Przy Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie otwarto szpital modułowy. Opiekę znajdzie tu ponad 60, a w razie potrzeby ponad 120 najciężej chorych pacjentów z COVID-19. Przy tworzeniu placówki, w której otwarciu wziął udział minister Mariusz Błaszczak, wykorzystano doświadczenia z Lombardii i USA. Pierwsi pacjenci trafią tutaj 1 marca.
– Szpital modułowy, który powstał w ramach Wojskowego Instytutu Medycznego, to rozwiązanie wyjątkowe, gwarantujące zapewnienie bezpieczeństwa na początku trzeciej fali pandemii – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas otwarcia nowej placówki na terenie WIM przy ul. Szaserów w Warszawie. Szef MON dodał, że szpital jest przygotowany do leczenia najcięższych przypadków zakażeń koronawirusem, a opiekę medyczną zapewni w nim doświadczona kadra WIM.
– To pierwszy taki szpital w Polsce, przy jego tworzeniu wykorzystano doświadczenia medyczne, technologiczne i organizacyjne przywiezione wiosną zeszłego roku z misji we Włoszech i USA – zaznaczył gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. Generał nazwał nową placówkę „szpitalem tymczasowym plus” – Ten plus oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa epidemicznego pacjentów i personelu, nielimitowany zakres możliwości terapeutycznych oraz bezpośrednie sąsiedztwo WIM, które daje dodatkowe możliwości prowadzenia terapii czy diagnozy – wymieniał dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.
Minister obrony zaznaczył natomiast, że nie jest to placówka tymczasowa. – Kiedy pandemia minie, szpital modułowy będzie służył jako ośrodek szkoleniowy dla wojskowej służby zdrowia. Może być też przenoszony w inne miejsce i wykorzystany w przyszłości – tłumaczył Mariusz Błaszczak.
Nowo otwarty szpital jest przygotowany dla pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej. W jego skład wchodzi pięć oddziałów, na każdym znajduje się 12 łóżek. – Wszystkie to stanowiska intensywnej terapii wyposażone w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną – mówił ppłk dr hab. n. med. Arkadiusz Lubas, kierownik szpitala. W razie potrzeby szpital można przystosować do przyjęcia 124 pacjentów.
Film: MON
Placówka zacznie przyjmować chorych 1 marca. W pierwszej kolejności trafią tutaj pacjenci WIM-u zakażeni COVID-19, dzięki temu zostaną zwolnione miejsca na oddziałach specjalistycznych w szpitalu na Szaserów. Potem w ramach wolnych miejsc będą przyjmowani także chorzy spoza WIM-u.
autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON
komentarze