moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Terytorialsi walczą ze skutkami nawałnic

Żołnierze z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej zostali skierowani do pomocy mieszkańcom Szczecina, nad którym wczoraj przeszły nawałnice. Terytorialsi ratują dobytek z zalanych domów, ale także napełniają piaskiem worki i układają je przed budynkami na terenach zagrożonych podtopieniem. Kilka dni temu żołnierze WOT-u pomagali w Małopolsce.

Potężna nawałnica przeszła wczoraj nad województwem zachodniopomorskim. Największe straty żywioł poczynił w Szczecinie. Zalane zostały posesje, domy, garaże i piwnice. Wiele dróg stało się nieprzejezdnych. Straż pożarna interweniowała ponad 400 razy. Zbigniew Bogucki, wojewoda zachodniopomorski, zwrócił się z wnioskiem o wsparcie do ministra obrony narodowej. Mariusz Błaszczak, szef MON-u, skierował do pomocy strażakom żołnierzy z 14 Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej.

– Wniosek wojewody o wsparcie WOT-u przy usuwaniu skutków nawałnicy wpłynął do nas o 3.00 w nocy, a pierwsi żołnierze wkroczyli do akcji o 9.00 rano – mówi Marcin Górka, rzecznik prasowy 14 Brygady OT. W pierwszej kolejności do akcji wkroczyło 24 terytorialsów z Batalionu Lekkiej Piechoty z Choszczna, którzy zostali skierowani do pomocy na osiedlu Samossiery. Kilka godzin później kolejnych 15 wyruszyło w kierunku dzielnicy Bezrzecze. – Żołnierze m.in. napełniają i układają worki z piaskiem, pomagają mieszkańcom wynosić ich mienie z zalanych domów i piwnic, ewakuują samochody. Po prostu robimy to, co jest niezbędne do opanowania sytuacji – wyjaśnia rzecznik. Dodaje, że docelowo do usuwania skutków nawałnicy zostanie skierowanych stu żołnierzy WOT-u.

REKLAMA

Marcin Górka zaznacza, że dla żołnierzy z 14 Brygady OT to pierwsze tego typu zadanie, jednak wcześniej zostały sprawdzone wszystkie procedury. – Współpracowaliśmy z funkcjonariuszami policji i straży pożarnej m.in. podczas ćwiczeń „Sarex ’21” czy „Gniazdo ’21”, dzięki czemu wszystkie elementy współdziałania mamy opanowane – zaznacza. Jak długo żołnierze będą realizować te zadania? – Tak długo, jak będzie to konieczne – podkreśla Górka.

Żołnierze WOT-u często interweniują w podobnych sytuacjach kryzysowych. Kilka dni temu terytorialsi z 11 Małopolskiej Brygady OT wspierali mieszkańców i służby powiatu nowosądeckiego, którzy zmagali się ze skutkami trąby powietrznej i gwałtowanych burz, pomagali także pogorzelcom z Nowej Białej. Z kolei w lutym tego roku wojskowi z 6 Mazowieckiej Brygady OT brali udział w akcji przeciwpowodziowej, związanej z zatorem lodowym na Wiśle na odcinku od Płocka do Nowego Dworu Mazowieckiego. Żołnierze układali zapory z worków z piaskiem, wspierali też mieszkańców z podtopionych terenów.

– Zadaniem sił zbrojnych jest ochrona granic państwa w czasie „W”, realizowanie misji sojuszniczych, a także wspieranie społeczeństwa w sytuacjach kryzysowych. Z taką sytuacją właśnie mamy do czynienia – mówi płk Marek Pietrzak, rzecznik wojsk obrony terytorialnej. Dodaje, że w WOT funkcjonuje specjalny system utrzymywania gotowości. – Cały czas monitorujemy sytuację, kontrolujemy poziom rzek czy wilgotność ściółki w lasach. Dzięki temu wiemy, kiedy i gdzie możemy spodziewać się wezwania i przygotować siły, które mogą zostać zaangażowane do działania – zaznacza.

Wojska obrony terytorialnej są piątym rodzajem sił zbrojnych. Obecnie w szeregach WOT-u służy niemal 29 tys. żołnierzy. Misją WOT jest wsparcie społeczności lokalnych, w tym pomoc mieszkańcom w sytuacjach kryzysowych.

Paulina Glińska, Magdalena Miernicka

autor zdjęć: WOT

dodaj komentarz

komentarze


Dla kogo tanie wczasy?
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Setka Akademii Marynarki Wojennej
Ukraina kupuje polskie Kraby
Wojsko otwarte dla ochotników z niepełnosprawnościami
Wizyta w PKW Łotwa
Piąte zwycięstwo żołnierzy z gwiazdami Gortata
PKW Orlik wrócił do domu
Ile zarobi starszy szeregowy specjalista?
Amerykańskie F-15 w Polsce
Nowoczesny internat dla żołnierzy
Dwanaście razy złoto
Pułk Reprezentacyjny czeka na żołnierzy
Minister o zmianach w wojsku
Tysiące Piorunów dla Wojska Polskiego
Ochotnicy rozpoczynają dobrowolną służbę
Pola walczy z SMA
Piąta kadencja generała Konopki
Wschodnia flanka pod osłoną rakiet
Zacięte walki o Siewierodonieck
Historyczne szkolenie ochotników
Cougary w armii
Bezpieczne niebo
Szkarłatne berety świętują
Tak się szkoli saperska elita
Virtuti Militari ma 230 lat
Wojsko szykuje się na mecz z Gortatem
Wielki test Żelaznej Dywizji w Hohenfels
PGZ na targach Eurosatory
Szturmani szykują się do dyżuru w UE
Spektakl Kremla
Amerykańskie Chinooki nad Krakowem
Historyczna wizyta w Kijowie
W służbie Jego Królewskiej Mości
Szef MON-u objął tekę wicepremiera
For Our Freedom and Yours
Pierwszy taki rejs. Kadeci na ORP „Iskra”
Zielone światło dla miliardów
Pioruny – broń, która się sprawdza!
Ukraina w UE? Ostateczna decyzja w przyszłym tygodniu
Daglezje dla polskiego wojska
23 medale żołnierzy na lekkoatletycznym czempionacie
Trzecia zmiana jedzie do Turcji
Biden: gra na przeczekanie
Święto Dowództwa Generalnego
Kształcenie przyszłych żołnierzy po nowemu
Śladem profesjonalistów
Te same zasady opiniowania dla większości żołnierzy
Prezydent i „niezwyciężeni”
Podhalańczyk wygrał czwartą walkę MMA
Szef MON-u ma zostać wicepremierem
Coraz więcej powietrznych alarmów bojowych
Ministrowie obrony NATO o broni dla Kijowa
Bałtyk coraz ważniejszy
Zacieśnianie współpracy z Koreą
Taktyka walk partyzanckich
Bramy dla generała
Ukraina ze statusem kandydata do UE
Wyższy bieg Grota
Podchorążowie najlepsi na tatami
Weterani doszli do złota
NATO pokazało siłę na Bałtyku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO