Na mistrzostwach Polski w kolarstwie torowym żołnierze zdobyli 23 medale: 11 złotych, osiem srebrnych i cztery brązowe. Najlepiej spisał się marynarz Alan Banaszek z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego, który sześć razy stanął na najwyższym stopniu podium. A oprócz tego zdobył także srebrny medal.
Mar. Alan Banaszek podczas jazdy indywidualnej na czas na wojskowych igrzyskach w Wuhan. Fot. Jacek Szustakowski
– Bardzo się cieszę ze świetnego startu mar. Banaszka. Po raz drugi z rzędu z bardzo dobrej strony pokazał się na krajowym czempionacie torowców. Liczę na to, że w kolejnych latach nadal będzie zdobywał medale na mistrzostwach Polski na torze i zapewni sobie przepustkę na igrzyska olimpijskie w Paryżu – mówi st. chor. sztab. mar. Robert Rapsiewicz, były trener-koordynator kolarskiej reprezentacji Wojska Polskiego. To on przed wojskowymi igrzyskami w Wuhan w 2019 roku zachęcił Alana Banaszka do wstąpienia w szeregi Wojska Polskiego.
Na torze w Pruszkowie marynarz wywalczył w tym roku najwięcej złotych medali. Zdobył aż sześć tytułów mistrzowskich: w kolarskim wieloboju – omnium, madisonie, wyścigach: scratch, punktowym, eliminacyjnym oraz drużynowym. W madisonie mar. Alan Banaszek stanął na najwyższym stopniu podium razem z szer. rez. Danielem Staniszewskim. W wyścigu drużynowym zaś pojechał po złoto wraz ze Staniszewskim oraz z Norbertem Banaszkiem i Tobiaszem Pawlakiem. Złota drużyna z mar. Banaszkiem reprezentuje barwy zawodowej grupy kolarskiej HRE Mazowsze Serce Polski założonej przez wujka medalisty – Dariusza Banaszka – byłego kolarza warszawskiej Legii. Mar. Alan Banaszek oprócz sześciu złotych krążków wywalczył również na torze w Pruszkowie srebro w wyścigu na 4 km.
W wyścigu drużynowym pierwsza ekipa wystawiona przez grupę HRE Mazowsze Serce Polski pokonała w finale team z klubu Cartusia Kartuzy, w którym po srebro pojechał mar. Damian Sławek z Centralnego Wojskowego Zespołu Sportowego. Sławek w Pruszkowie wywalczył jeszcze cztery brązowe medale: w madisonie (wraz z Radosławem Lewandowskim), wyścigach: eliminacyjnym i na 4 km oraz w omnium. W tym ostatnim zresztą wszystkie miejsca na podium zajęli żołnierze. Obok złotego medalisty mar. Banaszka i brązowego – mar. Sławka – stanął jeszcze szer. rez. Daniel Staniszewski. Ponadto Staniszewski wywalczył jeszcze dwa srebrne medale: w wyścigu punktowym i eliminacyjnym.
Warto przypomnieć, że przed rokiem na mistrzostwach kraju w kolarskim wieloboju triumfował Staniszewski przed Banaszkiem, a Sławek zajął siódme miejsce. Banaszek przegrał złoto z kolegą z reprezentacji WP różnicą ośmiu punktów. W tym roku w omnium zdominowanym przez żołnierzy o tytule mistrzowskim zadecydowało tylko oczko. Banaszek triumfował ze 160 pkt, Staniszewski zdobył 159 pkt, a Sławek – 148.
Dorobek medalowy reprezentantów Wojska Polskiego powiększyły w Pruszkowie również kolarki. Miejsca na podium wywalczyły: szer. rez. Marlena Karwacka (LARK Ziemia Darłowska), szer. rez. Urszula Łoś (Stal Grudziądz) i szer. rez. Nikol Płosaj (Uczniowski Klub Sportowy Mróz Jedynka Kórnik). Karwacka wywalczyła dwa złote medale i srebrny – triumfowała w wyścigu na 250 m ze startu zatrzymanego i w sprincie drużynowym oraz była druga w keirinie. Płosaj zaś zdobyła dwa tytuły mistrzowskie – w omnium i wyścigu eliminacyjnym – oraz dwa wicemistrzowskie – w wyścigach punktowym i scratchu. Z kolei Łoś zajęła pierwsze miejsce w wyścigu na 500 m ze startu zatrzymanego.
autor zdjęć: Jacek Szustakowski, CWZS
komentarze