moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Amerykańskie zamówienie na polskie Abramsy

US Army podpisała z koncernem General Dynamics Land Systems wartą 1,148 mld dolarów umowę na wyprodukowanie 250 czołgów Abrams w najnowszej wersji M1A2 SEPv3. Pojazdy mają być dostarczone Siłom Zbrojnym RP. – Abrams jest najbardziej zaawansowanym czołgiem na świecie i nie możemy się doczekać, kiedy trafi on do polskich żołnierzy – podkreśla Chris Brown, wiceprezes GDLS.

O podpisaniu kontraktu z amerykańskimi wojskami lądowymi (US Army) największy producent sprzętu pancernego w USA poinformował w specjalnym komunikacie dla mediów. – Cieszymy się, że zostaliśmy wybrani, aby zapewnić tę kluczową zdolność pancerną naszym sojusznikom w Polsce – zaznaczył Chris Brown, który w General Dynamics Land Systems jest wiceprezesem ds. globalnej strategii i rozwoju międzynarodowego biznesu.

Przedstawiciele koncernu podkreślają, że do Polski trafi najnowsza wersja Abramsów, M1A2 SEPv3, która posiada ulepszone (w stosunku do poprzednich wersji) systemy łączności i komunikacji, opancerzenie, system napędowy oraz system kierowania ogniem. – M1A2 SEPv3 Abrams jest najbardziej zaawansowanym czołgiem na świecie i nie możemy się doczekać, kiedy trafi on w ręce polskich żołnierzy – podkreśla wiceprezes Chris Brown w komunikacie z 25 sierpnia.

Zgodnie z amerykańskimi przepisami eksport uzbrojenia produkowanego w USA do innych państw odbywa się pod ścisłym nadzorem władz. Na sprzedaż broni musi wyrazić zgodę nie tylko tamtejszy rząd, ale również Kongres. Na tym nie koniec. Inne państwa nawet mając zielone światło od polityków, nie mogą same zakontraktować sprzętu u producenta. Zamawiającym musi być amerykański rząd, gdyż to on jest gwarantem należytej realizacji kontraktu.

Dokładnie według takiego schematu przebiega realizacja podpisanej 5 kwietnia tego roku, wartej 4,5 mld dolarów, umowy międzyrządowej na sprzedaż Polsce w ramach programu Foreign Military Sales 250 czołgów Abrams w wersji M1A2 SEPv3 oraz 26 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 HERCULES (Heavy Equipment Recovery Combat Utility Lifting Extraction System) i 17 mostów towarzyszących M1110 JAB (Joint Assault Bridge).

Umowy z producentem Abramsów, które mają docelowo znaleźć się na wyposażeniu Wojska Polskiego, zawiera amerykański rząd, a konkretnie – w tym wypadku – tamtejsze wojska lądowe, które są najważniejszym użytkownikiem tych czołgów.

Choć podpisany kilka miesięcy temu kontrakt na dostawę 250 Abramsów przewiduje, że pierwsze maszyny trafią nad Wisłę w 2025 roku, a dostawy zakończą się rok później, przedstawiciele amerykańskich władz i koncernu GDLS deklarują, iż możliwe jest przyspieszenie i rozpoczęcie przekazywania tanków już w 2024 roku.

Do tego czasu żołnierze WP będą mogli uczyć się w Polsce obsługi tych maszyn. W lipcu tego roku do Akademii Szkolenia Abrams utworzonej na poligonie w Biedrusku przez Centrum Szkolenia Wojsk Lądowych (CSWL) trafiło 28 wypożyczonych z zasobów US Army czołgów M1A2 SEPv2.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: General Dynamics Land Systems, MON

dodaj komentarz

komentarze


Zawiszacy przywitali Borsuki
Wszystkie Kormorany na wodzie
Bóg wojny wyłonił najlepszych artylerzystów
Combat 56 u terytorialsów
Szeremeta niepokonana na ringu w Budapeszcie
Szwedzi w pętli
Najlepsze projekty dronów nagrodzone przez MON
Sukces bezzałogowego skrzydłowego
Nowe Warmate dla wojska
Najmłodszy żołnierz generała Andersa
Polski „Wiking” dla Danii
Jaśminowe szkolenia na AWL-u
Holenderska misja na polskim niebie
Norweska broń będzie produkowana w Polsce
W ochronie granicy
Plan na WAM
Polska i Francja na rzecz bezpieczeństwa Europy
Sejm za Bezpiecznym Bałtykiem
Żołnierze z „armii mistrzów” czekają na głosy
Święto sportowców w mundurach
Wojskowa łączność w Kosmosie
Orka na kursie
Artylerzyści mają moc!
Niebo pod osłoną
Dzień wart stu lat
Gdy ucichnie artyleria
Wojsko ma swojego satelitę!
Pływacy i panczeniści w świetnej formie
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Szef MON-u podsumował rok działania ustawy o obronie cywilnej
Operacja „Szpej” nigdy się nie skończy
Pierwsze spojrzenie z polskiego satelity
Pomorscy terytorialsi w Bośni i Hercegowinie
Smak służby
F-35 z Norwegii znowu w Polsce
Cel: zniszczyć infrastrukturę wroga w górskim terenie
Obywatele chcą być wGotowości
Niemieckie wsparcie z powietrza
Kalorie to nie wszystko
Rosja usuwa polskie symbole z cmentarza w Katyniu
Śnieżnik gotowy na Groty
Zawiszacy przywitali pierwsze Borsuki
Pancerniacy jadą na misję
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Zmierzyli się z własnymi słabościami
Czas na polskie Borsuki
Premier ogłasza podwyższony stopień alarmowy
Nowe zdolności sił zbrojnych
Kontrakt na ratowanie życia
MSPO 2025 – serwis specjalny „Polski Zbrojnej”
Mundurowi z benefitami
Nowe zasady dla kobiet w armii
Satelita MikroSAR nadaje
Formoza – 50 lat morskich komandosów
Militarne Schengen
Najdłuższa noc
Szczyt europejskiej „Piątki” w Berlinie
Polskie MiG-i dla Ukrainy?
Rządy Polski i Niemiec wyznaczają kierunki współpracy
Sportowcy podsumowali 2025 rok
Najlepsi w XXII Maratonie Komandosa
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO