moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

PGZ inwestuje w produkcję prochu i amunicji

Program rozbudowy infrastruktury firmy Mesko S.A. i jej oddziału w Pionkach wchodzi w finałową fazę. Warta co najmniej 400 mln zł inwestycja dotyczy rozwoju produkcji prochów wielobazowych oraz amunicji wielkokalibrowej i artyleryjskiej. Do końca roku zostanie zakończona budowa dwóch nowych hal produkcyjnych na terenie zakładu w Skarżysku-Kamiennej i dwóch w filii w Pionkach.

Początki projektu o nazwie „400” sięgają jesieni 2019 roku. Wówczas to Skarb Państwa i Polska Grupa Zbrojeniowa podpisały umowę, na mocy której należąca do holdingu spółka Mesko S.A. (wraz z oddziałem w Pionkach) została dokapitalizowana z Funduszu Reprywatyzacji kwotą 400 mln zł. Pieniądze (powiększone o około 40 mln zł z zasobów Meska) mają zostać przeznaczone na odtworzenie Państwowej Wytwórni Prochu w Pionkach – która działała w czasach II RP – oraz zwiększenie potencjału produkcyjnego w Skarżysku-Kamiennej dotyczącego rakiet i amunicji (małokalibrowej, średniokalibrowej i wielkokalibrowej).

„Projekt 400” obejmuje budowę i wyposażenie w maszyny i urządzenia pięciu nowych obiektów produkcyjnych na terenie Pionek i czterech na terenie zakładów w Skarżysku-Kamiennej. Poza tym w obu tych miejscach zostaną unowocześnione budynki (np. kotłownie i magazyny). Przedstawiciele Polskiej Grupy Zbrojeniowej podkreślają, że inwestycje w ramach projektu i przywrócenie potencjału produkcyjnego Pionek dotyczącego prochów wielobazowych leży w interesie bezpieczeństwa narodowego. – Rozwój i modernizacja oddziału w Pionkach w ramach „Projektu 400” pozwoli zbudować niezależność w zakresie wytwarzania wysokiej jakości produktów, takich jak proch w kilkudziesięciu rodzajach, łuska spalająca się, ciasto prochowe do paliw rakietowych, plastyczne materiały wybuchowe czy wyroby pirotechniczne – wyjaśnia Beata Perkowska, kierownik działu komunikacji Departamentu Komunikacji i Marketingu PGZ S.A.

Uruchomiony w 2019 roku i liczony w setkach milionów złotych „Projekt 400” zarówno w Mesku, jak i w Pionkach wchodzi obecnie w finałową fazę. Na terenie zakładów w Skarżysku-Kamiennej (gdzie główną siedzibę ma Mesko) kończy się budowa dwóch nowych hal produkcyjnych. – Jedna z nowych hal jest już na ukończeniu, w najbliższym czasie rozpocznie się wyposażenie hali w maszyny produkcyjne. Druga hala produkcyjna ma zostać ukończona w czwartym kwartale tego roku. W przyszłym roku będą montowane w niej niezbędne maszyny oraz uruchamiane ciągi produkcyjne – wyjaśnia Beata Perkowska. Dodaje też, że w Pionkach trwa budowa czterech budynków. – Dwa z nich zostaną ukończone do końca tego roku. Natomiast sfinalizowanie prac w pozostałych dwóch budynkach planowane jest na pierwszy kwartał 2023 – zapowiada.

Poza budową nowych obiektów produkcyjnych zarówno w Skarżysku-Kamiennej, jak i Pionkach unowocześniane są już istniejące, np. magazyny czy kotłownie. Kupowane są również specjalistyczne maszyny i urządzenia do produkcji prochów i amunicji. Jak zapewniają przedstawiciele PGZ S.A., wszystkie prace w ramach „Projektu 400”, wraz z uruchomieniem nowych linii produkcyjnych i szkoleniem kadry, powinny zakończyć się w 2024 roku.

Mesko S.A. to największy w Polsce i jeden z czołowych w tej części Europy producent amunicji mało-, średnio- i wielkokalibrowej oraz pocisków rakietowych – przeciwpancernych Spike’ów oraz przeciwlotniczych Gromów i Piorunów.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze


Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
 
Bohater odtrącony
Serwis K9 w Polsce
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
NATO on Northern Track
Abramsy w pętli
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Ameryka daje wsparcie
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
Krwawa noc pośród puszczy
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Układ nerwowy Mieczników
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Zmiany w dodatkach stażowych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Więcej hełmów dla żołnierzy
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Pierwsi na oceanie
Zawsze gotowi do pomocy
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Pływacy i maratończycy na medal
Armia Andersa w operacji „Honker”
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Polska wiktoria na Monte Cassino
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Na straży nieba
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Pierwsza Drużyna” na start
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Wioślarze i triatlonistka na podium
„Grand Quadriga ‘24”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Pytania o europejską tarczę
Broń Hitlera w rękach AK
Po przeprawie ruszyli do walki
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Gry wojenne w szkoleniu
Polki pobiegły po srebro!
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Mobilne dowodzenie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO