moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Ostatnie w tym roku pieniądze na zapomogi

MON uruchomiło drugą i ostatnią tegoroczną transzę pieniędzy na zapomogi dla żołnierzy zawodowych. Do najbardziej potrzebujących może trafić 2 mln 700 tys. zł. W sumie na ten cel resort obrony narodowej przeznaczy w tym roku niemal 13 mln zł.

Zapomogi to rodzaj finansowego wsparcia dla osób, które znalazły się w trudnej sytuacji. Może być ona spowodowana zdarzeniem losowym, klęską żywiołową, długotrwałą chorobą lub śmiercią członka rodziny. Ubieganie się o zapomogę uzasadniają też inne przyczyny, które powodują znaczne pogorszenie się warunków materialnych żołnierza i jego rodziny. Pieniądze dla potrzebujących MON wypłaca ze specjalnego funduszu. Zgodnie z podpisaną przez ministra Mariusza Błaszczaka decyzją właśnie została uruchomiona druga tegoroczna transza pieniędzy. To w sumie 2 mln 700 tys. zł.

Najwięcej z tej puli, bo 2 mln 226 tys., otrzyma Dowództwo Generalne RSZ, a większość z tej kwoty (2 mln 176 tys. zł) trafi do jednostek podległych tej instytucji. Dowództwa: Operacyjne i Garnizonu Warszawa otrzymają odpowiednio 20 tys. zł i 57 tys. zł. Komenda Główna Żandarmerii Wojskowej będzie miała do rozdysponowania dla potrzebujących – 93 tys. zł, a Narodowe Centrum Bezpieczeństwa Cyberprzestrzeni – 85 tys. Inspektorat Wsparcia Sił Zbrojnych z kolei otrzyma w sumie 171 tys. Pieniądze zostaną przeznaczone dla potrzebujących żołnierzy służących zarówno w jednostkach podległych pod IWsp SZ, jak też w jednostkach, które pozostają na przydziale gospodarczym tej instytucji. W ramach drugiej transzy pieniądze trafią też do jednostek wojsk specjalnych. Formoza otrzyma 28 tys. zł, a Jednostka Wojskowa Komandosów – 20 tys. zł.

REKLAMA

O finansowe wsparcie może wystąpić sam żołnierz lub jego przełożony. Przy ustalaniu wysokości świadczenia brane są pod uwagę m.in. dochody żołnierza i jego najbliższej rodziny oraz kwota wydatków poniesionych w związku z zaistniałym zdarzeniem. W praktyce mogą to być np. koszty rehabilitacji czy zakupu leków, a także wydatki przeznaczone na remont domu po pożarze.

Z wnioskiem o przyznanie zapomogi dla żołnierza mogą też wystąpić do ministra obrony narodowej organa przedstawicielskie. Szef MON ma bowiem do dyspozycji środki finansowe na pomoc dla żołnierzy i ich rodzin znajdujących się w wyjątkowo trudnych sytuacjach. W ubiegłym roku minister przyznał 43 takie zapomogi.

– Pozostałe wnioski o zapomogi są zazwyczaj rozpatrywane na szczeblu jednostek, przez komisje zapomogowe. My angażujemy się najczęściej wtedy, gdy dowódcy wyczerpią już swoje środki, albo chcą, w szczególnych przypadkach, przyznać zapomogę większą niż by mogli. Oferujemy też wsparcie w poprawnym przygotowaniu wniosku i skompletowaniu odpowiednich dokumentów. Ostatnio w taki sposób wsparliśmy żonę zmarłego żołnierza – mówi płk Krzysztof Jewgiejuk, przewodniczący Konwentu Dziekanów Korpusu Oficerów Zawodowych.

Oficer przyznaje jednocześnie, że w tym roku organa przedstawicielskie nie prowadziły żadnej sprawy zapomogowej związanej z pogorszeniem się sytuacji materialnej żołnierza na skutek epidemii COVID-19. – Nie znaczy to oczywiście, że takich spraw nie było. Po prostu mogły być one rozpatrywane na szczeblach jednostek wojskowych, a dopóki te dane nie zostaną zebrane i przeanalizowane, nie jesteśmy w stanie określić, czy liczba wypłaconych z tego tytułu zapomóg wzrosła czy pozostaje na tym samym poziomie – zauważa płk Jewgiejuk.

Pierwsza tegoroczna transza pieniędzy na zapomogi została uruchomiona w kwietniu. Jej wysokość wyniosła 10 mln zł. Najwięcej pieniędzy (6 mln 760 tys. zł) trafiło do żołnierzy służących w Dowództwie Generalnym RSZ i podległych mu jednostkach.

W ubiegłym roku na zapomogi dla żołnierzy MON przeznaczył kwotę 11,5 mln zł, a średnia wysokość świadczenia wyniosła 1600 złotych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: szer. Adrian Staszewski

dodaj komentarz

komentarze


Lufy prosto z Huty
 
Żołnierze bez testów z WF-u
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Nowe książeczki wojskowe
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Psy (w) WOT
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Abrams – czołg z najwyższej półki
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Stalowy człowiek
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Combining Two Worlds
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Rusza PKW Islandia
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Polak najlepszym podoficerem NATO
Ankona – bitwa po polsku
Nagroda nie tylko od dowódcy
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
V-2 leci do aliantów
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kontyngent do zmiany
Afganistan: powrót do domu
Javelin gwarantuje skuteczność
Abramsy dla 1 Brygady
Wisła i Narew w Sejmie
Lato w wojskowym klimacie
Wiosłują dla Emily
Podwodne centrum przyszłości
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Abrams – czołg niepokonany w walce
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Sukcesy żołnierzy na AFN
Szczyt NATO już w poniedziałek
Course on Diplomacy
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Groty dla proobronnych
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Afganistan. Czas wracać do domu
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Desantowanie z transportowego giganta
Kurs na dyplomację
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Wilki znów na Mazurach
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Kat warszawskiego getta przed sądem
Co ze sprawdzianem z WF?
„Zginęli, bo byli Polakami”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO