moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sekretarz obrony USA w Polsce

Jakakolwiek agresja Rosji na Ukrainę wzbudzi konflikt – ostrzega Moskwę Lloyd Austin, szef Pentagonu. Zapewnił jednocześnie, że niezależnie od tego, jaką drogę Putin wybierze, sojusznicy będą „gotowi”. Amerykański sekretarz obrony, który składa wizytę w Warszawie, poinformował także, że rząd USA wyraził zgodę na sprzedaż Polsce czołgów Abrams w ich najnowocześniejszej wersji.

Trwa oficjalna wizyta szefa Pentagonu Lloyda Austina w Polsce. Amerykański sekretarz obrony rozmawiał dziś z ministrem obrony Mariuszem Błaszczakiem. W planach jest także spotkanie z prezydentem Andrzejem Dudą oraz wizyta w 33 Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu.

Szefowie resortów obrony Polski i USA rozmawiali o współpracy wojskowej w związku z napiętą sytuacją przy granicy ukraińsko-rosyjskiej. – Nasze spotkanie w dobie kryzysu międzynarodowego wywołanego przez Rosję ma szczególne znaczenie. Doceniam obecność sił USA w Polsce. Wsparcie amerykańskie w tych trudnych czasach jest dowodem odpowiedzialności i niezłomnego zaangażowania w bezpieczeństwo Polski i Europy – powiedział podczas konferencji prasowej minister Błaszczak. Szef MON-u przypomniał, że Wojsko Polskie stoi na straży bezpieczeństwa ojczyzny i wschodniej flanki NATO i UE. – Jesteśmy na krawędzi najpoważniejszego kryzysu bezpieczeństwa od czasów zakończenia II wojny światowej. Jedność i współpraca w ramach NATO to najlepsza odpowiedź na agresywne zachowania Rosji. Imperialistyczna polityka Moskwy wymaga od sojuszników kompleksowych działań odstraszających i obronnych – dodał Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że Polska w celu wzmocnienia wschodniej ściany Sojuszu Północnoatlantyckiego przyjęła dodatkowych żołnierzy amerykańskich i brytyjskich. – Dziękuję za wzmocnienie obecności USA w Polsce. Razem możemy działać skuteczniej i osiągać więcej, bo mamy wspólny cel: pokój i bezpieczeństwo – wskazał szef resortu obrony.

Sekretarz obrony USA zaznaczył, że Polska jest od dawna jednym z najważniejszych sojuszników Stanów Zjednoczonych. Wspomniał m.in. o amerykańskich pilotach ochotnikach, którzy wspierali Polskę w wojnie bolszewickiej w 1920 roku, i o tym, że Polacy i Amerykanie razem walczyli w Iraku i Afganistanie.

– Dziękuję za stałe goszczenie ponad 4 tys. żołnierzy amerykańskich w Polsce. Jest tu czwarta pod względem liczebności grupa amerykańskich sił zbrojnych w Europie. Dziękuję też za przyjęcie dodatkowych 4700 wojskowych, którzy są przygotowani do zareagowania na zagrożenie – powiedział Austin. Szef Pentagonu podkreślił, że Stany Zjednoczone pomagają rozwijać zdolności obronne polskich sił zbrojnych. – Polska wybrała już myśliwce F-35, systemy rakietowe i artyleryjskie, a dziś z dumą ogłaszam kolejny krok tego rozwijającego się polsko-amerykańskiego partnerstwa. W odpowiedzi na oficjalną prośbę Polski z lipca 2021 roku sekretarz Antony Blinen i ja przedstawiliśmy Kongresowi naszą intencję, by zaoferować Polsce możliwość zakupu czołgów Abrams. Ramy czasowe dostarczenia tego sprzętu są obecnie omawiane – ogłosił Lloyd Austin. Dodał, że będzie to 250 czołgów w najnowocześniejszej wersji.

Szef Pentagonu zwrócił uwagę, że Europa znalazła się w trudnej sytuacji także ze względu na działania Alaksandra Łukaszenki i Władimira Putina. Prezydent Białorusi ciągle wspiera migrację tysięcy ludzi z Bliskiego Wschodu i państw afrykańskich, którzy próbują przedostać się na zachód Europy m.in. przez polską granicę, a Putin gromadzi wojska rosyjskie na granicy z Ukrainą. – Jakakolwiek agresja na Ukrainę wzbudzi konflikt. Wczoraj w Brukseli powiedziałem, że jest jeszcze czas i przestrzeń dla dyplomacji. USA wraz ze swoimi sojusznikami i partnerami, w tym Polską, oferują Putinowi drogę do bezpieczeństwa i stabilności. Niezależnie od tego jaką drogę Putin wybierze, sojusznicy będą gotowi – zaznaczył stanowczo Lloyd Austin. Zapewnił, że NATO zgodnie wspiera Ukrainę, dlatego Kijów może liczyć na pomoc w zakresie dostaw broni i amunicji, wspólne ćwiczenia wojskowe oraz wsparcie finansowe. Wspierane będą także dążenia Ukrainy do wstąpienia do NATO. – Pewną ironią jest to, że Putin nie chciał, aby Sojusz wzmacniał się w okolicy granic Rosji, ale dzięki jego polityce, tak właśnie się stało – podsumował Lloyd Austin.

W czasie konferencji prasowej minister Błaszczak zwrócił uwagę także na to, że Rosja odbudowuje przy użyciu siły swoją strefę wpływów. Przypomniał atak na Gruzję z 2008 roku czy Ukrainę z 2014. Zaznaczył, że najlepszą odpowiedzią na groźby jest brak uległości i polityka odstraszania. A ta jest stosowana choćby przez obecność dodatkowych sił USA w Polsce.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Leszek Chemperek/CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Pytania o europejską tarczę
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nowe zadania szefa SKW
Wioślarze i triatlonistka na podium
Bohater odtrącony
Układ nerwowy Mieczników
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ameryka daje wsparcie
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Broń Hitlera w rękach AK
NATO on Northern Track
Polki pobiegły po srebro!
Mobilne dowodzenie
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Orzeł dla bohaterów
„Pierwsza Drużyna” na start
Gry wojenne w szkoleniu
Zawsze gotowi do pomocy
Pływacy i maratończycy na medal
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Zmiany w dodatkach stażowych
„Ta ziemia do Polski należy…”
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
W obronie wschodniej flanki NATO
Wojna w świętym mieście, epilog
Pierwsi na oceanie
Po przeprawie ruszyli do walki
Serwis K9 w Polsce
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Na straży nieba
Śladami ojca
Abramsy w pętli
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Krwawa noc pośród puszczy
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Więcej hełmów dla żołnierzy
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Armia Andersa w operacji „Honker”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO