moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

LO pod patronatem polskich kryptologów

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne od dziś nosi imię polskich kryptologów. Tę decyzję Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej podpisał podczas uroczystego ślubowania uczniów klas pierwszych. – Jestem przekonany, że dokonaliście dobrego wyboru, rozpoczynając tu naukę – zwrócił się do młodzieży szef MON.

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne (WOLI) działa od 2019 roku. – To, że liceum powstało, jest niezwykle istotne dla naszej przyszłości, naszego bezpieczeństwa, a także bezpieczeństwa Rzeczypospolitej Polskiej – mówił Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, podczas uroczystego ślubowania uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli w szkole naukę. – Jestem przekonany, że dokonaliście dobrego wyboru – mówił szef MON do młodzieży.

Minister zaznaczył, że liceum umożliwi młodzieży rozwijanie umiejętności informatycznych, a absolwentom kontynuację nauki na Wojskowej Akademii Technicznej, aby potem mogli rozpocząć służbę w formujących się właśnie wojskach obrony cyberprzestrzeni. – To formacja, której zadaniem jest zapewnienie bezpieczeństwa naszej ojczyźnie, jeśli chodzi o cyberstrefę. To duże wyzwanie, ale mamy świetnych i zdolnych ludzi, którzy teraz się uczą, aby w przyszłości mogli wykonywać swoje obowiązki jako żołnierze Wojska Polskiego – zaznaczył Mariusz Błaszczak.

Podczas uroczystości minister obrony podpisał także decyzję, na mocy której Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne będzie nosić imię polskich kryptologów. – Ta wyjątkowa szkoła ma od dziś wyjątkowych patronów. Ludzi, którzy przyczynili się do tego, że w czasie wojny polskie siły zbrojne mogły osiągać zakładane cele – powiedział szef MON. Wyjaśnił, że chodzi między innymi o wybitnych matematyków, Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego, którzy złamali kody Enigmy, niemieckiej maszyny szyfrującej. – Oni doprowadzili do sukcesu, który spowodował, że wojna zakończyła się szybciej – mówił Mariusz Błaszczak. Zaznaczył, że wybitni naukowcy służą dziś również na Wojskowej Akademii Technicznej i w szeregach WOC i to właśnie oni prowadzą zajęcia dla uczniów wojskowego liceum.

Ewa Kacprzyk, dyrektor WOLI podkreśliła, że „szkoła ma być nie tylko miejscem, w którym uczniowie przygotują się do matury i studiów na Wojskowej Akademii Technicznej, lecz także przygotują się do życia”. – Wierzymy, że ukończycie nasze liceum zdolni do konstruktywnego myślenia i do działania na rzecz cyberbezpieczeństwa naszego kraju – zwróciła się do pierwszoklasistów.

Podczas uroczystości głos zabrała zaproszona na uroczystość Janina Sylwestrzak, córka Mariana Rejewskiego. – Myślę, że sam fakt, iż zostaliście przyjęci do tej szkoły to bardzo ważne wydarzenie, możecie być z siebie dumni – powiedziała uczniom. – Dziś zapotrzebowanie na informatyków jest duże z powodu zagrożeń w tej sferze, a życzyłabym sobie, aby w cyberprzestrzeni było spokojnie. Całej szkolnej społeczności życzę zaś wszystkiego najlepszego! – podkreśliła.

W imieniu uczniów, którzy w tym roku rozpoczęli naukę, przemówienie wygłosił Sebastian Sawicki. – Dla nas to szczególny dzień. Pragniemy wykorzystać daną nam szansę i zdobywać wiedzę oraz umiejętności, które umożliwią nam w przyszłości podjęcie studiów w Wojskowej Akademii Technicznej – mówił. – Chcemy podziękować wszystkim, dzięki którym mogliśmy się tu znaleźć. Mamy nadzieję, że będziecie z nas dumni – zaznaczył.

Wojskowe Ogólnokształcące Liceum Informatyczne powstało przy Wojskowej Akademii Technicznej. Szkoła przygotowuje młodzież do podjęcia studiów na uczelniach wojskowych, głównie na WAT, na kierunkach związanych z informatyką, kryptologią i cyberbezpieczeństwem. W liceum obowiązuje rozszerzony program nauczania matematyki, fizyki i informatyki, a także języka angielskiego i WF-u. Każdy uczeń, który rozpoczyna naukę w WOLI ma zagwarantowane umundurowanie, zakwaterowanie, wyżywienie, a także opiekę lekarską.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Leszek Chemperek / CO MON

dodaj komentarz

komentarze


Fińska armia luzuje rygory
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Wojskowi judocy, zapaśnicy i taekwondzistka pokazali klasę
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
„Ślązak” w warsztacie
Lasery dla polskiego wojska
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Syndrom Karbali
Pierwsze K9 w Braniewie
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
NATO coraz silniejsze
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wypadek w PKW UNIFIL
Kosmiczne bezpieczeństwo
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Historyczny triumf terytorialsa
Początek wielkiej historii
Szef MON-u: polskie Patrioty nie trafią na Bliski Wschód
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Nie tylko błękitne berety
Akcja młodego terytorialsa
Zostać pilotem Apache’a
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Praktyki w AMW, czyli morska sztafeta
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Testy autonomicznego Black Hawka
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Borsuki wyszły w pole
Muzeum na fali
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Sztuka spadania
Psiakrew, harmata!
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Pasja i fart
Prototyp E-7 dla USAF
Buty żołnierzy po nowemu
Ratunek na szczycie
Program „Narew” się rozkręca
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Chłód Bałtyku
Wojskowe roboty prosto z Polski
Polski sukces w Duńskim Marszu
Debata o bezpieczeństwie
Ćwiczą, aby bronić granicy
A może studia na WAT?
PSL: niech NBP przekaże zysk na obronność
Daglezja bez tajemnic
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Piekło „Pługa”
Czas nadziei, czas pokoju
Rezerwa na nowo
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Taktyka „stopniowego oślepiania”

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO