moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Ukraina na cybernetycznym froncie

Budujemy armię IT. Potrzebujemy cyfrowych talentów, każdy znajdzie tu zadanie dla siebie – podał w mediach społecznościowych Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy oraz minister ds. transformacji cyfrowej. Na jego apel w bardzo krótkim czasie odpowiedziało ponad 260 tys. osób. Walkę z reżimem Putina wspiera także najbardziej znana na świecie grupa hakerska – Anonymous.

Na Ukrainie doszło do bezprecedensowej sytuacji. Rząd zaatakowanego zbrojnie państwa zwrócił się do specjalistów z zakresu IT (information technology) i programowania z prośbą o pomoc w walce z agresorem. Ukraińcom chodzi o to, by jak najskuteczniej bronić się na cyberfroncie. Rosja atakuje bowiem Ukrainę nie tylko z powietrza, lądu i morza. Zrobiła również zamach na cyberbezpieczeństwo państwa i od ponad tygodnia prowadzi ofensywę informacyjną.

W miniony weekend za pośrednictwem mediów społecznościowych Mychajło Fedorow, wicepremier Ukrainy oraz minister do spraw transformacji cyfrowej, ogłosił: „Tworzymy armię IT. Potrzebujemy cyfrowych talentów. Każdy znajdzie tu zadanie dla siebie. Kontynuujemy walkę na cyberfroncie”. Na apel ukraińskiego polityka bardzo szybko odpowiedzieli różnego rodzaju specjaliści z zakresu IT. Walkę o cyberbezpieczeństwo wsparły także grupy hakerskie, w tym ta najbardziej znana na świecie – Anonymous.

Zadania i cele dla wojowników IT publikowane są na Telegramie, komunikatorze używanym na Ukrainie. Pierwszym zleceniem było przeprowadzenie ataków typu DDoS na dziesiątki rosyjskich stron rządowych, instytucji państwowych i banków. DDoS to skrót od angielskiego distributed denial of service (rozproszona odmowa usługi) i jest to atak typowo sieciowy. Polega na tym, że przeciwnik buduje sieć botów, które w skoordynowany sposób generują zapytania do stron. Takie sztucznie stworzone sieci udają duże grupy użytkowników, które w jednym momencie próbują wejść na stronę lub zalogować się na portal. W wyniku takiej zmasowanej akcji strona przestaje działać. I tak stało się np. ze stronami Gazpromu, Łukoilu, Sbierbanku, Gazprombanku, Kremla czy wielu rosyjskich ministerstw.

Kolejnym zadaniem dla ukraińskiej armii IT było zhakowanie kanałów propagandowych rosyjskich mediów. Na liście celów były także kanały na platformie YouTube. W tym wypadku jednak stosowano nie tylko ataki typu DDoS, lecz także bardziej skomplikowane operacje, polegające m.in. na podmianie treści na portalach. Intencją jest to, by Rosjanie dowiedzieli się, że Rosja napadła na Ukrainę, bo według oficjalnych przekazów rządowych społeczeństwo jest informowane tylko o „operacji wojskowej toczonej w Donbasie”. Reżimowe media słowem nie wspominają o bombardowaniu Kijowa, Charkowa, Żytomierza i innych ukraińskich miast, nie mówi się o skali rosyjskiej agresji ani o jej ofiarach.

Ukraińscy specjaliści od IT podobnych metod użyli także wobec białoruskiego reżimu, tamtejszych portali i mediów. W walce wsparła Ukraińców także cyberpartyzantka z Białorusi. Zaatakowali oni białoruskie sieci kolejowe, by utrudnić transport rosyjskich sił na Ukrainę.

Na cybernetycznym froncie Ukrainy od kilku dni aktywna jest znana na całym świecie grupa hakerów Anonymous. „Ukraina, która jest państwem demokratycznym, została najechana przez faszystowską dyktaturę. To nie jest konflikt pomiędzy NATO i Rosją, to walka demokracji z faszyzmem” – napisali aktywiści na Twitterze. To także dzięki ich działaniom zablokowany został dostęp do rządowych stron internetowych Rosji i Białorusi. Anonymous przejęli również rosyjskie systemy łączności, a nawet zmienili dane o położeniu jachtu Władimira Putina, tak by wyglądało, że „rozbił się” na Wyspie Węży. A potem zmienili jego kurs „na piekło”. „Prowadzimy działania zmierzające do tego, by rosyjskie rządowe witryny internetowe były zablokowane. Przekazujemy także informacje mieszkańcom Rosji, by w końcu mieli dostęp do wiadomości nieskażonych putinowską państwową cenzurą” – napisała grupa na TT.

W środę, 2 marca, Anonymous wyłączyli centrum kontroli rosyjskiej agencji kosmicznej Roskosmos. Na kanale ukraińskiej IT Army wyjaśniają, że Rosja nie ma nadzoru nad własnymi satelitami szpiegowskimi.

W posiadanie hakerów trafić miały także dane rosyjskiego ministerstwa obrony oraz dane bankowe. Grupa odgraża się, że jeśli Putin nie wycofa swoich wojsk z Ukrainy, upublicznione zostaną personalia rosyjskich i białoruskich agentów. To nie wszystko. Anonymous zachęcili ludzi na całym świecie, by włączyli się w akcję uświadamiania rosyjskiego społeczeństwa o wojnie na Ukrainie. Polecają, by poprzez Google Maps lub rosyjski Yandex znaleźć dowolny punkt usługowy na mapie Rosji (restauracje, bary, firmy, sklepy, siłownie itp.) i w miejscu, gdzie zwykle wpisuje się recenzje, podać prawdziwy przekaz o wojnie i agresji Putina.

Walczących Ukraińców wspiera także Elon Musk, który udostępnił internet satelitarny Starlink. Do kraju dojechał obiecany transport odbiorników. Na Twitterze potwierdził to wicepremier Ukrainy. „Starlinki już na miejscu. Dzięki Elon” – napisał Mychajło Fedorow.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Pixabay

dodaj komentarz

komentarze


Premier odwiedził WZZ Podlasie
 
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zawsze gotowi do pomocy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Mobilne dowodzenie
Broń Hitlera w rękach AK
Na straży nieba
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pływacy i maratończycy na medal
Polki pobiegły po srebro!
They Will Check The Training Results in Combat
W obronie wschodniej flanki NATO
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Bohater odtrącony
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
By Polska była bezpieczna
Wszystkie misje AWACS-a
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
„Grand Quadriga ‘24”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Śladami ojca
Polska wiktoria na Monte Cassino
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Krwawa noc pośród puszczy
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Więcej hełmów dla żołnierzy
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Flota Bayraktarów w komplecie
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
NATO on Northern Track
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Serwis K9 w Polsce
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
„Pierwsza Drużyna” na start
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Abramsy w pętli
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Pytania o europejską tarczę
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Układ nerwowy Mieczników
Wojna w świętym mieście, epilog
Ameryka daje wsparcie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO