moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

WOT wspiera Straż Pożarną

Zdecydowałem o skierowaniu żołnierzy z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej do wsparcia strażaków z Drawska Pomorskiego – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. Terytorialsi pomagają usuwać skutki silnych wichur, które przez ostatnie kilka dni siały spustoszenie w całym kraju.

Od kilku dni przez Polskę przechodzą silne wichury. Powalone drzewa, uszkodzenia sieci trakcyjnej, wstrzymane dostawy wody – to tylko niektóre z problemów, z jakimi mierzą się mieszkańcy niektórych terenów. Jak poinformowała Państwowa Straż Pożarna, jej funkcjonariusze interweniowali 14 909 razy (dane na 30.01, godz. 18.00). Najgorsza sytuacja jest w województwie zachodniopomorskim, gdzie takich interwencji odnotowano 2258. Dlatego do strażaków dołączyli terytorialsi. – Zdecydowałem o skierowaniu żołnierzy z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej do wsparcia strażaków z Drawska Pomorskiego. Będą m. in. usuwać skutki wichur, które przechodzą w tym regionie – poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej.

Żołnierze przystąpili do działania już w niedzielę. – Zgodnie z planem zarządzania kryzysowego resortu obrony narodowej i na wniosek wojewody zachodniopomorskiego wydzielono pojazd, kierowcę, a także pluton lekkiej piechoty w sile 20 żołnierzy ze sprzętem inżynieryjno-saperskim do wzmocnienia struktur reagowania kryzysowego w powiecie drawskim – poinformował płk Tomasz Borowczyk, dowódca 14 BOT.

Szer. Katarzyna Hałaczkiewicz z biura prasowego 14 BOT zaznacza, że dzięki temu, że WOT wchodzi w skład zespołu zarządzania kryzysowego, żołnierze mogli wkroczyć do akcji niemal natychmiast. – Sytuacja była bardzo trudna, największym problemem były powalone drzewa, które poprzerywały linie energetyczne, w wielu miejscach nie działały też telefony. Żołnierze wyposażeni w piły mechaniczne pomagali w usuwaniu połamanych konarów – mówi. Zaznacza także, że 40 wojskowych cały czas pozostaje w gotowości, aby w razie konieczności znów zaangażować się w pomoc mieszkańcom okolicznych terenów.

Terytorialsi z 14 BOT mają już doświadczenie w tego rodzaju działaniach. Latem pomagali mieszkańcom Szczecina, który został spustoszony przez ulewy. Opróżniali zalane piwnice, wypompowywali z nich wodę, ewakuowali auta i dobytek mieszkańców, układali też worki z piaskiem. Wiele razy byli kierowani do akcji poszukiwania osób zaginionych.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Pancerna nauka strzelania
Wojna USA i Izraela z Iranem. Walki powietrzne i incydenty na morzu
Polscy żołnierze dobrze zorientowani
Kierunek: przyszłość
Przecieranie szlaków
PKW Irak ewakuowany
Co kryje Bałtyk
Rekompensaty dla weteranów
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Zielone światło dla potwora
Nie pozwala spocząć na laurach
Symboliczny powrót gen. Skrzypczaka
Podium po czterech wyścigach na lodzie
Nowy wymiar szkolenia przeciwlotników w Szkole Orląt
Prezydenckie weto dla SAFE
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Bułgarzy patrzą na Wizjery
Wojsko ewakuuje Polaków z Bliskiego Wschodu
Zginęli, bo walczyli o wolną Polskę
Nowy system w miejsce AWACS-ów
Smocze zęby na rosyjskie czołgi
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Gdy woda czy kredki są wyjątkowym prezentem
Polska i Szwecja razem dla bezpieczeństwa
Polski sukces w Duńskim Marszu
Więcej pieniędzy dla niezawodowych
Cel: Podwoić moc
Trójskok Belmy
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
The Beginning of Great History
OSA wystartowała!
Polska będzie zbrojna!
Inwestycje w „bardzo ważnym miejscu na mapie Polski”
Piekło „Pługa”
Oko na Bałtyk
PFM bez tajemnic
Iran grozi „otwarciem wielkich bram ognia”
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Gala Buzdyganów – transmisja na żywo
Marynarze generała Franciszka Kleeberga
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Nie będzie polskiej misji wojskowej w Zatoce Perskiej
Wodny test Rosomaków
Znamy ekstraKLASĘ wojskową
Siła współpracy
Zacięta walka o medale pod siatką
Podwodne drony przypłyną z Polski
Wielonarodowy Korpus Północno-Wschodni przeszedł certyfikację
Buzdygany 2025 wręczone
Generał Molenda doradcą NATO
Konflikt na Bliskim Wschodzie przybiera na sile
Nie ma nudy
Łączność działa jak w zegarku
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Polskie antydrony z Gdyni
Powaga w lekkości
W Waszyngtonie upamiętniono sierż. Ollisa
Prezydenckie awanse dla żołnierzy i funkcjonariuszy SKW
Kosiniak-Kamysz: Priorytetem jest bezpieczeństwo
Leopard nie stoi w kolejce
W poszukiwaniu wyzwań
Premier: będziemy realizować SAFE mimo weta
Klucz do przyszłości
Zmiany kadrowe w Wojsku Polskim
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Tankowanie w przestworzach
Zakochałam się w slalomie
Krok w przyszłość
Together on the Front Line and Beyond
Wojskowa jajecznica: polowa vs. galowa – która lepsza?
Trwa ewakuacja Polaków z Bliskiego Wschodu
Po pierwsze taktyka i przywództwo

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO