Strzelania sytuacyjne w symulatorze pola walki Śnieżnik, pokonywanie napalmowego i psychologicznego toru przeszkód – to tylko niektóre atrakcje, jakie czekają na uczestników VI Centralnego Zlotu Klas Mundurowych, który w poniedziałek rozpocznie się na terenie Ośrodka Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Wędrzynie. Na poligonie zamelduje się prawie 400 uczniów.
W tegorocznej edycji zlotu weźmie udział 17 klas mundurowych wybranych ze szkół ponadpodstawowych z całego kraju. W sumie na poligonie w Wędrzynie będzie niemal 400 uczniów i uczennic. Do udziału w przedsięwzięciu organizowanym przez Biuro do spraw Programu „Zostań żołnierzem Rzeczypospolitej” zaproszono jedną szkołę z każdego województwa, z której największy odsetek absolwentów został zgłoszony do różnych form służby wojskowej w regionie. W zlocie bierze udział m.in. klasa Zespołu Szkół Techniczno-Usługowych z Tarnowskich Gór, mistrz Międzyszkolnego Turnieju Wiedzy o Wojsku Polskim „EkstraKLASA Wojskowa”.
Jak żołnierze
Reprezentacja każdej szkoły może liczyć 20 osób. Na czele drużyn, jak w pododdziałach wojskowych, będą stali wyznaczeni spośród uczniów dowódcy. Każdej grupie na poligonie ma towarzyszyć dwóch opiekunów (najczęściej to nauczyciele).
Siedmiodniowy zlot będzie miał charakter wojskowego zgrupowania poligonowego. W związku z tym młodzież obowiązuje podobny do żołnierskiego porządek dnia oraz wszelkie rygory związane z dyscypliną i zasadami bezpieczeństwa. Uczestnicy zostali zobowiązani regulaminem m.in. do noszenia ubiorów na wzór wojskowy (mundur polowy lub podobny, kurtka polowa lub ocieplacz polowy, nakrycie głowy) i zakładania solidnych butów typu wojskowego, traperskiego i harcerskiego. Każdy powinien mieć przy sobie latarkę.
W tym roku zlot będzie się trochę różnił od poprzednich. Organizatorzy zrezygnowali z zasady, że najważniejsza jest rywalizacja między drużynami. VI spotkanie uczniów klas mundurowych będzie miało charakter rekreacyjno-wojskowego obozu wakacyjnego. – Zależy nam, aby to letnie wydarzenie obfitowało nie tylko w ekscytujące ćwiczenia i spotkania z wojskiem, ale aby stało się dla uczestników także niezapomnianą przygodą wakacyjną – wyjaśnia ppor. Damian Duda, rzecznik prasowy zlotu.
Współzawodnictwo pozostanie, jednak – jak zastrzega oficer – w innym niż dotychczas wymiarze. Instruktorzy będą oceniali to, jak każda z grup wykonuje zlecone zadania, ale … – Nie wprowadzimy na przykład presji czasu. Będzie się liczyło zaangażowanie, umiejętności i wiedza wojskowa – mówi ppor. Duda.
Uczniowski szturm na budynek
Program tegorocznego zlotu jest bardzo bogaty. Żołnierze 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, którzy poprowadzą zajęcia w charakterze instruktorów, postarali się, aby młodzież dobrze poznała specyfikę służby i rodzaje działań pododdziałów pancernych i zmechanizowanych. Uczniów, oprócz wspomnianych już torów przeszkód, czekają m.in. zajęcia survivalowe – nauka rozpalania ogniska, budowa schronień, wiązanie węzłów czy maskowanie. Ale to nie wszystko. Emocji z pewnością dostarczą działania w terenie zurbanizowanym. Uczniowie wezmą udział w desancie z kołowego transportera opancerzonego Rosomak. Pod okiem instruktorów będą też szturmować i opanowywać budynki, przeszukiwać je i ewakuować rannych. Dowiedzą się również, jak zachować się w „plutonowym gnieździe oporu”.
Uczniowskie drużyny znajdą się także w terenie skażonym i zaminowanym. W obu przypadkach nauczą się, jak bezpiecznie poruszać się po niebezpiecznym rejonie. Dla wielu uczestników niezapomnianym przeżyciem będzie z pewnością działanie bojowe w składzie obsługi przeciwpancernego pocisku kierowanego Spike, ręcznego granatnika przeciwpancernego czy sekcji strzelców wyborowych. Młodzież czekają także strzelania sytuacyjne w symulatorze pola walki Śnieżnik.
Zlot rozpocznie się 16 sierpnia, a zakończy 22 sierpnia.
autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło
komentarze