Dwa tygodnie na rejestrację pozostało tym, którzy chcą wziąć udział w trzymiesięcznym studium oficerskim w Akademii Wojsk Lądowych. To oferta dla cywili i podoficerów, którzy ukończyli specjalistyczne studia, np. medyczne czy prawnicze. W kursach mogą uczestniczyć łącznie 24 osoby. Będą się szkolić m.in. na wojskowych farmaceutów, ratowników medycznych i prokuratorów.
Limit przyjęć w 2021 roku na kursy oficerskie organizowane w czterech wojskowych akademiach minister obrony Mariusz Błaszczak określił w sierpniu 2020 roku. Przykładem tegorocznej oferty są trzymiesięczne kursy specjalistyczne w Akademii Wojsk Lądowych, przeznaczone dla osób chcących zostać oficerami w konkretnych specjalnościach. Uczelnia przygotowała w sumie 24 miejsca dla przyszłych: prokuratorów (10), farmaceutów (4), lekarzy (1), dentystów (1), weterynarzy (2), pielęgniarek (1), ratowników medycznych (3) i kapelanów wojskowych (2). Czas na elektroniczną rejestrację mija 22 stycznia.
O miejsce na kursie mogą się ubiegać osoby cywilne oraz podoficerowie z tytułem magistra. Wymogiem jest m.in. niekaralność oraz – w przypadku cywili – zdolność fizyczna i psychiczna do zawodowej służby wojskowej. Ale to nie wszystko. – Kursy trzymiesięczne są organizowane z myślą o kształceniu specjalistów. Wymagamy więc, aby kandydat był absolwentem określonego kierunku studiów. Na przykład osoby chcące zostać lekarzami wojskowymi, muszą mieć ukończone studia na wydziale lekarskim. Wszyscy kandydaci do służby w korpusie osobowym medycznym muszą legitymować się także prawem wykonywania zawodu – wyjaśnia por. Roksana Trawka, rzeczniczka prasowa AWL.
Egzaminy wstępne rozpoczną się 11 marca. Kandydaci najpierw przystąpią do pisemnego testu z języka angielskiego. W ramach sprawdzianu należy odpowiedzieć na 100 pytań, zarówno otwartych, jak i wielokrotnego wyboru. Za prawidłowe rozwiązanie testu można zdobyć maksymalnie 100 punktów, a warunkiem jego pozytywnego zaliczenia będzie uzyskanie co najmniej 60.
W drugim etapie rekrutacji odbędzie się sprawdzian sprawności fizycznej. Dla osób ze środowiska cywilnego w jego skład wejdą cztery testy kontrolne, zależne od płci. Mężczyźni będą musieli wykonać: podciąganie na drążku wysokim, bieg wahadłowy 10x10 m, bieg na dystansie 1000 m oraz pływanie na 50 m sposobem dowolnym. Kobiety poza pływaniem czeka też: bieg zygzakiem po „kopercie”, zwis o ugiętych ramionach oraz bieg na dystansie 800 m.
Ci, którzy pozytywnie zaliczą dwa pierwsze etapy rekrutacji, zostaną zaproszeni na rozmowę kwalifikacyjną. – Jej celem jest ocena predyspozycji danego kandydata do kształcenia w uczelni wojskowej, a w przypadku osób cywilnych także motywacji do pełnienia służby. Liczyć się będą posiadane uprawnienia, ukończone kursy i szkolenia specjalistyczne, osiągnięcia sportowe, działalność na rzecz organizacji proobronnych współpracujących MON, odbyte przeszkolenia wojskowe – wymienia por. Trawka.
Wyniki rekrutacji mają być ogłoszone do 18 marca. Cywile przyjęci na kurs rozpoczną szkolenie 19 kwietnia, a podoficerowie – 10 maja 2021 roku.
Nabór na 3-miesięczne studium nie jest jedyną ofertą Akademii skierowaną do mających wyższe wykształcenie cywili i żołnierzy, którzy chcą zostać oficerami. W tym roku AWL będzie też prowadziła kursy półroczne dla podoficerów. W przypadku tych szkoleń przygotowano w sumie 174 miejsca w grupach, m.in. pancerno-zmechanizowanej, rakietowej i artylerii, rozpoznania ogólnego. Zostaną również zorganizowane 12-miesięczne kursy dla szeregowych zawodowych aspirujących do korpusu oficerskiego. Szansę na udział w tych ostatnich dostanie 91 żołnierzy. Będą się oni szkolić w zakresie m.in. eksploatacji systemów łączności, rozpoznania ogólnego oraz rozpoznania i likwidacji skażeń.
Uczelnia przygotowała również 49 miejsc na kursie 12-miesięcznym dla cywili. Kandydaci mają się szkolić w pięciu grupach osobowych: pancerno-zmechanizowanej, rozpoznania ogólnego, ogólnologistycznej, obsługi prawnej oraz ekonomiczno-finansowej.
Kursy oficerskie w tym roku poprowadzą także trzy pozostałe uczelnie wojskowe. Taką ofertę ma Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie, która przyjmie 60 podoficerów na półroczne kursy z zakresu łączności i informatyki oraz logistyki. Z kolei w półrocznych kursach w Akademii Marynarki Wojennej będzie mogło wziąć udział 15 podoficerów, a w kursach rocznych – 25 cywili.
Natomiast w dęblińskiej Lotniczej Akademii Wojskowej kursy sześciomiesięczne rozpocznie 61 podoficerów. Możliwość udziału w szkoleniu otrzyma też siedmiu cywilów, którzy w ciągu 24 miesięcy zdobędą wiedzę w zakresie ruchu lotniczego.
W sumie w kursach oficerskich organizowanych w tym roku będzie mogło wziąć udział 506 osób z tytułem magistra.
autor zdjęć: AWL
komentarze