moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Northern Coasts”, czyli debiut „Kormorana”

Ponad 30 okrętów, dziesięć samolotów i śmigłowców, 2 tys. żołnierzy z 13 państw – u wybrzeży Szwecji rozpoczęły się ćwiczenia „Northern Coasts 2021”. Polskę reprezentują na nich trałowiec ORP „Drużno” oraz niszczyciel min ORP „Kormoran”. Dla drugiej z tych jednostek to debiut w dużych zagranicznych ćwiczeniach.

– ORP „Kormoran” jest gotowy do udziału w tego typu przedsięwzięciach. Ma wyszkoloną załogę i nowoczesny sprzęt. Ćwiczenia pozwolą na weryfikację jego możliwości – mówi kmdr por. Jarosław Iwańczuk, dowódca 13 Dywizjonu Trałowców. Nowoczesny niszczyciel min wszedł do służby w listopadzie 2017 roku. Formalnie ciągle jeszcze przechodzi badania eksploatacyjno-wojskowe, ale ich finalizacja nastąpi już niebawem. Komisja oceniająca okręt przygotowuje końcową dokumentację. – Chcemy wreszcie pokazać go na arenie międzynarodowej w szerszym niż dotychczas zakresie – dodaje kmdr por. Iwańczuk. Sam „Kormoran” już wcześniej ćwiczył w międzynarodowym składzie. Pod koniec ubiegłego roku współpracował z okrętami stałego zespołu przeciwminowego NATO (SNMCMG1), w tym zaś – z pakistańską fregatą. Okręt uczestniczył także w prowadzonej przez Polskę operacji „Solidarna Bellona”, gdzie również pojawiły się jednostki SNMCMG1. – Nigdy wcześniej jednak nie braliśmy udziału w tak dużych manewrach, w dodatku na zagranicznych wodach – podkreśla kmdr ppor. Kacper Sterne, dowódca ORP „Kormoran”.

„Northern Coasts” to jedno z największych tego typu przedsięwzięć na Bałtyku. Ćwiczenia organizowane są od 2007 roku. Cel to zgrywanie działania sił NATO oraz państw, które biorą udział w programie „Partnerstwo dla pokoju”, tak by w razie potrzeby były zdolne przeprowadzić na Bałtyku operację połączoną. W tegorocznych „Northern Coasts” bierze udział ponad 30 okrętów, dziesięć samolotów i śmigłowców, a także około 2 tys. żołnierzy z 13 państw, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, z Kanady, Niemiec, Holandii czy Norwegii. Polskę, poza „Kormoranem”, reprezentuje trałowiec ORP „Drużno”. Gospodarzem manewrów jest Szwecja.

Scenariusz „Northern Coasts” zakłada, że w rejonie Bałtyku dochodzi do konfliktu dwóch fikcyjnych państw: Congerii i Barracudii. Agresywne zapędy drugiego z nich mają powstrzymać międzynarodowe siły działające pod mandatem ONZ. Operacja nosi kryptonim „Orcona Garden”. Ćwiczenia rozpoczęły się od zorganizowanej w Karlskronie fazy portowej. W poniedziałek okręty wyszły na morze. – Nasz okręt działa w zespole przeciwminowym, który podzielony został na dwie jednostki zadaniowe – informuje kmdr ppor. Sterne. – W skład pierwszej weszły okręty NATO z Francji, Norwegii oraz państw bałtyckich. W skład drugiej – jednostki z Polski oraz Szwecji, która nie jest członkiem Sojuszu, ale współpracuje z nim w ramach „Partnerstwa dla pokoju” – dodaje. Siły te mają strzec szlaków żeglugowych, prowadzić działania przeciwminowe, słowem: zniechęcić Barracudię do ataku. Osłonę zapewnią im niemiecka fregata FGS „Hamburg” oraz okręt rakietowy z Norwegii.

– Podczas ćwiczeń czeka nas wiele bardzo ciekawych epizodów, które pozwolą na przetestowanie okrętowych systemów i poziomu wyszkolenia załogi – zaznacza kmdr ppor. Sterne. ORP „Kormoran” na przykład będzie holował pod osłoną nocy okręt wsparcia logistycznego HMS „Trossö”. To jednostka stojąca na czele polsko-szwedzkiej grupy zadaniowej. – Inne epizody dotyczą poszukiwania ćwiczebnych min dennych i kotwicznych czy przekazywania tzw. materiałów lekkich pomiędzy pokładami, kiedy okręty znajdują się w ruchu – tłumaczy dowódca „Kormorana”. W ramach jednego z treningów na morzu zostanie rozstawiona też ćwiczebna mina z czujnikiem akustyczno-magnetycznym. – Podejdziemy do niej na bezpieczną odległość, a do morza opuścimy nasz pojazd ROV. Sprawdzimy, czy wartość pól, które emituje, jest na tyle mała, by jego obecność nie wywołała detonacji – zapowiada kmdr ppor. Sterne.

Ćwiczenia „Northern Coasts” zostały podzielone na dwie części. Podczas pierwszej fazy załogi będą realizować zaplanowane wcześniej epizody tak, by się ze sobą zgrać w działaniu. Faza druga to już ćwiczebna operacja morska. Całość potrwa do 24 września.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: 8 FOW, Melina Westerberg / Försvarsmakten, Marynarka Wojenna

dodaj komentarz

komentarze


Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
 
Podchorążowie najlepszymi dżudokami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej niż szkolenie TCCC
Złoto taekwondzistki, srebro lekkoatletki i strzelczyń
„Czarownice” nad Londynem
Docenić „misjonarzy”
Sejm rozpoczął prace nad prezydencką reformą
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Głos wschodniej flanki musi być słyszalny
Ratownicy na medal
Policjanci szkolą wojsko
Spadochroniarze w operacji TALO
Plan na szczyt
Polacy ćwiczą na Słowackiej Tarczy
Musimy odpowiadać na wojnę hybrydową
Terroryści na lotnisku
Wirtualna tarcza nad wojskami NATO
Więcej pieniędzy za udział w ćwiczeniach
Ameryka daje wsparcie
Najlepsze „tygrysy” są z Polski
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Gortat Team vs drużyna NATO
Unieszkodliwić dywersantów, pomóc poszkodowanym
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Latający radar
Jak rozbito więzienie w Końskich
Wyrwali się z niemieckiego kotła
Donald Tusk: Musimy bronić naszych granic
Będą zmiany w przepisach po incydencie na granicy z Białorusią
Czego potrzebują żołnierze na granicy?
Więcej miejsc dla dobrowolsów
Sukcesy żołnierzy CWZS-u
„Pierwsza Drużyna” na start
Wkrótce certyfikacja WOT-u
„Baltops” – moc na Bałtyku
Equipment Tailored to the Needs
Pokazali swoją siłę
Zaprojektuj mural o powstaniu
NATO on Northern Track
Kremlowska wirtualna korekta
Inwestycja potrzebna jak tlen
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
AW149 wkrótce „made in Poland”
Włoskie Eurofightery na polskim niebie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przesmyk w grze
Trzy miecze pokoju
The Art of Protection of Historic Buildings and Monuments
Pojazdy naziemnej obsługi polskiego lotnictwa
Żołnierze na najwyższym podium mistrzostw lekkoatletów
Eksplozja w zakładach zbrojeniowych Mesko
Dzień, który zmienił bieg wojny
Sztandar dla cyberwojsk
Podróż w ciemność
Czy kraje UE sięgną po polską broń?
Baltops dla bezpiecznego Bałtyku
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rozporządzenie o utworzeniu strefy buforowej na granicy podpisane
AWACS-y dostarczone
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Bór-Komorowski – oficer wybitny pod każdym względem
Andrzej Duda spotkał się z żołnierzami strzegącymi granicy
Pamiętamy o bohaterach D-Day
„Osiodłać krowę”
O bezpieczeństwie w Białymstoku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO