moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W hołdzie bohaterom wojny z bolszewikami

Chcemy i potrafimy bronić naszej ojczyzny – mówił w niedzielę wicepremier Mariusz Błaszczak podczas ceremonii odsłonięcia Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Monument stanął w Wolicy Śniatyckiej, gdzie 31 sierpnia 1920 r. 1 Dywizja Jazdy pułkownika Juliusza Rómmla pokonała bolszewików z Konnej Armii Siemiona Budionnego podążających w stronę Warszawy.

W 1920 roku, naprzeciwko siebie stanęły 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla oraz 1 Armia Konna, sowiecka formacja kawaleryjska, dowodzona przez Siemiona Budionnego. Zwycięstwo w Wolicy Śniatyckiej pod Komarowem zostało uznane za najważniejszą bitwę kawalerii polskiej stoczoną podczas wojny polsko-bolszewickiej. – Wydarzenia sprzed 102 lat są ważnym elementem naszej tożsamości narodowej – powiedział w niedzielę wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości 102 rocznicy bitwy pod Komarowem. Szef MON-u mówił o wielkim narodowym zrywie i bohaterstwie Polaków, którzy w 1920 roku powstrzymali nacierających bolszewików. Błaszczak nawiązał jednocześnie do bieżącej sytuacji: napaści Rosji na Ukrainę i zagrożeniu, jakie wciąż płynie ze strony Moskwy dla Europy. – Nie dopuścimy do tego, żeby chociażby skrawek polskiej ziemi był okupowany przez Rosję. Chcemy i potrafimy bronić naszej ojczyzny – zapewniał wicepremier. Jak przekonywał Mariusz Błaszczak odpowiedzią na zagrożenia militarne jest m.in. konsekwencja we wzmacnianiu i rozwijaniu potencjału Wojska Polskiego. Podkreślił też rolę polskiego rządu w upamiętnianiu wydarzeń historycznych, które budują tożsamość narodową.

Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej ma blisko 20 metrów wysokości i jest widoczny z daleka, stanął na wzgórzu w Wolicy Śniatyckiej, gdzie polscy żołnierze wspierani oddziałami ukraińskimi pokonali zmierzającą w kierunku Warszawy armię konną Siemiona Budionnego.

Monument tworzą kilkunastometrowe betonowe skrzydła husarskie, pomiędzy którymi umieszczono wykonane z brązu sylwetki trzech szarżujących na koniach kawalerzystów. Elementy te stanęły na betonowym postumencie, do którego prowadzą z czterech stron schody i na którym ustawiono słupy. Na nich z kolei znajdują się znaki 40 pułków kawalerii, a także opisy i cytaty dotyczące bitwy. Bryłę i całą kompozycję zaprojektowali: architekt Tomasz Dudek oraz grafik Konrad Głuchowski. Autorami sylwetek kawalerzystów są rzeźbiarze: Artur Wochniak i Tomasz Radziewicz. – Dziś wypełniliśmy testament kawalerzystów II Rzeczpospolitej, którzy nie zdążyli zbudować takiego pomnika – mówił prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” Tomasz Dudek.

Odsłonięcie pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej było głównym punktem tegorocznych, dwudniowych obchodów rocznicy Bitwy pod Komarowem. Rozpoczęły się one w sobotę, gdy na mogile poległych, którzy spoczęli na cmentarzu w Komarowie-Osadzie złożono wieńce. W miejscowym kościele odbyła się msza za poległych, a wieczorem na polach Wolicy Śniatyckiej koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości odbyła się także inscenizacja niektórych epizodów bitwy oraz msza polowa i apel pamięci.

Obchody rocznicy bitwy z 1920 roku pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy zorganizowało Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem" we współpracy z zamojskim oddziałem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wspierała ich 18 Dywizja Zmechanizowana. Członkowie Stowarzyszenia mają nadzieję, że wzgórze w Wolicy Śniatyckiej stanie się tak sławne i znane jak pola pod Grunwaldem, gdzie na pamiątkę starcia z 1410 roku również postawiono pomnik i gdzie co roku przyjeżdżają wycieczki z całej Polski.

W uroczystościach wzięła także udział grupa weteranów i weteranów poszkodowanych, których do Zamościa zaprosiło Stowarzyszenie „Jesteśmy z Tobą, Bądź z Nami”. – Dzięki wsparciu MON zorganizowaliśmy „III rajd weteranów Wojska Polskiego po Roztoczu” – mówi Zbigniew Cholewa prezes zarządu stowarzyszenia. A Witold Kortyka wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju dodaje, że dla weteranów była to podróż wojskowo-historyczna.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
 
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO na północnym szlaku
Zachować właściwą kolejność działań
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
NATO on Northern Track
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, epilog
Zbrodnia made in ZSRS
Sandhurst: końcowe odliczanie
Na straży wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, część druga
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
25 lat w NATO – serwis specjalny
Kolejne FlyEle dla wojska
V Korpus z nowym dowódcą
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Sprawa katyńska à la española
Mundury w linii... produkcyjnej
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Rakiety dla Jastrzębi
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
Święto stołecznego garnizonu
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Szpej na miarę potrzeb
Zmiany w dodatkach stażowych
Prawda o zbrodni katyńskiej
Szarża „Dragona”
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Ramię w ramię z aliantami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Odstraszanie i obrona
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Charge of Dragon
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Ocalały z transportu do Katynia
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Optyka dla żołnierzy
Strażacy ruszają do akcji
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Głos z katyńskich mogił
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Barwy walki
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Front przy biurku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO