moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
W WIM-ie powstało Centrum Chirurgii Robotycznej

Wojskowy Instytut Medyczny rozwija się i jest wyposażany w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem jest zakup robota da Vinci, z pomocą którego będą prowadzone specjalistyczne zabiegi – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak podczas otwarcia Centrum Chirurgii Robotycznej w szpitalu przy ulicy Szaserów w Warszawie. Robot będzie pomagał lekarzom operować żołnierzy i cywilów.

Wojskowy Instytut Medyczny od lat wdraża nowoczesne metody leczenia, oparte m.in. na zaawansowanych technologiach medycznych. Najnowszym nabytkiem warszawskiego szpitala przy ulicy Szaserów jest wart ponad 16 mln zł robot medyczny da Vinci Xi. Dzięki niemu, z zastosowaniem jak najmniej inwazyjnych technik, będzie możliwe kompleksowe prowadzenie różnych zabiegów chirurgicznych, m.in. urologicznych, ginekologicznych, onkologicznych, a także kardiochirurgicznych.

Operacje z wykorzystaniem da Vinci będą wykonywane w otwartym dziś w WIM-ie Centrum Chirurgii Robotycznej. Planowane jest także utworzenie tam ośrodka kształcącego personel platform robotycznych. – WIM rozwija się i jest wyposażany w najnowocześniejszy sprzęt. Przykładem jest zakup robota o najwyższej, światowej klasie. To wszystko robimy dla bezpieczeństwa Polaków – mówił minister obrony Mariusz Błaszczak obecny na inauguracji Centrum.

Podczas otwarcia CCR-u odbył się pokaz działania systemu da Vinci. Składa się on z trzech elementów. Pierwszym z nich jest platforma połączonych korpusem ramion. Trzy są wyposażone w narzędzia chirurgiczne, a czwarte – w kamerę, która pozwala uzyskać trójwymiarowy obraz ciała pacjenta nawet w 16-krotnym powiększeniu. Drugą częścią systemu jest konsola odpowiadająca za sterowanie pracą robota, a kolejnym – wieża sterująca z monitorem, na którym podczas operacji lub szkolenia można pisać wskazówki operatorowi. Uzupełnieniem systemu jest zintegrowany z robotem nowoczesny stół operacyjny.

Zastosowana w urządzeniu nowoczesna technologia sprawi, że zabiegi będą precyzyjniejsze, a obszar interwencji chirurgicznej zostanie ograniczony do minimum. Minister podkreślał, że dzięki temu pacjenci szpitala na Szaserów, zarówno żołnierze, jak i cywile, zyskają dostęp do najnowocześniejszych metod leczenia i jeszcze lepszej opieki medycznej. – Robot umożliwi przeprowadzanie operacji małoinwazyjnych, ograniczy też ewentualne komplikacje po operacji i przyspieszy rekonwalescencję. Niewątpliwie zwrotem tej inwestycji będzie przywrócenie do zdrowia wielu tych, którzy dziś oczekują na operację – mówił szef MON-u.

W Centrum Chirurgii Robotycznej mają być wykonywane wyłącznie zabiegi operacyjne z użyciem robota. Dziennie lekarze będą przeprowadzać dwa takie zabiegi u żołnierzy i pacjentów cywilnych (leczonych w ramach kontraktów z Narodowym Funduszem Zdrowia). W przyszłości robot ma być też wykorzystywany podczas akcji wojskowych, do operacji medycznych on-line.


Film: MON

Da Vinci Xi skonstruowała amerykańska firma Intuitive Surgical w 1999 roku.
Na świecie z użyciem tego systemu wykonano już ponad 7,2 mln operacji. Wykorzystuje go także wojsko innych państw, np. w wyposażeniu sił zbrojnych USA jest ponad 100 takich robotów, a w maju Pentagon ogłosił plany zakupu kolejnych na kwotę 420 mln dolarów.

Operacje z użyciem da Vinci przeprowadzane są także w ośmiu placówkach medycznych w Polsce: w Białymstoku, Krakowie, Poznaniu, Siedlcach, Szczecinie, Warszawie, Wieliszewie i we Wrocławiu. W 2019 roku w polskich szpitalach przeprowadzono niemal 900 zabiegów z wykorzystaniem robotów. WIM jest jedenastym ośrodkiem w Polsce i pierwszą wojskową placówką, która posiada da Vinci.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON, MON

dodaj komentarz

komentarze


Rusza budowa laboratorium Hardware-in-the-Loop
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Przeciwko czerwonemu imperium zła
Do końca walczył z tyranią
Zagłosuj na najlepsze ubiegłoroczne wydarzenie historyczne
83 lata temu alianci wkroczyli do Narwiku
Śladem profesjonalistów
„Baltops ’23”. Siła NATO na Bałtyku
Ruszyła sprzedaż biletów na Air Show
„Anakonda” inna niż wszystkie
„Wsypa” w kościele św. Aleksandra
Błaszczak: chcemy kupić rozpoznawcze aerostaty dla WP
Koniec XI zmiany PKW Orlik
Razem gotowi na wszystko
Finlandia w NATO
Polacy nie ucierpieli w Kosowie
Mistrzostwa WOT-u w crossficie
D-Day, czyli aliancki sukces
Nowy regulamin dla żołnierzy
Sukces eksportowy Meska
Przysięga dobrowolsów
Musimy stawiać czoła zagrożeniom
Breakthrough for the Polish Armed Forces
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Piekielny ogień dla polskiej armii
B9 stawia na solidarność
Więcej miejsc na studiach w LAW
Litwini kupią zestawy Grom
Amunicja dla artylerzystów
Polska wśród światowych liderów
Holendrzy kończą dyżur w Polsce
W Brukseli o bezpieczeństwie wschodniej flanki
WOT i „Anakonda”
Gotowi na dyżur w SON
1 Dywizja: mobilność i siła ognia
Błaszczak do młodych Polaków: wstępujcie do wojska
Koszykarskie święto w Atlas Arenie
Arktyczny Delfin na tropie okrętów podwodnych
Szef MON-u o rakiecie odnalezionej pod Bydgoszczą
Polska potrzebna od zaraz
Żołnierze pomagają zneutralizować złotą algę
Piąte zwycięstwo gwiazd Gortata z wojskiem
Obrady Grupy Północnej w Polsce
Słowa jak pociski
Lekkoatletka CWZS-u triumfowała we Florencji
Gdyńska stocznia zyskała nowe kompetencje
Wojny wygrywają logistycy
Szefowie sojuszniczych armii o bezpieczeństwie
Wojsko poza schematem
Nieletni kandydaci z szansą na wojskowy indeks
FA-50 dla Polski
Nowy wymiar wojska
Włoski niszczyciel rakietowy w Polsce
Wiedzieliśmy, że coś się wydarzy
Szkolenie snajperów WOT w toruńskim centrum
W Korei o uzbrojeniu dla polskiego wojska
Osiem krążków reprezentantów CWZS-u, w tym pięć złotych

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO