moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Czekając na szczepionkę

Jedną z grup zawodowych szczepionych w najbliższych tygodniach mają być żołnierze. By skrócić łańcuch dostaw, szczepionki z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych mają trafiać bezpośrednio do placówek medycznych wykonujących szczepienia lub – w przypadku wymogu przechowywania ich w niskich temperaturach – do wojskowych centrów dystrybucji w szpitalach wojskowych.

Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 ruszył w Polsce 27 grudnia. Jako pierwsi zostali zaszczepieni przedstawiciele służby zdrowia, w tym lekarze, pielęgniarki, ratownicy medyczni. Obecnie etap „0” dobiega końca, a lada dzień rozpocznie się kolejna część programu. W przyszłym tygodniu szczepionki będą mogli otrzymać m.in. nauczyciele oraz opiekunowie pracujący w żłobkach. Jedną z grup zawodowych szczepionych w ramach etapu „1” mają też być funkcjonariusze i żołnierze.

Poza kwestiami dotyczącymi zakupu szczepionek, konieczne stało się opracowanie zasad i procedur ich bezpiecznej dystrybucji i logistyki. Ze względu na to, że niektóre z preparatów wymagają specyficznych warunków przechowywania, w tym tzw. zimnego łańcucha oraz temperatury do minus 70 stopni, jedną z przyjętych zasad stało się maksymalne skrócenie łańcucha dostaw. – Zalecane jest, by dostawa szczepionek była realizowana bezpośrednio z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do wojskowych podmiotów leczniczych wykonujących szczepienia – wyjaśniają przedstawiciele MON.

Możliwy jest także wariant, w którym szczepionki trafią do wojskowych centrów dystrybucji w wybranych wojskowych szpitalach węzłowych, a stamtąd do punktów szczepień. Chodzi tu o osiem wojskowych szpitali węzłowych, zlokalizowanych m.in. w Warszawie, Szczecinie, Bydgoszczy i Wrocławiu. Każdy z nich dysponuje odpowiednią infrastrukturą do magazynowania takich preparatów (m.in. zamrażarkami niskotemperaturowymi).

Za logistykę i dystrybucję szczepionek będą odpowiadać głównie żołnierze wojsk obrony terytorialnej oraz wojskowi z jednostek podległych Inspektoratowi Wsparcia Sił Zbrojnych. W razie potrzeby w działania te mogą zostać zaangażowani również wojskowi z jednostek podległych Dowódcy Generalnemu Rodzajów Sił Zbrojnych i Dowódcy Garnizonu Warszawa.

Żołnierze skierowani do prac związanych z dystrybucją szczepionek będą przechodzić odpowiednie szkolenia. – Zgodnie z kodeksem pracy, pracodawca ma obowiązek zapewnić pracownikowi szkolenie z zakresu BHP, jak i obsługi specjalistycznego sprzętu. Takie uregulowania mają też zastosowanie w odniesieniu do żołnierzy – przyznają przedstawiciele MON. Chodzi tu np. o kierowców, a także osoby odpowiedzialne za załadunek i rozładunek np. skrzyń izotermicznych do transportu szczepionek czy specjalistycznych opakowań do transportu suchego lodu.

Za nadzór nad obrotem produktami leczniczymi w podmiotach leczniczych nadzorowanych przez ministra obrony narodowej i jednostkach wojskowych odpowiada Wojskowa Inspekcja Farmaceutyczna.

Szczepienia żołnierzy ruszą za kilka tygodni. Jako pierwsi preparat będą mogli przyjąć wojskowi z jednostek zaangażowanych w działania antycovidowe, żołnierze odpowiadający za realizację kluczowych dla bezpieczeństwa narodowego zadań oraz pełniący misję poza granicami. Ci, którzy zadeklarowali chęć zaszczepienia się, informację o terminie i miejscu szczepień otrzymają w swojej jednostce.

Paulina Glińska

autor zdjęć: kpt. Piotr Płuciennik

dodaj komentarz

komentarze


Piątka z czwartego wozu
Co nowego w przepisach?
„Albatros” na elitarnych manewrach NATO
Przyszłość obrony i odstraszania
Bokserzy walczyli o prymat w kraju
Ministrowie ds. służb: Wnioskujemy o spotkanie z prezydentem
USA: chcemy Grenlandii
Zdarzyło się w 2025 roku – IV kwartał
Psy gryzące, tropiące i do detekcji
Maduro czeka na zarzuty, głos zabierze ONZ
ORP „Wicher” – pierwszy polski kontrtorpedowiec
Snowboardzistka i pływacy na medal
Żołnierze z Braniewa pomagają walczyć ze śnieżycą
„Bezpieczny Bałtyk” czeka na podpis prezydenta
GROM w obiektywie. Zobaczcie sami!
Ferie z WOT – załóż mundur i przejdź szkolenie wojskowe
Prezydent Zełenski spotkał się z premierem Tuskiem
Wojsko kontra śnieżyce
Przyszłość Peruna i polskiego kosmodromu
Silniejsza obrona granic Litwy
Ile powołań do wojska w 2026 roku?
Łotysze mają zaporę na granicy z Rosją
Żandarmi na strzelnicy taktycznej
Piechota górska w Wojnarowej coraz liczniejsza
„Pułaski” do remontu
Dyplomatyczna gra o powstanie
Koniec bezkarności floty cieni?
Odpalili K9 Thunder
Na tronie mistrza bez zmian
Nowe Daglezje na nowy rok
Prezydenci Polski i Ukrainy spotkali się w Warszawie
MilTech trampoliną dla nowoczesnych technologii
Szef NATO ze świąteczną wizytą u żołnierzy
Amerykański szogun
Gąsienicowy Baobab dla polskiego wojska
„Dzielny Ryś” pojawił się w Drawsku
Przyszłość polskich czołgów K2
Niebo pod osłoną
Pancerniacy jadą na misję
Skażenie środkiem bojowym jak prawdziwe
„Koalicja chętnych” o gwarancjach dla Ukrainy
Miliardy na logistykę i łączność
Zdarzyło się w 2025 roku – III kwartał
The Era of Polish IFVs
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
Powrót do przeszłości Westerplatte
Terapeutyczny kalendarz – cegiełka na pomoc dla weteranów
Medalowe żniwa pływaków CWZS-u
Oskarżony Maduro
Trump i Zełenski zadowoleni z rozmów na Florydzie
Wielkopolanie powstali przeciw Niemcom
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Trump zabrał głos po ataku na Wenezuelę
Świąteczne spotkanie w PKW Turcja
Góral z ORP „Gryf”
Udane starty biatlonistów CWZS-u w krajowym czempionacie
Polski oficer na czele zespołu okrętów NATO
W cieniu dumy floty
Szukali zaginionych w skażonej strefie

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO