moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Przeciwlotnicy w drodze do USA

Szesnastu żołnierzy 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej wyjechało do Stanów Zjednoczonych, by tam wyszkolić się na operatorów zestawów Patriot. Podczas trzymiesięcznego kursu w Air Defence Artillery School będą uczyć się m.in. budowy i eksploatacji Patriotów oraz zasad zwalczania celów powietrznych. To pierwsze tego typu szkolenie Polaków w ramach programu „Wisła”.

Do Stanów Zjednoczonych wyleciała pierwsza grupa żołnierzy, którzy przejdą szkolenia w ramach „Wisły”, czyli programu dotyczącego dostawy przeciwlotniczych i przeciwrakietowych zestawów średniego zasięgu. Pożegnanie 16 przeciwlotników odbyło się pod koniec ubiegłego tygodnia w Sochaczewie.

Do bazy Fort Still w Oklahomie poleciało 16 osób: oficerowie, podoficerowie i szeregowi z 3 Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej. Na kurs „Allied Patriot Air Defense Operator” zostali skierowani specjaliści w zakresie budowy i eksploatacji rakietowych zestawów przeciwlotniczych – informuje ppor. Paweł Kłosowski z 3 WBR OP. Żołnierze w przyszłości mają zająć stanowiska w pododdziale bojowym wyposażonym w baterie typu Patriot. Każdy z przeciwlotników przed wyjazdem zdał egzamin z języka angielskiego i otrzymał poświadczenie bezpieczeństwa uprawniające do pracy z nowoczesnym sprzętem. – Wybraliśmy ludzi najbardziej doświadczonych i zmotywowanych do ciężkiej nauki i dalszej pracy w strukturze dywizjonu – informuje dowództwo 3 Brygady. Przed wyjazdem każdy z przeciwlotników przeszedł kwarantannę i miał wykonany tekst na obecność COVID-19.

Przez najbliższe trzy miesiące żołnierze będą zdobywać wiedzę w Air Defense Artillery School w Fort Sill. Po szkoleniu zostaną operatorami zestawów Patriot. Czego będą się uczyć? – Przede wszystkim budowy i eksploatacji zestawów Patriot, zasad zwalczania celów powietrznych, będą także ćwiczyć wykonywanie norm bojowych na nowym sprzęcie – mówi ppor. Kłosowski. – Zdobyte za oceanem umiejętności pozwolą maksymalnie wykorzystać możliwości bojowe Patriotów, kiedy będą już w Polsce – dodaje.

Program „Wisła” zakłada pozyskanie przez polskie siły zbrojne w sumie ośmiu baterii systemu Patriot. W ramach pierwszej fazy programu za 4,5 miliarda dolarów kupiono 2 baterie. W drugiej fazie planowany jest zakup sześciu baterii, z nowymi radarami dookólnymi oraz pociskami niskokosztowymi.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: Aaron Good / USNG

dodaj komentarz

komentarze


Muzeum na fali
Gen. Rozwadowski – wizjoner i zwycięzca wymazany z pamięci
Morski lis na polowaniu
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Trening w tunelu aerodynamicznym
Nie tylko błękitne berety
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Szkoła w mundurze
Debata o bezpieczeństwie
Kosmiczne bezpieczeństwo
Akcja młodego terytorialsa
Początek wielkiej historii
Chłód Bałtyku
Pierwsze K9 w Braniewie
Zbrodnia i kłamstwo
Syndrom Karbali
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Prototyp E-7 dla USAF
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Fińska armia luzuje rygory
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Świąteczne dowody wdzięczności i pamięci
Rezerwa na nowo
Zanim pojadą na wojnę
NATO i USA o Iranie
Taktyka „stopniowego oślepiania”
Krew, która łączy
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Polski sukces w Duńskim Marszu
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Wypadek w PKW UNIFIL
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Pasja i fart
Marynarz w koreańskim tyglu
Wojskowe roboty prosto z Polski
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Widok z kosmosu
F-16 na straży
Psiakrew, harmata!
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Morska ścieżka kariery
Przyszłość polskich Czarnych Panter
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Buty żołnierzy po nowemu
Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Wyróżnienia za sportowe sukcesy
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Our Only One
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Borsuki wyszły w pole
Sztuka spadania
Terytorialsi strzelali z nowych Grotów
Adaptacja i realizm
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Testy autonomicznego Black Hawka
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Śmiercionośna Jarzębina

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO