Ambasada Stanów Zjednoczonych w Warszawie poinformowała dziś, że Kongres USA zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach programu wsparcia. – Dobra wiadomość! Dodatkowe środki przeznaczymy na dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa Polski – zapowiedział Mariusz Błaszczak, wicepremier i minister obrony.
„Kongres Stanów Zjednoczonych zatwierdził przekazanie Polsce 288,6 milionów dolarów w ramach Foreign Military Financing” – czytamy w oświadczeniu opublikowanym na stronie internetowej Ambasady USA w Polsce.
Amerykanie wyjaśniają, że to część długoterminowych inwestycji w obronność Ukrainy i jej 18 sąsiadów, jakie ogłosił 8 września w Kijowie Antony Blinken, sekretarz stanu USA. Jak napisano w oświadczeniu, decyzja Kongresu czyni Polskę jednym z największych odbiorców „Zagranicznej Pomocy Wojskowej” poza Ukrainą i ma na celu wzmocnienie zdolności naszego kraju do „odstraszania i obrony przed zwiększonym zagrożeniem ze strony Rosji”.
Jednocześnie przedstawiciele USA podkreślają „nadzwyczajne wsparcie”, którego Polska udzieliła Ukrainie. I wyjaśniają, że przyznane pieniądze przyspieszą proces uzupełniania wyposażenia, np. czołgów, jakie nasz kraj przekazał broniącemu się przed rosyjską agresją sąsiadowi. Przypomnijmy, że poza czołgami T-72, ukraińscy żołnierze korzystają m.in. z polskich armatohaubic Krab czy przeciwlotniczych zestawów rakietowych Piorun.
Decyzję Kongresu skomentował wicepremier Mariusz Błaszczak. „Dobra wiadomość! Dodatkowe środki przeznaczymy na dalsze wzmacnianie bezpieczeństwa Polski” – napisał w mediach społecznościowych szef MON-u.
Głos zabrał także ambasador USA. „Polska od początku wojny ze wszystkich sił wspiera Ukrainę militarnie i humanitarnie. Dla całego świata jest przykładem do naśladowania” – napisał w mediach społecznościowych Mark Brzezinski.
„Cały czas zachęcamy kraje do przekazywania Ukrainie pilnie potrzebnego wsparcia, jak również do rozpoczęcia negocjacji kontraktów z firmami obronnymi, w celu możliwie najszybszego uruchomienia produkcji sprzętu dla Ukrainy” – napisano w oświadczeniu Ambasady USA.
Foreign Military Financing to forma wsparcia, które może być udzielone państwu partnerskiemu na zasadzie bezzwrotnej dotacji lub pożyczki. FMF umożliwia zakup amerykańskich produktów obronnych, usług i szkoleń.
autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
komentarze