moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Pomoc socjalna dla żołnierzy

Ponad 6,6 mln zł z funduszu zapomogowego trafiło w tym roku do najbardziej potrzebujących żołnierzy zawodowych. Teraz minister obrony narodowej zdecydował o uruchomieniu kolejnej transzy pieniędzy na bezzwrotną pomoc socjalną. Do podziału są 2 mln 245 tys. zł. Kto może ubiegać się o tego rodzaju wsparcie?

Decyzje o wysokości funduszu zapomogowego szef MON-u wydaje zazwyczaj dwa razy w roku. Pierwsza tegoroczna transza, w wysokości 11 mln zł, została uruchomiona w marcu. – Według ogólnego rozliczenia, stopień wykorzystania tych środków na 8 października wynosił 60 % – informują przedstawiciele resortu obrony narodowej.

Teraz szef MON-u zdecydował o uruchomieniu kolejnej transzy pieniędzy przeznaczonych na pomoc socjalną. Do żołnierzy może trafić w sumie 2 mln 245 tys. zł.

Najwięcej, bo 1 mln 760 tys. będzie miał do podziału Dowódca Generalny RSZ. Dowództwa: Garnizonu Warszawa, Operacyjne i Obrony Terytorialnej otrzymają odpowiednio: 100 tys. zł, 40 tys. zł i 20 tys. zł. Do Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych trafi w sumie 49 tys. zł (oraz dodatkowe 51 tys. dla jednostek, które pozostają na przydziale gospodarczym tej instytucji), do Komendy Głównej Żandarmerii Wojskowej – 90 tys. zł, a do Centrum Zasobów Cyberprzestrzeni Sił Zbrojnych – 70 tys. zł. Po 10 tys. zł na pomoc socjalną otrzymają szefowie służb: wywiadu i kontrwywiadu wojskowego, a po pięć tysięcy będą mieli do dyspozycji dowódcy jednostek wojsk specjalnych: NIL oraz Jednostki Wojskowej Komandosów.

O pomoc finansową mogą wnioskować żołnierze zawodowi wszystkich korpusów i rodzajów sił zbrojnych, którym na skutek zdarzeń losowych pogorszyła się sytuacja materialna i musieli ponieść z tego tytułu dodatkowe koszty. Wnioskować można np. w sytuacji długotrwałej choroby dziecka, konieczności zakupu leków, rehabilitacji czy śmierci małżonka. Na zapomogę mogą też liczyć wojskowi, których dotknęła klęska żywiołowa np. pożar domu. Ostateczna kwota przyznanego świadczenia zależy od wydatków poniesionych w związku z zaistniałym zdarzeniem, a także sytuacji materialnej żołnierza i jego rodziny.

W ubiegłych latach najczęstszymi powodami wnioskowania o zapomogę były: długotrwała choroba żołnierza lub członka jego rodziny (głównie dzieci) i związane z tym wysokie koszty leczenia lub rehabilitacji oraz tzw. zdarzenia losowe, np. pożar lub wypadek drogowy. W 2020 roku trzecim najczęstszym powodem była utrata pracy współmałżonka, nierzadko w wyniku pandemii.

Nie wiadomo jeszcze z jakich powodów żołnierze wnioskowali o pomoc w tym roku. – Szczegółowe dane o liczbie wypłaconych zapomóg oraz najczęstszych przyczynach wnioskowania o tego rodzaju pomoc, zarówno w ramach I, jak i II transzy, będą znane w przyszłym roku, gdy zostanie opracowane sprawozdanie roczne – informują przedstawiciele MON-u.

Wiadomo natomiast, że w tym roku minister Mariusz Błaszczak przyznał 58 zapomóg w drodze decyzji indywidualnych. Szef MON-u dysponuje bowiem oddzielnym funduszem, z którego może być udzielane wsparcie finansowe dla żołnierzy oraz członków rodzin wojskowych, którzy znaleźli się w wyjątkowo trudnej sytuacji. W tym roku najczęstszymi powodami wskazywanymi we wnioskach składanych do MON-u były wydatki związane z zakupem leków nierefundowanych, usług medycznych i rehabilitacją, a także koszty poniesione w związku z chorobą żołnierza lub członka jego rodziny.

W 2020 roku MON przeznaczył na zapomogi ponad 13 mln zł. Świadczenia te zostały wypłacone 5623 żołnierzom zawodowym, w tym: 741 oficerom, 2639 podoficerom i 2243 szeregowym zawodowym. Średnia wysokość zapomogi wyniosła 2197 zł. Dodatkowo Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, przyznał 43 zapomogi żołnierzom zawodowym lub członkom rodzin zmarłych żołnierzy zawodowych w drodze decyzji indywidualnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. szer. Arkadiusz Czernicki

dodaj komentarz

komentarze


Zamiana po włosku
 
Andrzej Grzyb: Ws. obrony cywilnej liczę na porozumienie ponad podziałami
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Zmiany w zarządzie PGZ-etu
Offset dla „Wisły”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Rusza morski „Dragon”
Mocny sygnał od NATO
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Lotnictwo i kobiety
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
„Brilliant Jump 2024”: finał długiego marszu
Którą drogą do armii?
Nowoczesna łączność dla armii
Polska przystań brytyjskich jeńców
Wielki test w West Point coraz bliżej
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Żołnierze NATO nie pojadą do Ukrainy
Nowy szef CWCR
Lista trupich główek
Abramsy pod dobrą opieką
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
W Jachrance o skokach spadochronowych
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Tylko sprawny żołnierz może być skuteczny na polu walki
Będzie za co kupić koreańską broń
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przerwany lot „Orlika”
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Zachód przeciwko „korsarzom”
Tajna misja polskiej agentki
Szwecja kolejnym członkiem NATO
Walczyli o wolną Polskę, zginęli od kul UB
Leopardy jadą na poligon
Miejsce kobiet jest (również) w lotnictwie
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Wojenny bohater na szubienicy
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Ferie w mundurze
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Nowoczesny system IBCS dla Wojska Polskiego
Priorytety dla armii
Podwójny Półmaraton Komandosa
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
„Nie” dla wojskowej misji w Ukrainie
Palmiry – miejsce kaźni
Pamiętamy o Niezłomnych
Telefon zaufania dla żołnierzy
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Dobrowolsi – czas start!
Eurofightery znowu w Polsce
Kleszcze dla wojska
Ostrożnie! Czołgi na drodze
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Sztandar dla Dowództwa WOT

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO