moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Pierwsze Leopardy 2PL odebrane

Wojsko Polskie na początku maja zakończyło procedury związane z testami i badaniami czołgów Leopard 2A4 zmodernizowanych do standardu Leopard 2PL. W tym tygodniu armia odebrała dwa pierwsze unowocześnione wozy. Wraz z trzema kolejnymi, których odbiór ma się zakończyć jutro, zostaną one przekazane wojsku.

„Polskie” Leopardy mają zainstalowane dodatkowe opancerzenie, wymienione systemy stabilizacji armaty i napędu wieży, unowocześnioną armatę Rh-120 L44, która została m.in. przystosowana do nowych typów amunicji. W czołgach ulepszono także systemy optoelektroniczne przeznaczone dla dowódcy i działonowego, w tym zainstalowaną kamerę termowizyjną III generacji typu KLW-1 Asteria.

Dzisiaj Polska Grupa Zbrojeniowa poinformowała, że 8 maja zakończyła z powodzeniem proces wojskowych badań i testów nad unowocześnianiem Leopardów 2A4 do standardu 2PL. Pierwszych pięć zmodernizowanych wozów w najbliższych dniach dotrze do Centrum Szkolenia Leopard, a docelowo wzmocnią 1 Warszawską Brygadę Pancerną.

Dwa z nich już zostały przekazane polskiej armii na początku tygodnia, a kolejne trzy czołgi powinny zostać odebrane przez wojsko najpóźniej do jutra. Według planów, wojsko ma otrzymać 142 Leopardy 2PL. – Dostawa pierwszych egzemplarzy to kluczowy etap w programie Leopard 2PL. Przyjęcie przez zamawiającego pojazdów otwiera przed naszym konsorcjum możliwość dostaw kolejnych partii czołgów – zapowiedział Andrzej Kensbok, prezes PGZ SA. Jednocześnie zapewnił, że następne wozy już są gotowe do badań.

Polska Grupa Zbrojeniowa wraz z Zakładami Mechanicznymi „Bumar-Łabędy” podpisała wart 2,4 mld złotych kontrakt na unowocześnienie wozów w grudniu 2015 roku. Przedstawiciele Bumar-Łabędy podkreślają, że projekt modernizacji czołgów Leopard 2 pozwolił firmie znacząco podnieść jej kompetencje dotyczące produkcji pancernej. – Zbudowaliśmy zaplecze logistyczne do prowadzenia napraw i obecnie pracujemy nad zabezpieczeniem dostaw części zamiennych oraz zwiększeniem poziomu „polonizacji” Leoparda 2PL. Naszym celem jest ustanowienie potencjału do regeneracji oraz produkcji wybranych elementów czołgu, przeprowadzania niezbędnej certyfikacji i wejścia w łańcuchy dostaw dla tego sprzętu wojskowego – powiedziała Elżbieta Wawrzynkiewicz, prezes gliwickich zakładów.

W realizację kontraktu na modernizację czołgów Leopard 2A4 zaangażowane (jako podwykonawcy) są również inne spółki należące do PGZ: PCO SA, Wojskowe Zakłady Motoryzacyjne SA w Poznaniu, Zakłady Mechaniczne Tarnów SA, Ośrodek Badawczo-Rozwojowy Urządzeń Mechanicznych „OBRUM” sp. z o.o. oraz Rosomak SA. Dostawcą technologii i praw do modernizacji niemieckich czołgów jest natomiast Rheinmetall Landsysteme GmbH.

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: PGZ

dodaj komentarz

komentarze


Bliski Wschód: wojna bez wyjścia, stawka rośnie
Our Only One
Widok z kosmosu
Początek wielkiej historii
Donald Trump: Jesteśmy bardzo blisko
Wojskowe Targi Służby i Pracy wkrótce w całej Polsce
Marynarz w koreańskim tyglu
Adaptacja i realizm
Fińska armia luzuje rygory
Przyszłość polskich Czarnych Panter
W Sejmie o wyższym szkolnictwie wojskowym
Krew, która łączy
W hołdzie ofiarom NKWD
Szkoła w mundurze
Debata o bezpieczeństwie
Sejm uchwalił ustawę o SAFE
Zbrodnia i kłamstwo
Morska ścieżka kariery
Od złota do brązu, czyli lekkoatleci na medal
Pasja i fart
NATO i USA o Iranie
Tu będą się kształcić specjaliści od „niewidocznego pola walki”
Marynarze po raz trzeci z rzędu najlepsi w wieloboju żołnierskim
Zginęli, bo pełnili służbę dla Polski
Rezerwa na nowo
Zabójczy team nad Anglią
Zbrodnia bez kary
Psiakrew, harmata!
Podwójny emeryt, jedno świadczenie
Ustawa o SAFE uchwalona. Opozycja przeciw
Morski lis na polowaniu
Śmiercionośna Jarzębina
Kolarskie gwiazdy na legendarnym okręcie
Trening w tunelu aerodynamicznym
Terytorialsi zdobyli amerykańskie ostrogi
Polski sukces w Duńskim Marszu
Jubileuszowa i rekordowa Setka Komandosa
Pierwszy dom dla Husarzy gotowy
Wypadek w PKW UNIFIL
F-16 na straży
„Końca cywilizacji” w Iranie na razie nie będzie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy na mieszkanie
Wychodzą z cienia. Terytorialsi świętują Dzień Dumy z Munduru
Polsko-szwajcarska współpraca obronna
Kosmiczne bezpieczeństwo
Strzelecki sprawdzian u mińskich żandarmów
Senat przyjął ustawę o SAFE głosami koalicji
Syndrom Karbali
Gen. broni Piotr Błazeusz na nowym stanowisku
Koniec niemieckiej misji powietrznego wsparcia
Nie udostępniamy nieba do ataków na Rosję
Pytania o „chińczyki” w jednostkach
Zanim pojadą na wojnę
Stalinowski wyrok śmierci na tysiącach Polaków
Wojskowe roboty prosto z Polski
Nie tylko błękitne berety
Wyróżnienia za sportowe sukcesy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO