moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W hołdzie bohaterom wojny z bolszewikami

Chcemy i potrafimy bronić naszej ojczyzny – mówił w niedzielę wicepremier Mariusz Błaszczak podczas ceremonii odsłonięcia Pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej. Monument stanął w Wolicy Śniatyckiej, gdzie 31 sierpnia 1920 r. 1 Dywizja Jazdy pułkownika Juliusza Rómmla pokonała bolszewików z Konnej Armii Siemiona Budionnego podążających w stronę Warszawy.

W 1920 roku, naprzeciwko siebie stanęły 1 Dywizja Jazdy pod dowództwem płk. Juliusza Rómmla oraz 1 Armia Konna, sowiecka formacja kawaleryjska, dowodzona przez Siemiona Budionnego. Zwycięstwo w Wolicy Śniatyckiej pod Komarowem zostało uznane za najważniejszą bitwę kawalerii polskiej stoczoną podczas wojny polsko-bolszewickiej. – Wydarzenia sprzed 102 lat są ważnym elementem naszej tożsamości narodowej – powiedział w niedzielę wicepremier i minister obrony Mariusz Błaszczak podczas uroczystości 102 rocznicy bitwy pod Komarowem. Szef MON-u mówił o wielkim narodowym zrywie i bohaterstwie Polaków, którzy w 1920 roku powstrzymali nacierających bolszewików. Błaszczak nawiązał jednocześnie do bieżącej sytuacji: napaści Rosji na Ukrainę i zagrożeniu, jakie wciąż płynie ze strony Moskwy dla Europy. – Nie dopuścimy do tego, żeby chociażby skrawek polskiej ziemi był okupowany przez Rosję. Chcemy i potrafimy bronić naszej ojczyzny – zapewniał wicepremier. Jak przekonywał Mariusz Błaszczak odpowiedzią na zagrożenia militarne jest m.in. konsekwencja we wzmacnianiu i rozwijaniu potencjału Wojska Polskiego. Podkreślił też rolę polskiego rządu w upamiętnianiu wydarzeń historycznych, które budują tożsamość narodową.

Pomnik Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej ma blisko 20 metrów wysokości i jest widoczny z daleka, stanął na wzgórzu w Wolicy Śniatyckiej, gdzie polscy żołnierze wspierani oddziałami ukraińskimi pokonali zmierzającą w kierunku Warszawy armię konną Siemiona Budionnego.

Monument tworzą kilkunastometrowe betonowe skrzydła husarskie, pomiędzy którymi umieszczono wykonane z brązu sylwetki trzech szarżujących na koniach kawalerzystów. Elementy te stanęły na betonowym postumencie, do którego prowadzą z czterech stron schody i na którym ustawiono słupy. Na nich z kolei znajdują się znaki 40 pułków kawalerii, a także opisy i cytaty dotyczące bitwy. Bryłę i całą kompozycję zaprojektowali: architekt Tomasz Dudek oraz grafik Konrad Głuchowski. Autorami sylwetek kawalerzystów są rzeźbiarze: Artur Wochniak i Tomasz Radziewicz. – Dziś wypełniliśmy testament kawalerzystów II Rzeczpospolitej, którzy nie zdążyli zbudować takiego pomnika – mówił prezes Stowarzyszenia „Bitwa pod Komarowem” Tomasz Dudek.

Odsłonięcie pomnika Chwały Kawalerii i Artylerii Konnej było głównym punktem tegorocznych, dwudniowych obchodów rocznicy Bitwy pod Komarowem. Rozpoczęły się one w sobotę, gdy na mogile poległych, którzy spoczęli na cmentarzu w Komarowie-Osadzie złożono wieńce. W miejscowym kościele odbyła się msza za poległych, a wieczorem na polach Wolicy Śniatyckiej koncert w wykonaniu Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego. Podczas uroczystości odbyła się także inscenizacja niektórych epizodów bitwy oraz msza polowa i apel pamięci.

Obchody rocznicy bitwy z 1920 roku pod patronatem prezydenta Andrzeja Dudy zorganizowało Stowarzyszenie „Bitwa pod Komarowem" we współpracy z zamojskim oddziałem Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej. Wspierała ich 18 Dywizja Zmechanizowana. Członkowie Stowarzyszenia mają nadzieję, że wzgórze w Wolicy Śniatyckiej stanie się tak sławne i znane jak pola pod Grunwaldem, gdzie na pamiątkę starcia z 1410 roku również postawiono pomnik i gdzie co roku przyjeżdżają wycieczki z całej Polski.

W uroczystościach wzięła także udział grupa weteranów i weteranów poszkodowanych, których do Zamościa zaprosiło Stowarzyszenie „Jesteśmy z Tobą, Bądź z Nami”. – Dzięki wsparciu MON zorganizowaliśmy „III rajd weteranów Wojska Polskiego po Roztoczu” – mówi Zbigniew Cholewa prezes zarządu stowarzyszenia. A Witold Kortyka wiceprezes Stowarzyszenia Rannych i Poszkodowanych w Misjach Poza Granicami Kraju dodaje, że dla weteranów była to podróż wojskowo-historyczna.

Małgorzata Schwarzgruber

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Świadczenie za staż – z podpisem prezydenta
 
Trzeba pilnie inwestować w amunicję
Amerykanie demonstrują gotowość na Bałtyku
Medic on the Battlefield
Sukces polskiej judoczki w Gruzji
BBN zaprasza na cykl debat strategicznych
Śladem profesjonalistów
Kościuszko, czyli ostatnia nadzieja Rzeczypospolitej
Słowo czekisty
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Setka ppor. Krzysztofa Żebrowskiego
Pod okiem rangersów
Pierwsze eksponaty MWP już w nowej siedzibie
„Słowacka tarcza” z polskim udziałem
Na ratunek „Rudemu”
Żołnierze walczyli o medale w Biegu Piastów
Natowski dialog operacyjny
Cztery lekkoatletki CWZS-u na podium w Stambule
Defilada powraca!
Międzywojenne archiwalia z MSZ
Wicepremier Błaszczak o Air Show 2023
Cegiełka na morzu
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Na jakich zasadach gratyfikacja?
Air Policing piątej generacji
Kraby strzelały w Danii
Great Game on the Sea
NATO podsumowało 2022 rok
Polski wkład w „Wisłę”
USA szybciej dostarczą Abramsy do Ukrainy
Biały Dom o polskich MiG-ach
Kormorany, czyli praca zespołowa
Polskie MiG-29 dla Ukrainy
Produkcją K2PL zajmie się konsorcjum
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
„Trenuj z wojskiem” po raz trzeci
Sportowcy-żołnierze uhonorowani za wyniki z 2021 i 2022 roku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
F-35 w powietrzu
To dobra ustawa dla wojska
Celne oko strzelców CWZS-u
Wspólne zakupy amunicji
Karą mogła być tylko śmierć
Jakie ćwiczenia dla pasywnej rezerwy?
Silniejsza obrona południowo-wschodniej flanki
Startuje „Jaskółka”
Powrót treningów z wojskiem
Będziemy produkować więcej amunicji
K9 i K2 uderzyły w Orzyszu
Międzyrządowe konsultacje w Rumunii
Polscy marynarze za kołem podbiegunowym
Więcej Bystrych dla armii
Na trasie legendarnego biegu
Wojna w świecie popkultury
„Hubal” bije Niemców
Szkolenie z da Vinci
Polskie samoloty MiG-29 dla Ukrainy
K2 uderzyły w Orzyszu
Sport uczy życia
Młot na dyktatora
Rezerwujcie czas! Już niedługo wojskowa gala MMA
Podoficerowie 6 BPD na pionierskim kursie
Walkę mają we krwi
Nowoczesne wojsko, bezpieczna Ojczyzna
Podejmij studia na nowym kierunku WAT
GROM szuka odważnych
NATO patrzy na wschód

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO