moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Kolejny dzień walki z pandemią

Wspierają działalność szpitali, stacji sanepidu i regionalnych centrów krwiodawstwa. Pomagają w domach pomocy społecznej, troszczą się o kombatantów i weteranów, dowożąc im każdego dnia ciepłe posiłki. Pobierają także wymazy w kierunku COVID-19 i angażują się w realizację Narodowego Programu Szczepień. Tylko wczoraj z pandemią walczyło ponad 4,5 tys. żołnierzy.

W operację antycovidową angażują się żołnierze wszystkich rodzajów sił zbrojnych. Na froncie walki z koronawirusem są więc mundurowi z jednostek operacyjnych, terytorialnych, wojskowi logistycy oraz podchorążowie. Tylko wczoraj w ramach akcji „Trwała odporność” działało ponad 4,5 tys. żołnierzy. Wojskowi pobrali 6,2 tys. wymazów, co stanowi 24% wszystkich testów wykonanych tego dnia w Polsce. Próbki do badań pobierali w dziesięciu punktach typu drive-thru oraz przy 220 szpitalach. – Niebawem po raz kolejny włączymy się w akcję testowania nauczycieli w kierunku COVID-19 – zapowiada płk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy wojsk obrony terytorialnej. Żołnierze OT angażowali się już w rządowy program testowania nauczycieli w czasie ferii.

Najwięcej wojskowych jest skierowanych do pomocy w 633 szpitalach i placówkach medycznych oraz 114 stacjach sanepidu. Do ich obowiązków należy m.in. sprawdzanie temperatury, wstępna segregacja pacjentów oraz wykonywanie prac administracyjnych. Ponadto wojskowi wspierają funkcjonowanie 16 szpitali tymczasowych i działalność centrów krwiodawstwa.

To nie wszystko. Żołnierze pomagają także w domach pomocy społecznej i codziennie troszczą się o seniorów. Na terenie kilku województw każdego dnia dostarczają im do domów np. ciepłe posiłki. Akcja „Obiady dla bohaterów” jest prowadzona ze wsparciem żołnierzy na terenie m.in. Mazowsza, Małopolski i Wielkopolski.

Cały czas aktywna jest też infolinia WOT-u o numerze 800-100-115, przygotowana z myślą o seniorach. W ciągu ostatnich dwóch tygodni terytorialsi odebrali blisko 2 tys. połączeń. Żołnierze przekazują seniorom m.in. informacje na temat Narodowego Programu Szczepień i pomagają w rejestracji. Ale nie tylko. Do punktów szczepień żołnierze dowieźli już 121 kombatantów. – Każdego dnia ponad 300 naszych żołnierzy działa na terenie województwa podkarpackiego – mówi kpt. Witold Sura, rzecznik prasowy 3 Podkarpackiej Brygady OT. – Terytorialsi wspierają funkcjonowanie 37 szpitali, 15 stacji sanepidu oraz szpitale tymczasowe w Rzeszowie i we Wrocławiu. Pomagamy kombatantom i wspieramy policję, kontrolując osoby przebywające na kwarantannie. Każdego dnia nasi żołnierze docierają średnio pod 600 adresów – dodaje oficer.

Na froncie walki z COVID-19 są także żołnierze 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej. 650 wojskowych z 12 DZ działa na terenie województw: zachodniopomorskiego i pomorskiego. – Niosą pomoc w szpitalach i sanepidach. Pobierają wymazy i wykonują prace administracyjno-biurowe. Ponadto transportują środki z magazynów Agencji Rezerw Materiałowych do szpitali i pomagają w organizacji punktów szczepień – wylicza mjr Marcel Podhorodecki, oficer prasowy 12 DZ.

Nie słabnie zaangażowanie także wśród jednostek podległych Dowództwu Garnizonu Warszawa. Jak informuje Agnieszka Bartkiewicz z Wydziału Prasowego DGW, na operację antycovidową skierowano około 800 żołnierzy z 15 Sieradzkiej Brygady Wsparcia Dowodzenia, 10 Wrocławskiego Pułku Dowodzenia, 10 Warszawskiego Pułku Samochodowego, Pułku Ochrony oraz Pułku Reprezentacyjnego Wojska Polskiego. – To przede wszystkim wsparcie logistyczne. Zapewniamy środki ochrony osobistej i środki chemiczne, a także sprzęt do dekontaminacji. Wspólnie z Dowództwem Generalnym RSZ i wojskami OT zajmujemy się dezynfekcją, pobieramy wymazy i transportujemy pacjentów – wymienia Bartkiewicz.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DWOT, DGW, 1 WBPanc, 15 SBWD

dodaj komentarz

komentarze


Kurs z dzwonem
 
Zmiany w dodatkach stażowych
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Święto wojskowego sportu
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Strażacy ruszają do akcji
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Przygotowania czas zacząć
Sprawa katyńska à la española
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Jeśli nie Jastrząb, to…
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Odstraszanie i obrona
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży wschodniej flanki NATO
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
NATO na północnym szlaku
Zbrodnia made in ZSRS
Ramię w ramię z aliantami
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Inwestycje w bezpieczeństwo granicy
Szpej na miarę potrzeb
Szarża „Dragona”
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
25 lat w NATO – serwis specjalny
Mundury w linii... produkcyjnej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Rakiety dla Jastrzębi
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Charge of Dragon
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
V Korpus z nowym dowódcą
Ogień w podziemiu
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Optyka dla żołnierzy
Barwy walki
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Ocalały z transportu do Katynia
Wojna w świętym mieście, część trzecia
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Głos z katyńskich mogił
W Ramstein o pomocy dla Ukrainy
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kolejni Ukraińcy gotowi do walki
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Wojna w świętym mieście, część druga
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO