odstraszanie i obrona
Prawda o zbrodni katyńskiej
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Wojna w świętym mieście, epilog
NATO na północnym szlaku
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Choć odeszli, trwają w naszych myślach
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Jak wyszkolić pilota F-16?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO