moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Bezpieczeństwo naszej ojczyzny jest bezcenne

Spotykamy się na święcie 16 Dywizji Zmechanizowanej. Spotykamy się, żeby podziękować za służbę żołnierzom Wojska Polskiego. Państwo Polskie jest bezpieczne wtedy, kiedy polskie siły zbrojne są wyposażone w nowoczesny sprzęt. Kiedy są liczne, kiedy są wyćwiczone, interoperacyjne, a więc potrafią współpracować z wojskami sojuszniczymi. I tak jest w przypadku polskich sił zbrojnych, które z roku na rok są liczniejsze, które z roku na rok wyposażane są w nowoczesny sprzęt, które z roku na rok intensywnie podnoszą swoje umiejętności. To jest nasz cel, ale także i obowiązek - powiedział Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przebywając w Olsztynie.

W niedzielę, 19 września szef MON uczestniczył w obchodach święta 16 Dywizji Zmechanizowanej, której jednym z podstawowych zadań jest ochrona północno-wschodniej granicy kraju. - Polska nie mogłaby się rozwijać, gdyby nie była bezpieczna. Polska jest bezpieczna dzięki służbie żołnierzy Wojska Polskiego – podkreślił podczas obchodów święta minister Mariusz Błaszczak. - Przyjechałem tu do Olsztyna, żeby podziękować za codzienną służbę żołnierzy. Szczególnie dziękuję za służbę żołnierzy na granicy polsko – białoruskiej. Dwa tysiące żołnierzy, właśnie z 16 Dywizji Zmechanizowanej, codziennie służy na granicy uszczelniając granicę, zapewniając bezpieczeństwo i przeciwdziałając nielegalnej migracji za wschodniej granicy. To jest wielki wysiłek, ale także wielka zasługa dla Polski – zaznaczył szef MON.

REKLAMA

- Żołnierze z 16 Dywizji Zmechanizowanej budują ogrodzenie na granicy polsko-białoruskiej. Można powiedzieć, że już 80 kilometrów ogrodzenia o wysokości dwóch i pół metra zostało zbudowanych. Ponad 130 kilometrów zasieków zostało położonych. Równolegle jest też budowane ogrodzenie, które zapewni, aby zwierzęta nie okaleczały się. Ta inwestycja, to działanie zostało podjęte właśnie przez żołnierzy 16 Dywizji. Szczególnie przez batalion saperów wspomagany przez żołnierzy pułków inżynieryjnych Wojska Polskiego. Jest to świetnie wykonana praca, świetnie wykonana służba. Wyróżniłem nagrodami finansowymi szczególnie tych żołnierzy, którzy wykazali się dużym zaangażowaniem podczas realizacji postawionych zadań – podkreślił minister Mariusz Błaszczak.

Podczas obchodów święta dywizji minister wręczył żołnierzom odznaczenie resortowe dziękując za wzorową realizację stawianych zadań. Obchodom towarzyszył piknik wojskowy, na którym można było zobaczyć najnowszy sprzęt wojskowych będący na wyposażeniu jednostek podległych dywizji. Mieszkańcy Olszyna oraz rodziny służących żołnierzy mogli zobaczyć także pokaz wyszkolenia żołnierzy.


Film: MON

- Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej codziennie podnoszą swoje umiejętności. Operują na terenie, który stawia wiele wyzwań. Służba wymaga szczególnej uwagi, wymaga ambitnych umiejętności i tak też się dzieje – mówił minister. Szef MON zaznaczył, że aby służba przebiegała w sposób właściwy niezbędne jest wsparcie ze strony rodzin żołnierzy. - Serdecznie za takie wsparcie dziękuję. Jest ono podstawą do tego, żeby żołnierze mogli wykonywać swoje obowiązki – mówił do rodzin żołnierzy minister.

16. Pomorska Dywizja Zmechanizowana współpracuje ze Strażą Graniczną w zabezpieczaniu granicy polsko-białoruskiej w związku z trwającym kryzysem migracyjnym. Działania żołnierzy polegają m.in. na budowie ogrodzenia przy lądowej granicy z Białorusią. 16 Dywizją Zmechanizowaną od lipca 2019 roku dowodzi gen. dyw. Krzysztof Radomski. Obecnie w skład 16. Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej wchodzi siedem jednostek wojskowych: 9. Braniewska Brygada Kawalerii Pancernej, 15. Giżycka Brygada Zmechanizowana, 20. Bartoszycka Brygada Zmechanizowana, 11. Mazurski Pułk Artylerii, 15. Gołdapski Pułk Przeciwlotniczy, 16. Pułk Logistyczny oraz 9. Batalion Dowodzenia. Od 2019 roku siedzibą Dywizji jest Olsztyn.

red. PZ

autor zdjęć: Maciej Nędzyński/ CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
 
Emerytura wypłacana w … karmie
Sto lat „Polski Zbrojnej” za nami
Posłuchaj historii bohaterów. To ich testament
Afganistan. Czas wracać do domu
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Sztandar dla krakowskich żandarmów
Szef MON odwiedził USA
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Włoski minister obrony z wizytą w Polsce
Armia Fight Night – bitwa o niepodległość
Polityka nie znosi próżni
Duch Invictus jest, czas na formę
Żądajcie „Polski Zbrojnej”
W jedynym słusznym kierunku
Żołnierze bez testów z WF-u
Polskie Jastrzębie nad Atlantykiem
Dołącz do sportowców w mundurach!
KFOR: wyższy stopień gotowości
JWK to test siły i motywacji
Marynarz pierwszy na mecie ćwierćmaratonu
Polscy żandarmi wspierają Gruzinów
Polacy na czele zespołu przeciwminowego NATO
Będzie więcej oddziałów przygotowania wojskowego
Koncern Boeing dostarczył kolejny samolot dla VIP-ów
Ciężki, ale sprytny. Kolejny z rodziny KTO
Współpraca i wspólna pamięć
Polsko-tureckie obrady
Sukcesy żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Zakaz noszenia mundurów podczas protestów
Test mobilności 12 Dywizji
Przeprawa przez Narew
77 lat temu powstańcy zakończyli bój o Warszawę
Wilk na poligonie
Maraton po bieszczadzkich bezdrożach
Polskie skrzydła nad Morzem Śródziemnym
Szef MON-u w Forcie Sill
Na granicy stratosfery
Wybierz się na wojskowe studia
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Rezerwista ochotnik też musi się starać
Od 25 lat biegacze walczą o nóż komandosa
Uzbrojenie dla „Kormoranów”
Sto lat „Polski Zbrojnej” - serwis specjalny
Ostatnie dni kampanii 1939
Ogień na alpejskich szczytach
Czy mur powstrzyma falę uchodźców?
Prawda o Katyniu zawarta w teczce nr 1
Advantages of Efficient Organization
„Akcja rekrutacja” – ostatnia szansa dla sportowców
Polacy w Wilnie czyli „bunt” Żeligowskiego
„Ryś ‘21”, czyli przerzut wojsk
Gala Buzdyganów w stulecie „Polski Zbrojnej”
„Ramstein Alloy” nad Litwą
Legia Akademicka po raz piąty
Course on Diplomacy
Ciemne strony Facebooka

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO