moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Koniec zakazu przebywania przy granicy z Białorusią

Wojsko od wielu miesięcy wspiera Straż Graniczną w ochronie polsko-białoruskiej granicy. Obecnie zadania te wykonuje około 7 tys. żołnierzy z wojsk operacyjnych i obrony terytorialnej. Prowadzą patrole piesze, kołowe i konne. Monitorują także rzekę Bug i zapewniają zwiad z powietrza. Wojskowi będą wykonywać te obowiązki jeszcze przynajmniej przez kolejne trzy miesiące.

Sytuacja na polsko-białoruskim pograniczu jest znacznie spokojniejsza niż jeszcze kilka miesięcy temu, ale nadal dochodzi do różnego rodzaju incydentów. Każdej doby nielegalnie do Polski próbuje dostać się kilka lub kilkanaście osób. Parę dni temu Straż Graniczna informowała, że polskie patrole w okolicach Czeremchy na Podlasiu zostały obrzucone kamieniami.

 

– Codziennie obserwujemy próby nielegalnego przekraczania granicy. Na pewno jest ich nieporównywalnie mniej niż w ubiegłym roku. W 2022 roku nielegalnie na teren Polski próbowało dostać się ponad 5,5 tys. osób – mówi por. Anna Michalska, rzeczniczka SG. Podaje, że w czerwcu zanotowano 161 takich prób, a w maju 964. Dla porównania jeszcze w styczniu tego roku niemal 1800 migrantów szturmowało granicę. Do Polski nielegalnie próbuje dostać się najwięcej obywateli Iraku i Syrii. – W tym roku jest duże zróżnicowanie pod względem narodowości migrantów. Zatrzymywaliśmy już obywateli Kuby, Jemenu, Indii, Mauritiusu, Chin, Beninu, Mali czy Egiptu – wymienia por. Michalska. Osoby, które chcą otrzymać ochronę międzynarodową i zostać w Polsce, składają wnioski do Straży Granicznej. Cudzoziemcy, którzy nie mają takiego zamiaru, są zawracani do linii granicy i otrzymują zakaz wjazdu na teren strefy Schengen na okres trzech lat. Obecnie na rozpatrzenie wniosków o legalny pobyt w Polsce oczekuje ponad 450 osób.

W ochronie państwowej granicy funkcjonariuszy SG od wielu miesięcy wspierają żołnierze. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez Dowództwo Operacyjne RSZ obecnie służbę pełni tam około 7 tys. żołnierzy. Na polsko-białoruskim pograniczu są wojskowi z jednostek podległych 16 Dywizji Zmechanizowanej, 12 Dywizji Zmechanizowanej i 11 Dywizji Kawalerii Pancernej oraz wojsk obrony terytorialnej. – Nasze obowiązki się nie zmieniają, nadal wspieramy Straż Graniczną. Żołnierze wykonują patrole mobilne i piesze. Jesteśmy na posterunkach przez całą dobę – podkreśla mjr Magdalena Kościńska, rzeczniczka prasowa 16 Dywizji.

Czujności nie tracą także terytorialsi, których na granicy – w województwie podlaskim i lubelskim – jest około 2 tys. – Nasi żołnierze całą dobę patrolują teren przygraniczny. Poza pieszymi i kołowymi wykonują także patrole konne. Monitorujemy również sytuację na rzece Bug – wyjaśnia por. Marta Gaborek, rzeczniczka 2 Lubelskiej BOT. W ramach operacji „Silne wsparcie” terytorialsi prowadzą także zwiad z powietrza. Sprawdzają teren przygraniczny za pomocą bezzałogowców FlyEye.

Sytuacja na granicy stabilizuje się również dzięki zaawansowaniu prac przy budowie stałej bariery. SG informuje, że rozpoczęły się już odbiory pierwszych odcinków muru. Przęsła ustawione są na długości 140 km, a droga techniczna wzdłuż ogrodzenia ukończona jest prawie w 100% (konstrukcja ma mierzyć 186 km długości i 5,5 m wysokości). Zgodnie z założeniami prace budowlane powinny zakończyć się jeszcze w czerwcu.

O to, jak długo żołnierze pozostaną na polsko-białoruskiej granicy, zapytaliśmy Dowództwo Operacyjne RSZ. „Siły Zbrojne Rzeczypospolitej Polskiej będą realizować wsparcie Straży Granicznej do czasu wykazywanej potrzeby przez MSWiA”, czytamy w odpowiedzi wojskowych prasowców. Nieco więcej światła na tę kwestię rzuca rzeczniczka Straży Granicznej. – Liczymy, że jak zostaną ukończone wszystkie prace przy budowie bariery, to wystarczą już siły Straży Granicznej. Nie będzie już konieczności, by korzystać ze wsparcia wojska – mówi por. Michalska. Wyjaśnia też, że po tym, jak z końcem czerwca powstanie gotowe ogrodzenie, wykonawcy będą mieli jeszcze 60 dni na przygotowanie systemów elektronicznych i kolejne 30 dni na ich kalibrację. – Oznacza to, że do ukończenia całej inwestycji potrzeba co najmniej 90 dni – wylicza oficer SG.

Jest jeszcze jedna ważna informacja z granicy. Od 1 lipca 2022 roku zostaną zmienione zasady przebywania w strefie przygranicznej z Białorusią. Zgodnie z decyzją Mariusza Kamińskiego, ministra spraw wewnętrznych i administracji, zniesiony zostanie zakaz przebywania w obrębie 183 miejscowości na terenie województw podlaskiego i lubelskiego. Jednocześnie wojewoda podlaski wprowadzi zakaz przebywania w odległości 200 m od linii granicy państwowej. Jest to związane z instalacją elektronicznych elementów budowanej zapory.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: 7 BOW, DWOT, Zespół Reporterski 16 DZ

dodaj komentarz

komentarze


Zabójczy żniwiarz
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zmiana warty na Sycylii
Polacy pomogą w poszukiwaniach żołnierzy US Army
Były minister z prokuratorskimi zarzutami
Lotnicza konferencja w Warszawie
Operacja „Feniks” – pomoc i odbudowa
„Ostatnia szarża”, czyli ułani kończą w wielkim stylu
Szerszeń do zadań specjalnych
Po raz drugi zostali Mistrzem Ekstraklasy Wojskowej
O Ukrainie wspólnym głosem
„Sokół” oficjalnie otwarty
Podniebne tankowanie „Husarza”
Drone Wars
GROM walczy na Bałtyku
W razie ataku Sojusz odpowie z całą siłą
Mazurek Dąbrowskiego na zakończenie igrzysk
Wyrok za tragiczny wypadek
Szwedzkie Gripeny włączą się w ochronę sojuszników
Kosiniak-Kamysz: Musimy wywierać presję na Rosję
Dla firm przychylnych żołnierzom WOT-u
„Do obrony użyjemy każdego środka”
Oracle partnerem technologicznym MON-u
Lekkoatleci wicemistrzami w crossie
Nowe legitymacje dla weteranów
Moskwa zrzuca winę na Kijów, licząc na przychylność Waszyngtonu
K9 strzelały w Ustce
Hercules wydobyty, załoga nie żyje
Zryw ku wolności
Rosomaki na Bałtyku
Bezzałogowce w Wojsku Polskim – serwis specjalny
Parlamentarzyści UE o bezpieczeństwie Europy
Podwyżki dla wojskowych wchodzą w życie
Dodatkowe pieniądze dla żołnierzy trzech jednostek
Polskie F-16 w służbie NATO
Bałtyk pod parasolem
Tropem podwodnego drona
Jedność w sprawie bezpieczeństwa jest racją stanu
Szachownica dla F-35 w nowej odsłonie
Podchorążowie AWL-u na tatrzańskich graniach
Rozejm na Morzu Czarnym? Tak przynajmniej twierdzi Biały Dom
Wspólnie zapracowaliśmy na ten medal
Polak za sterami Apache’a
Sekrety biegu patrolowego
Wojskowe Targi Służby i Pracy w całej Polsce
Test wytrzymałości
Sowiecki podstęp
Poradnik na czas kryzysu już kwietniu
Wojsko Polskie pomaga nauce. Transportery dla stacji polarnej
Twierdza we krwi – Festung Kolberg
Niepokonany generał Stanisław Maczek
Pokój nie obroni się sam
Podniebne wsparcie sojuszników
Wsparcie dla Wisły
Uroczyste pożegnanie żołnierzy, którzy niebawem wylecą do Libanu
HSW inwestuje w przyszłość
W Limanowej oddano do użytku nowoczesne koszary
Wojskowe emerytury w górę
Bez medalu w ostatnim dniu rywalizacji w wojskowych igrzyskach
Szwedzki debiut w Air Policing
Prezes PGZ rezygnuje ze stanowiska
Szwedzkie granatniki dla Czerwonych Beretów

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO