Serdecznie Wam gratuluję. 60 medali to wielki sukces. To efekty waszej pracowitości i determinacji, a to są cechy wspólne sportowców i żołnierzy Wojska Polskiego – mówił minister Mariusz Błaszczak do zawodników, którzy wrócili dziś do kraju. Polska reprezentacja zdobyła na Światowych Wojskowych Igrzyskach Sportowych w Wuhan 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe.
Ponad 200 sportowców wróciło z Chin, gdzie przez ostatnie 10 dni rywalizowali o medale podczas VII Światowych Wojskowych Igrzysk Sportowych. Misja zakończyła się sukcesem – zawodnicy przywieźli z Wuhan aż 60 medali. Polską reprezentację powitano dziś w 1 Bazie Lotnictwa Transportowego.
– Polska jest z Was dumna – zwrócił się do żołnierzy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej. – Stanowicie wzór dla ludzi młodych, dla tych którzy pójdą waszym śladem i zostaną sportowcami i dla tych, którzy zostaną żołnierzami Wojskami Polskiego. To niezwykle istotne. Dziękuję wam za to – podkreślił szef MON.
Zawodnikom w mundurach gratulował także Witold Bańka, minister sportu. – Te 60 medali to powód do dumy i satysfakcji – mówił. Podkreślił także wkład, jaki ma Ministerstwo Obrony Narodowej w rozwoju sportu. – Dziękuję za to, że Wojsko Polskie jest filarem indywidulanego wsparcia sportowców, że w Wojsku Polskim nasi reprezentanci znaleźli swoje miejsce i mogą nie tylko osiągać sportowe sukcesy, ale także służyć ojczyźnie – zaznaczył.
Sportowców witał również gen. broni Jarosław Mika, dowódca generalny rodzajów sił zbrojnych. – Już sam fakt, że zawodnicy zakwalifikowali się do tych igrzysk jest wielkim sukcesem. Tym bardziej cieszy świetny wynik i piąte miejsce w klasyfikacji generalnej – powiedział generał portalowi polska-zbrojna.pl.
W imieniu zawodników głos zabrał kapral Paweł Wojciechowski. Żołnierz w Wuhan zdobył złoty medal w skoku o tyczce. – Melduję wykonanie zadania. My sportowcy-żołnierze zjednoczyliśmy nasze siły w walce, między innymi po to, aby podziękować za wsparcie, jakie Wojsko Polskie daje nam każdego dnia. Nie każdy z nas zdobył medal, lecz każdy z nas dał z siebie wszystko – zaznaczył.
VII Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe w Wuhan rozpoczęły się 18 października. Do rywalizacji o medale przystąpiło 66 reprezentacji. Cel, który postawili sobie przed wylotem Polacy, to zdobycie piątego miejsca w klasyfikacji generalnej. – Udało się, misja została zakończona sukcesem – mówi Jacek Szustakowski, dziennikarz „Polski Zbrojnej”, który obserwował zmagania sportowców w Chinach. – Mieliśmy duże szanse na jeszcze wyższą lokatę, Francuzi wyprzedzili nas zaledwie o krok – komentował.
W sumie podczas igrzysk Polacy zdobyli 11 złotych medali, 15 srebrnych i 34 brązowe. Trenerzy i kibice od początku stawiali na dobry wynik lekkoatletów i pływaków, nie zwiedli się. W tym gronie znaleźli się nawet multimedaliści. Szer. Wojciech Kotowski, który zdobył złoto w pływaniu indywidualnie, a także drużynowo w konkurencji ratownictwo wodne, a szer. Michał Rozmys okazał się najlepszy w biegach na 800 i 1500 metrów. W tej ostatniej konkurencji pokonał nawet medalistę mistrzostw świata kpr. Marcina Lewandowskiego. – Uważam, że należy także docenić srebro szer. Sylwii Zyzańskiej w łucznictwie. W końcu ta dyscyplina to domena Azjatów, podobnie jak badminton. W tej kategorii walczyliśmy z nimi jako jedyni i niewiele nam zabrakło do medalu – dodaje korespondent „PZ”.
Światowe Wojskowe Igrzyska Sportowe odbywają się co cztery lata. Po raz pierwszy żołnierze rywalizowali w 1995 roku w Rzymie, następnie w Zagrzebiu, Katanii, Hajdarabadzie, Rio de Janeiro i Mungyeongu. Podczas siedmiu edycji igrzysk Polacy zdobyli łącznie 194 medale.
autor zdjęć: MON, Jacek Szustakowski
komentarze