„Żadna bitwa, a zawżdy i wojna obyć się bez saperów nie może. A gdy pokój nastanie, oni ciągle w walce są”. Tymi aktualnym wciąż słowami Tadeusza Kościuszki powitał zebranych z okazji Dnia Sapera Komendant Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych płk dypl. Adam Przygoda.
Żołnierze Wojsk Inżynieryjnych od 1946 roku obchodzą 16 kwietnia swoje święto. Ustanowiono je na pamiątkę forsowania Odry i Nysy Łużyckiej w 1945 roku. Z tej okazji w Centrum Szkolenia Wojsk Inżynieryjnych i Chemicznych - kuźni współczesnych polskich saperów odbyła się uroczysta zbiórka.
Na inaugurację obchodów Dnia Sapera delegacja żołnierzy Centrum złożyła wieniec pod pomnikiem patrona jednostki gen. Jakuba Jasińskiego. Główna część uroczystości odbyła się w auli bloku dydaktycznego.
Po wprowadzeniu sztandaru i odegraniu hasła Wojska Polskiego płk Adam Przygoda powitał wszystkich uczestników zbiórki. – Dzień Sapera jest symbolem powinności saperskich pełnionych od zarania dziejów po dzień dzisiejszy, zawsze odpowiedzialnie i z honorem, w Ojczyźnie i poza jej granicami – mówił w swoim przemówieniu. – W tym dniu składam hołd wszystkim polskim saperom poległym, rannym i okaleczonym w czasie wojny i rozminowania kraju, podczas walki
z żywiołami i niesienia pomocy poszkodowanym.
Zwracając się do podwładnych powiedział - Pragnę serdecznie podziękować za to wszystko co czynicie dla dobra Centrum, dla Wojsk Inżynieryjnych i Wojska Polskiego. Chwała Saperom!
Święto wojsk inżynieryjnych jest doskonałą okazją do podziękowania saperom za trudną służbę. Rozkazem Komendanta Centrum wyróżnionych zostało 80 żołnierzy i pracowników. Pisma pochwalne oraz listy gratulacyjne zostały wręczone wyróżnionym żołnierzom na scenie. Chwilę później na tą samą scenę został poproszony Pan Bogusław Politowski.
Po odczytaniu decyzji płk Przygoda wręczył Panu Politowskiemu podziękowanie oraz medal „Zasłużonemu dla Wojsk Inżynieryjnych” przyznane przez Szefa Zarządu Inżynierii Wojskowej Inspektoratu Rodzajów Wojsk Dowództwa Generalnego generała brygady Marka Wawrzyniaka. Nagrodę nadano za dotychczasową postawę oraz aktywne działania w sprawie rozwoju i przyszłości Wojsk Inżynieryjnych. – Podziękujmy brawami Panu Bogusławowi za sławienie dobrego imienia polskich saperów – powiedział po wręczeniu płk Przygoda.
Pan Politowski podziękował za wyróżnienie oraz owocną współpracę, m.in. z obecnymi na zbiórce żołnierzami z byłego Zespołu Rozminowania. – Jest to dla mnie wielki zaszczyt, to moje pierwsze takie wyróżnienie. Dziękuję wszystkim z którymi miałem przyjemność pracować podczas pisania mojej książki – powiedział Pan Politowski.
Dziennikarz Polski Zbrojnej i korespondent wojenny Bogusław Politowski jest wielkim sympatykiem saperów. Cyklicznie publikuje artykuły o szkoleniu we wrocławskim centrum. Jest też autorem książki „5/25. Saperzy w strefie śmierci”, która powstała we współpracy z saperami z CSWInżiChem. Bogusław Politowski opowiedział w niej o niebezpiecznej służbie polskich saperów i zadaniach bojowych, jakie wykonywali między innymi podczas misji w Afganistanie. Przybliżył również pracę żołnierzy wojsk inżynieryjnych w czasie pokoju opisując działanie Patroli Saperskich podczas neutralizacji „zardzewiałej śmierci” czy pomoc saperów podczas kryzysów czy odbudowy infrastruktury.
Ostatnim punktem uroczystości było podsumowanie XI Biegu Sapera, corocznej imprezy sportowej mającej na celu oddanie hołdu wszystkim saperom. Dyplomami uhonorowano zwycięzców w trzech kategoriach.
W kategorii Kobiet:
1. miejsce – szer. Kamila Lubak
2. miejsce – st. szer. Joanna Lebiedź
W kategorii Mężczyzn do 35 lat:
1. miejsce – szer. Konrad Dzwoniarek
2. miejsce – szer. Dawid Krawczyk
3. miejsce – st. kpr. Tomasz Kowalski
W kategorii Mężczyzn powyżej 35 lat:
1. miejsce – plut. Marcin Stępień
2. miejsce – st. szer. Bartłomiej Trojanowicz
3. miejsce – chor. Dariusz Szefer
Tekst: kpt. Marek Gwóźdź
autor zdjęć: kpt. Marek Gwóźdź
komentarze