Patriotyczne wychowanie jest podstawą naszego bezpieczeństwa, a duma z bycia Polakiem stanowi fundament naszej przyszłości – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak, który wziął dziś udział w uroczystości ślubowania młodzieży uczącej się w klasach mundurowych na Podkarpaciu. Większość uczniów zadeklarowała, że chce swoją przyszłość związać z armią.
Ślubowanie uczniów klas mundurowych odbyło się dziś w Michalickim Zespole Szkół Ponadpodstawowych, który jest liderem w zakresie tego rodzaju kształcenia na terenie województwa podkarpackiego. W uroczystości wziął udział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Gratuluję wam tego, że złożyliście ślubowanie, dziękuję, że wybraliście taką drogę i zdecydowaliście się na naukę w klasach mundurowych. To bardzo dobra decyzja – zwrócił się do młodzieży szef MON-u. – Patriotyczne wychowanie jest podstawą naszego bezpieczeństwa. Musimy być silni. Musimy być dumni z naszej historii i z tego, że jesteśmy Polakami. Naszą tożsamość zbudowało dziedzictwo pokoleń. My to dziedzictwo niesiemy w przyszłość. Duma z bycia Polakiem stanowi fundament naszej przyszłości – stwierdził.
Minister Błaszczak mówił, że większość uczniów, z którymi rozmawiał, po ukończeniu szkoły chce zasilić szeregi polskiej armii, co jest bardzo ważne szczególnie teraz, kiedy za naszą wschodnią granicą toczy się wojna. – Rozbudowując Wojsko Polskie, stawiamy fundament, na którym budujemy cały system obronny i odstraszania ewentualnego agresora – wyjaśniał minister. – Odstraszamy ewentualnego agresora, pokazujemy, że nie pozwolimy na to, aby ktoś nas atakował, zabierał nam nasze państwo, aby ktoś mówił nam, co jest właściwe, a co nie. My wiemy, co jest dla nas właściwe. To wynika z dziedzictwa pokoleń, z naszej tożsamości – zauważył minister Błaszczak.
Szef MON-u przypomniał, że niedawno parlament uchwalił, a prezydent podpisał ustawę o obronie ojczyzny. Dzięki niej możliwe będzie m.in. zbudowanie armii liczącej 300 tys. żołnierzy (250 tys. wojsk operacyjnych oraz 50 tys. obrony terytorialnej). Ustawa wprowadza także nowe rodzaje służby, np. dobrowolną zasadniczą służbę, a także służbę rezerwową. – Chcemy, aby jak najwięcej Polaków było przeszkolonych, aby jak najwięcej osób wiedziało, jak się zachować w sytuacji, gdyby doszło do kryzysu – mówił Mariusz Błaszczak.
Ministerstwo Obrony Narodowej prowadzi trzy programy skierowane do młodzieży. „Cyber.Mil z Klasą” dla tych, którzy chcą związać swoją przyszłość z ceberbezpieczeństwem, oraz Oddziały Przygotowania Wojskowego i Certyfikowane Klasy Mundurowe. Łącznie w 204 szkołach w klasach o profilu wojskowym uczy się prawie 16 tys. uczniów. Po zakończeniu edukacji będą mogli odbyć skróconą służbę przygotowawczą i zasilić szeregi Wojska Polskiego.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON
komentarze