moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Weź udział w wojskowych ćwiczeniach

W połowie czerwca ruszą ochotnicze ćwiczenia wojskowe dla rezerwistów, a także szkolenia w ramach służby przygotowawczej. Zgodnie z zaleceniem szefa MON w obu przypadkach jako priorytetowe będą traktowane zgłoszenia od osób, które na skutek pandemii COVID-19 straciły zatrudnienie. Ochotnicy mogą się już zgłaszać do wojskowych komend uzupełnień.

Szkolenie rezerw to jeden z priorytetów polskiej armii. Z każdym rokiem ćwiczeń jest więcej, podobnie jak samych szkolonych. Rok temu w koszarach stawiło się łącznie ponad 38 tysięcy rezerwistów, w tym roku wojsko zamierzało wezwać do jednostek ponad 50 tysięcy kolejnych. Plany szkoleniowe zweryfikowała jednak sytuacja epidemiczna w kraju, związana z COVID-19. Niezbędne szkolenia żołnierzy odbywały się w ograniczonym zakresie, a powołania rezerwistów na ćwiczenia do jednostek w ogóle wstrzymano.

 

REKLAMA

Ćwiczenia rezerwistów

Teraz MON chce powrócić do cyklicznych szkoleń. Na razie w trybie ochotniczym. Decyzję w tej sprawie podpisał minister Mariusz Błaszczak. Szef MON poinformował też o tym na Twitterze. – 15 czerwca ruszają ćwiczenia żołnierzy rezerwy – napisał minister obrony. Poza realnym wzmocnieniem armii ćwiczenia mają stać się ofertą wsparcia dla osób, które na skutek pandemii straciły pracę. Zgodnie bowiem z zaleceniem szefa MON, jako priorytetowe będą traktowane zgłoszenia od tych osób, których budżet domowy ucierpiał z powodu utraty zatrudnienia.

Decyzja zakłada, że ćwiczenia – w zależności od ich specyfiki – będą mogły trwać nieprzerwanie nawet 90 dni. – Okres szkolenia jest zależny od jego zaawansowania. Przeszkolenie podstawowe będzie krótsze, a to specjalistyczne potrwa około trzech miesięcy – informuje płk Joanna Klejszmit, rzecznik prasowa Sztabu Generalnego WP.

Przez cały okres ćwiczeń rezerwiści będą mogli liczyć na wynagrodzenie. W przypadku szeregowego wyniesie ono około 3,5 tysięcy miesięcznie, a im wyższy stopień, tym kwota ta będzie większa.

Zgodnie z informacjami Sztabu Generalnego, obowiązkowe ćwiczenia rezerwy mają zostać wznowione na początku września. Powołań mogą spodziewać się m.in. te osoby, które miały trafić do jednostek w marcu i kwietniu. W ćwiczeniach mają wziąć udział zarówno rezerwiści z wykształceniem cywilnym potrzebnym w armii, jak i żołnierze rezerwy, którzy mają szczególne, z punktu widzenia sił zbrojnych, umiejętności przydatne na specjalistycznych stanowiskach związanych z zabezpieczeniem łącznościowym, logistycznym, medycznym, a także z obsługą sprzętu bojowego.

Wojsko wznawia też szkolenia w ramach służby przygotowawczej. Oferta ta jest adresowana do tych, którzy dotąd nie mieli kontaktu z wojskiem. Tu także pierwszeństwo będą miały osoby, których sytuacja zawodowa w ostatnim czasie się pogorszyła. – Zainteresowani mogą liczyć na 1,2 tys. zł miesięcznie, 2,6 tys. na zakończenie służby i status żołnierza rezerwy, który otwiera drogę do służby w Wojsku Polskim – poinformował szef MON.

Osoby zainteresowane udziałem w ćwiczeniach rezerwy lub odbyciem służby przygotowawczej powinny się zgłosić do wojewódzkiego sztabu wojskowego lub wojskowej komendy uzupełnień.

Wojsko planuje też inne szkolenia mające na celu zasilenie rezerw polskiej armii. W lipcu i sierpniu odbędzie się szkolenie praktyczne Legii Akademickiej oraz klas mundurowych. – W zależności od liczby ochotników, którzy zgłoszą się do szkolenia wojskowego, oraz uwzględniając osoby planowane do powoływania w trybie obowiązkowym, maksymalna liczba przeszkolonych w 2020 roku rezerwistów może wynieść do 50 tys. Będzie ona uzależniona od długości trwania szkoleń – dodaje płk Klejszmit. 

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze

~Zaq
1592208660
Ja mam 40 lat ui nie zamierzam brać udziału w żadnych szkoleniach rezerwy. 12-mcy zasadniczej i 45 szkoleń w rezerwie i wystarczy. niech biorą młodzież po szkołach im się bardziej przyda.
C6-66-FE-BD

Komitet Wojskowy NATO o pandemii
 
Kolejny dzień walki z koronawirusem
Tak się ćwiczy na rumuńskich poligonach
Oświetlenie podczas ćwiczeń polowych. Czy wiesz jak się przygotować?
Miesiąc izolacji żołnierzy „Irini”
Święto sportowców w mundurach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na misjach
Amerykanie odmładzają F-16
„GeoTrashing”, czyli aplikacja na medal
NATO o przyszłości misji w Iraku i Afganistanie
Kierunek Turcja, czyli nowa misja polskich żołnierzy
Nowe zasady wynagradzania za służbę przygotowawczą
„Iron Wolf '20” – siłą szpicy jest współdziałanie
Świąteczne prezenty od AMW
F-16 kończą misję w Estonii
Jakie zmiany w mundurówce?
Sukces polskich wioślarzy na mistrzostwach Europy
Będzie kodyfikacja wojskowych przepisów
31 medali marynarzy i rezerwistów na torze kolarskim
Start w nieznane
Pierwsze międzynarodowe ćwiczenia „Ślązaka”
Dominatorzy biegów na orientację
Poprady w lubelskiej „Dziewiętnastce”
Piekło „Pługa”
Jakie zmiany w umundurowaniu?
Obrady ministrów obrony NATO
Zmiany w dodatkowym wynagrodzeniu
Będą zmiany w opiniowaniu zawodowców
Attention, Controlled Flight
Dwanaście Bielików jest już w Dęblinie
Debata nad wyzwaniami przyszłości
HackYeah, czyli programiści na start!
Ukraiński kurs na Zachód
Lotnicy z pomocą humanitarną dla Libanu
„Brilliant Jump 2020” – skok na miarę szpicy
„Tumak ’20”, czyli test 16 Dywizji Zmechanizowanej
Deflagracja Tallboya – wnioski z saperskiej operacji
Proobronni wspierają potrzebujących
Żołnierze spieszą z pomocą
Posłowie o przyczynach tragedii z 10 kwietnia
13 medali żołnierzy na ringu
Admirał Bauer nowym szefem Komitetu Wojskowego NATO
Prezydent Duda: współpraca wojskowa z USA ponad polityką
Komisje sejmowe o umowie z USA
Żołnierze pomagają w walce z pandemią
Laserowa artyleria US Army
Kolejny sukces wojownika z Błękitnej Brygady
Zakłady z Zegrza w łańcuchu dostawców Wisły
Lwów otrzymuje Virtuti Militari
Armia donatorów krwi
Bitwa zwana „maszynką do mielenia mięsa”
Wojskowi wspierają medyków
Sąd nad systemem
Stał prosto, o łaskę nie prosił
Nowe samoloty w „Szkole Orląt”
Podchorążowie – studenci medycyny szykują się do pracy w szpitalach

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO