moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi walczą ze skutkami nawałnic

Żołnierze z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali skierowani do pomocy mieszkańcom Szczecina, nad którym wczoraj przeszły nawałnice. Terytorialsi ratują dobytek z zalanych domów, ale także napełniają piaskiem worki i układają je przed budynkami na terenach zagrożonych podtopieniem. Kilka dni temu żołnierze WOT-u pomagali w Małopolsce.

Potężna nawałnica przeszła wczoraj nad województwem zachodniopomorskim. Największe straty żywioł poczynił w Szczecinie. Zalane zostały posesje, domy, garaże i piwnice. Wiele dróg stało się nieprzejezdnych. Straż pożarna interweniowała ponad 400 razy. Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, zwrócił się z wnioskiem o wsparcie do ministra obrony narodowej. Mariusz Błaszczak, szef MON-u, skierował do pomocy strażakom żołnierzy z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Wniosek wojewody o wsparcie WOT-u przy usuwaniu skutków nawałnicy wpłynął do nas o 3.00 w nocy, a pierwsi żołnierze wkroczyli do akcji o 9.00 rano – mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 Brygady OT. W pierwszej kolejności do akcji wkroczyło 24 terytorialsów z Batalionu Lekkiej Piechoty z Choszczna, którzy zostali skierowani do pomocy na osiedlu Samossiery. Kilka godzin później kolejnych 15 wyruszyło w kierunku dzielnicy Bezrzecze. – Żołnierze m.in. napełniają i układają worki z piaskiem, pomagają mieszkańcom wynosić ich mienie z zalanych domów i piwnic, ewakuują samochody. Po prostu robimy to, co jest niezbędne do opanowania sytuacji – wyjaśnia rzecznik. Dodaje, że docelowo do usuwania skutków nawałnicy zostanie skierowanych stu żołnierzy WOT-u.

REKLAMA

Marcin Górka zaznacza, że dla żołnierzy z 14 Brygady OT to pierwsze tego typu zadanie, jednak wcześniej zostały sprawdzone wszystkie procedury. – Współpracowaliśmy z funkcjonariuszami policji i straży pożarnej m.in. podczas ćwiczeń „Sarex ’21” czy „Gniazdo ’21”, dzięki czemu wszystkie elementy współdziałania mamy opanowane – zaznacza. Jak długo żołnierze będą realizować te zadania? – Tak długo, jak będzie to konieczne – podkreśla Górka.

Żołnierze WOT-u często interweniują w podobnych sytuacjach kryzysowych. Kilka dni temu terytorialsi z 11 Małopolskiej Brygady OT wspierali mieszkańców i służby powiatu nowosądeckiego, którzy zmagali się ze skutkami trąby powietrznej i gwałtowanych burz, pomagali także pogorzelcom z Nowej Białej. Z kolei w lutym tego roku wojskowi z 6 Mazowieckiej Brygady OT brali udział w akcji przeciwpowodziowej, związanej z zatorem lodowym na Wiśle na odcinku od Płocka do Nowego Dworu Mazowieckiego. Żołnierze układali zapory z worków z piaskiem, wspierali też mieszkańców z podtopionych terenów.

– Zadaniem sił zbrojnych jest ochrona granic państwa w czasie „W”, realizowanie misji sojuszniczych, a także wspieranie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Z taką sytuacją właśnie mamy do czynienia – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej. Dodaje, że w WOT funkcjonuje specjalny system utrzymywania gotowości. – Cały czas monitorujemy sytuację, kontrolujemy poziom rzek czy wilgotność ściółki w lasach. Dzięki temu wiemy, kiedy i gdzie możemy spodziewać się wezwania i przygotować siły, które mogą zostać zaangażowane do działania – zaznacza.

Wojska obrony terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Obecnie w szeregach WOT-u służy niemal 29 tys. żołnierzy. Misją WOT jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym pomoc mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych.

Paulina Glińska, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Dron dla hydrografów
 
Terytorialsi z Podlasia byli najlepsi
Szef MON odwiedził USA
„Ramstein Alloy” nad Litwą
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Będą podwyżki dla żołnierzy
Napięta sytuacja na granicy
Saper robi przejście
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Drzwi do JWK otwiera selekcja
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
AZOR – podwodny specjalista
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
103 lata Sztabu Generalnego
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Ciemne strony Facebooka
Marynarskie fatum, czyli ostatnia droga Naczelnego Wodza
Polityka nie znosi próżni
Czy będą podwyżki?
Duch Invictus jest, czas na formę
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Kraby dla podhalańczyków
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
„Błękitni” dzielą się wiedzą na misji
W jedynym słusznym kierunku
Raki dla podhalańczyków
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
O bezpieczeństwie państw NATO
Żołnierze bez testów z WF-u
Emerytura wypłacana w … karmie
Kobiety a pokój
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
KFOR: wyższy stopień gotowości
Course on Diplomacy
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Wilk na poligonie
Pułkownik Niepokólczycki – bohater AK, wróg UB
Legia Akademicka po raz piąty
Ogień na alpejskich szczytach
Time for Miecznik
B-1B znów na polskim niebie. W eskorcie Jastrzębi
Żołnierze poszkodowani na granicy
Zbrodnia bez kary
Star Army
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Inwestycje Stoczni Wojennej
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Społeczna solidarność na rzecz dzieci
Żołnierz uratował dziecko z pożaru
Odwiedź Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni
Afganistan. Czas wracać do domu
Wybierz się na wojskowe studia
Na Litwie o bezpieczeństwie w regionie
Szczury Torbuku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO