moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

W WIM otwarto szpital dla chorych na COVID-19

Przy Wojskowym Instytucie Medycznym w Warszawie otwarto szpital modułowy. Opiekę znajdzie tu ponad 60, a w razie potrzeby ponad 120 najciężej chorych pacjentów z COVID-19. Przy tworzeniu placówki, w której otwarciu wziął udział minister Mariusz Błaszczak, wykorzystano doświadczenia z Lombardii i USA. Pierwsi pacjenci trafią tutaj 1 marca.

– Szpital modułowy, który powstał w ramach Wojskowego Instytutu Medycznego, to rozwiązanie wyjątkowe, gwarantujące zapewnienie bezpieczeństwa na początku trzeciej fali pandemii – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas otwarcia nowej placówki na terenie WIM przy ul. Szaserów w Warszawie. Szef MON dodał, że szpital jest przygotowany do leczenia najcięższych przypadków zakażeń koronawirusem, a opiekę medyczną zapewni w nim doświadczona kadra WIM.

 

– To pierwszy taki szpital w Polsce, przy jego tworzeniu wykorzystano doświadczenia medyczne, technologiczne i organizacyjne przywiezione wiosną zeszłego roku z misji we Włoszech i USA – zaznaczył gen. dyw. prof. dr hab. n. med. Grzegorz Gielerak, dyrektor WIM. Generał nazwał nową placówkę „szpitalem tymczasowym plus” – Ten plus oznacza najwyższy poziom bezpieczeństwa epidemicznego pacjentów i personelu, nielimitowany zakres możliwości terapeutycznych oraz bezpośrednie sąsiedztwo WIM, które daje dodatkowe możliwości prowadzenia terapii czy diagnozy – wymieniał dyrektor Wojskowego Instytutu Medycznego.

Minister obrony zaznaczył natomiast, że nie jest to placówka tymczasowa. – Kiedy pandemia minie, szpital modułowy będzie służył jako ośrodek szkoleniowy dla wojskowej służby zdrowia. Może być też przenoszony w inne miejsce i wykorzystany w przyszłości – tłumaczył Mariusz Błaszczak.

Nowo otwarty szpital jest przygotowany dla pacjentów wymagających intensywnej opieki medycznej. W jego skład wchodzi pięć oddziałów, na każdym znajduje się 12 łóżek. – Wszystkie to stanowiska intensywnej terapii wyposażone w respiratory i kardiomonitory wraz z pełną infrastrukturą diagnostyczną i logistyczną – mówił ppłk dr hab. n. med. Arkadiusz Lubas, kierownik szpitala. W razie potrzeby szpital można przystosować do przyjęcia 124 pacjentów.


Film: MON

Placówka zacznie przyjmować chorych 1 marca. W pierwszej kolejności trafią tutaj pacjenci WIM-u zakażeni COVID-19, dzięki temu zostaną zwolnione miejsca na oddziałach specjalistycznych w szpitalu na Szaserów. Potem w ramach wolnych miejsc będą przyjmowani także chorzy spoza WIM-u.

AD

autor zdjęć: Maciej Nędzyński / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Prawie pół miliona uczniów po edukacji z wojskiem
Groźny incydent w Libanie
Pirania zdała egzamin
Kadeci na start
Ćwiczą i budują drony w 17 WBZ
Od cyberkursu po mundurówkę
Syndrom Karbali
Fińska armia luzuje rygory
Amerykańskie MRAP-y w polskiej wersji. Kulisy metamorfozy
Początek wielkiej historii
Okiełznać Rosomaka
Nowe zasady finansowania szkolenia żołnierzy-medyków
Pasja i fart
Adaptacja i realizm
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Rzeźnik w rękach GROM-u
Cel: wzmocnić odporność małych społeczeństw
Desant, konie i czołgi…
Znów mogą strzelać z Grotów w Nietoperku
„Kryzys” na AWL-u
Dwunasty Husarz w powietrzu
Premier: Polska zbuduje armadę dronową z Ukrainą
Zmiany w 6 Mazowieckiej BOT
Marynarz w koreańskim tyglu
Zasiąść za sterami Apache’a
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Cenckiewicz rezygnuje z szefostwa BBN
Zmiana resortowych planów: jeszcze więcej OPW
Zbrodnia bez kary
Sportowe emocje na wojskowej spartakiadzie w Łasku
Po pierwsze: ogarnąć chaos
Daglezja dla saperów z 9 BBKPanc
Judoczka Wojska Polskiego znów na podium
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Polsko-irlandzkie rozmowy o współpracy
Zaproszenie do przygody
Twarde na poligonie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Nowy sprzęt wojsk specjalnych
Armia na kryzys
Polska i Norwegia zacieśniają współpracę
Szpital w Płocku „przyjazny wojsku”
Zbrodnia i kłamstwo
Wielkie skakanie w Nowym Glinniku
NATO i USA o Iranie
Chunmoo trafią do Gostynina
„Huragan” na kursie
Na służbie z karabinem, po godzinach z szablą w dłoni
Wypadek w PKW UNIFIL
Miecz w ręku NATO
Australijską armią będzie dowodzić kobieta
Polsko-czeski zespół tuż za podium na Locked Shields ’26
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Pieniądze z SAFE coraz bliżej
Wojsko testuje systemy antydronowe
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Ukraina lekcją dla Polski i całego NATO
Polska będzie produkować Pantery
Rosyjskie myśliwce przechwycone nad Bałtykiem
Wielkie serce K9
Tusk: Francja to wiarygodny sojusznik
Sześć medali żołnierzy w sportach walki
Świat się zbroi na rekordową skalę
Finansowanie szkolenia wojskowych medyków
Gotowi do działania
Borsuki w okopach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO