moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Jakie zmiany dla podchorążych?

Status żołnierzy zawodowych od I roku studiów i wynagrodzenie na poziomie zawodowców – takie zmiany dla podchorążych ma wprowadzić ustawa o obronie ojczyzny. Wojskowi studenci nie będą jednak mieć wszystkich uprawnień zawodowców, nie otrzymają np. świadczenia mieszkaniowego czy dodatku za rozłąkę. Nie będą ich też obowiązywały przepisy dotyczące czasu służby.

Kształcenie przyszłych oficerów odbywa się w czterech wojskowych akademiach: Technicznej w Warszawie, Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Lotniczej w Dęblinie oraz Marynarki Wojennej w Gdyni. Wojskowi studenci służą jako podchorążowie, a ich służba nazywana jest kandydacką. Już wkrótce ma się to zmienić. Zgodnie bowiem z projektowaną ustawą o obronie ojczyzny, służba kandydacka zostanie zastąpiona służbą zawodową pełnioną w trakcie kształcenia na uczelni, a każdy podchorąży już od pierwszego roku studiów otrzyma status żołnierza zawodowego (tytuł podchorążego zostanie zachowany).

Status zawodowców i czas służby

Te zmiany będą oznaczały m.in. wyższe wynagrodzenie dla wojskowych studentów. Obecnie jest ono zależne od posiadanego stopnia wojskowego oraz roku nauki. Wynagrodzenie szeregowego/marynarza wynosi od 1200 zł na pierwszym roku do 1800 zł na piątym roku studiów, kaprala/mata – od 1500 zł do 2100 zł, plutonowego/bosmanmata – od 1500 zł do 2400 zł, a sierżanta/bosmana od 1500 zł do 2600 zł. Szczegółowe stawki wynagrodzeń według nowych zasad ma określić minister obrony narodowej w rozporządzeniu.

Mimo uzyskania statusu żołnierza zawodowego, podchorążowie nie zyskają jednak wszystkich uprawnień zawodowców. Projekt ustawy wymienia konkretnie, o jakie z nich chodzi. Wojskowi studenci nie będą mieli np. prawa do zakwaterowania w lokalach Agencji Mienia Wojskowego (tak jak obecnie będzie im przysługiwało bezpłatne zakwaterowanie w internacie danej akademii), pomocy rekonwersyjnej, dodatku za rozłąkę, który otrzymuje część żołnierzy służących poza miejscem zamieszkania, a także możliwości wzięcia zwolnienia na opiekę nad najbliższym członkiem rodziny.

Nie będą ich także dotyczyły przepisy regulujące czas służby żołnierzy zawodowych. W przypadku zawodowców to 40 godzin w tygodniu. – Tymczasem tygodniowy czas pracy podchorążego Wojskowej Akademii Technicznej wynosi ok. 51 godzin. To ściśle określony i napięty program zajęć politechnicznych i wojskowych, zgodny ze standardem kształcenia przyszłych oficerów – wyjaśnia Ewa Jankiewicz, rzeczniczka prasowa WAT-u.

Urlopy i działania w kryzysie

Nie wiadomo jeszcze jak zostaną rozwiązane kwestie urlopów wypoczynkowych. Obecnie zawodowcom przysługuje 26 dni w roku (plus urlop dodatkowy po 15 latach służby), tymczasem podchorążowie mają prawo do 30-dniowego wypoczynku w okresie przerwy wakacyjnej od lipca do września, w zależności od zaplanowanych szkoleń specjalistycznych czy praktyk oraz 10 i 5 dni – odpowiednio w czasie świąt Bożego Narodzenia i wielkanocnych.
O tym, czy będą obowiązywać dotychczasowe czy nowe zasady, dowiemy się, gdy ukaże się rozporządzenie w tej sprawie.

Zgodnie z zapowiedziami MON-u podchorążowie mają być też w większym niż obecnie stopniu zaangażowani do działań związanych z zarządzaniem kryzysowym. Takie zadania nie są im obce, bo np. studenci wojskowi z WAT-u byli kierowani do działań związanych z zagrożeniem powodziowym w stolicy, a także walki z pandemią.

Podobnie jak teraz, rozpoczęcie kształcenia będzie poprzedzone podpisaniem między uczelnią a kandydatem umowy dotyczącej warunków zwrotu poniesionych kosztów na utrzymanie i naukę w przypadku rezygnacji z kształcenia. Projekt ustawy doprecyzowuje, że wojskowy student nie będzie musiał zwracać pieniędzy w przypadku orzeczenia o niezdolności do służby wojskowej lub orzeczenia psychologicznego stwierdzającego przeciwwskazania do pełnienia tej służby.

Ustawa o obronie ojczyzny ma zastąpić 14 innych ustaw, w tym o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych oraz powszechnym obowiązku obrony RP. Głównymi celami zmian są: uporządkowanie przepisów dotyczących Sił Zbrojnych RP oraz zasad pełnienia służby wojskowej i wdrażanie koncepcji obrony powszechnej. Propozycje zakładają wprowadzenie kilku nowych rozwiązań, w tym świadczenia motywacyjnego dla żołnierzy, dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej oraz nowego stopnia wojskowego: starszego szeregowego specjalisty.

Paulina Glińska

autor zdjęć: AWL

dodaj komentarz

komentarze


Lecimy F-35
 
RBN o rezultatach szczytu NATO
WOT świętuje sześciolecie
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Tak rodziła się konspiracja
PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
Z pułku w brygadę
Buzdygany wręczone!
Pamięć o pomordowanych
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Podchorążowie AWL ślubowali
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Drogi do wolności
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Przysięga w Kolnie
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Brązowa czwórka podwójna
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Kadeci na poligonie
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Wojsko pomoże Słoweńcom
Odliczanie do przysięgi
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Śladem profesjonalistów
Nowy pancerz dla Borsuka
Trening na awaryjnym lotnisku
Plan misji „Air Defender”
Wyższe diety za służbę na granicy
Szwedzi na „Czernickim”
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
16 Dywizja świętuje
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Raki dla podhalańczyków
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Jak gasło powstanie
Brytyjscy piloci w Polsce
Wojskowe kontrakty w USA
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Abramsy jadą na ukraiński front
Ekspresowa pomoc
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Szef MON-u o planach obrony kraju
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
AWL, czyli renoma budowana latami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Polska rozdarta przez okupantów
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Unijna pomoc dla Ukrainy
Polsko-koreańskie rozmowy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO