moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Kiedy będzie gotowy raport podkomisji smoleńskiej?

Minister obrony oczekuje raportu na temat przyczyn katastrofy smoleńskiej, ale ma pełne zaufanie do przewodniczącego podkomisji – mówił wiceminister Wojciech Skurkiewicz do posłów z Komisji Obrony Narodowej. Politycy opozycji chcieli, aby podkomisja została zobowiązana do zakończenia prac w określonym terminie. – Nie będziemy działać pod pręgierzem czasu – zaznaczył wiceszef MON-u.

Wtorkowe posiedzenie sejmowej Komisji Obrony Narodowej zostało zwołane na wniosek posłów Koalicji Obywatelskiej. Politycy opozycji chcieli wiedzieć, kiedy będzie gotowy i upubliczniony raport końcowy kierowanej przez Antoniego Macierewicza podkomisji, która zajmuje się ponownym zbadaniem przyczyn katastrofy prezydenckiego samolotu sprzed 11 laty. Pytali też o koszty działalności podkomisji oraz dlaczego przez ostatnie dziewięć miesięcy – jak twierdzili – nie toczyły się żadne prace. Wniosek posłów przedstawił Maciej Lasek, obecnie poseł KO, a wcześniej przewodniczący powołanej za czasów rządu PO–PSL komisji ds. zbadania katastrofy Tu-154. – Czas zakończyć działalność podkomisji Antoniego Macierewicza i rozliczyć ją z efektów – apelował poseł Lasek.

– Raport jest gotowy i czeka na to, by wszyscy członkowie podkomisji zapoznali się z jego treścią. Ale obecna sytuacja pandemiczna to utrudnia – mówił Wojciech Skurkiewicz. Wiceminister dodał, że raport powinien trafić na biurko szefa MON-u i dopiero wtedy resort obrony zajmie stanowisko w sprawie dokumentu. Podkreślił też, że podkomisja jest ciałem niezależnym od ministerstwa obrony. Na zarzuty o nieefektywność i niegospodarność podkomisji odpowiadał jej przewodniczący, Antoni Macierewicz. – Nie widzę możliwości wyznaczania terminu zakończenia prac. Raport rzeczywiście jest, prace nad nim mają już charakter edytorski, ale to nie znaczy, że można narzucać komisji termin – podkreślał Macierewicz. Były minister powiedział, że zatwierdzona została jedynie filmowa wersja raportu (według niej w samolocie doszło do wybuchu).

Antoni Macierewicz tłumaczył, że wielu członków podkomisji mieszka za granicą i nie ma możliwości – ze względu na pandemię – przyjazdu oraz zapoznania się z raportem. Dokument ten ma kilka tysięcy stron. Zapewniał, że koszty działania podkomisji smoleńskiej są znacznie mniejsze niż sumy, jakie pochłaniają zagraniczne komisje badające katastrofy lotnicze. – Członkowie podkomisji otrzymują pieniądze bardzo ograniczone, wyliczone według godzin pracy – zastrzegał. Zaznaczył, że eksperci poświęcili wiele lat życia na dojście do prawdy o katastrofie. Macierewicz zapewnił też, że on sam nie pobiera żadnego wynagrodzenia.

Podkomisja smoleńska zajmująca się ponownym zbadaniem przyczyn katastrofy, w której zginęło 96 osób, m.in. prezydent Lech Kaczyński, została powołana w lutym 2016 roku.

JT

autor zdjęć: Serge Serebro, Vitebsk Popular News/ commons.wikimedia.org

dodaj komentarz

komentarze


Jelcze z Raciborza
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
Walka, entuzjazm i nadzieja
Kajakiem na światowe podium
Wojsko przerzuca strażaków do Hiszpanii
Azjatycka szansa
Kolejne przechwycenie rosyjskiego samolotu
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Niezidentyfikowany obiekt spadł koło Lublina
Jak reagować w kryzysie?
Warszawa oddała hołd bohaterom powstania
Medale żołnierzy w kajakarstwie i spadochroniarstwie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Z prądem i pod prąd
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
Salto mortale komandosa
Spadochronowy triumf
Święto wojska pod hasłem SAFE
Zmiana warty na granicy
W Sejmie o rosyjskim pocisku
W wojsku nie wszystkie butelki z kaucją?
Odnaleziono „Roja”
Model 44. Batalion przyszłości już na poligonie
USA sprawdzają swoje wojska w Europie
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Jak obronić się przed dronami?
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
18 Stołeczna BOT z własnym sztandarem
Milowy krok PGZ-etu i „Nitro-Chemu”
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Triumf wojskowych lekkoatletów
Wsparcie ma znaczenie
Rywalizacja o indeks WAT-u
Rekordowe zainteresowanie kursem „Sondy”
Abordaż z polskim wsparciem
Baobaby dla 18 Pułku Saperów
Paliwowy krwiobieg NATO
MON i MSZ o szczycie NATO
Marzenia częściowo spełnione
Skok w przyszłość, powrót do przeszłości
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szer. Karbownik mistrzynią świata juniorów
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
W hołdzie powstańcom warszawskim
„Albatros” dozbrojony
Olimpijska pływaczka trenowała jak wojskowy pilot
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
Z ORP „Błyskawica” na trasę Tour de Pologne
Godzina „W” – sierpniowa rapsodia
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Powstańcy są naszymi bohaterami
Laserowa broń na drony powstaje na WAT
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
PKW Irak zostaje w Jordanii
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Trudne początki polskich bombowców
Rakietowcy na Hawajach
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Służby badają miejsce upadku pocisku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO