Kolejna krajowa firma skorzysta na kontrakcie dotyczącym zakupu systemów Patriot. Spółka Demarko Military Vehicles wyprodukuje specjalistyczne przyczepy do polskich baterii zamówionych w USA. Podpisana kilka dni temu umowa zakłada także, że polska firma dołączy do globalnego łańcucha dostaw Raytheona i w przyszłości będzie sprzedawać przyczepy klientom amerykańskiego koncernu.
Mateusz Komarec, prezes Zarządu Demarko Military Vehicles oraz Shawn Rantas Rodriguez, szefowa programu „Wisła” realizowanego przez Raytheon Missiles & Defense, podpisali umowę 15 maja. Na mocy porozumienia polska spółka wyprodukuje specjalistyczne przyczepy do pojazdów przeznaczonych dla dwóch baterii systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, które dwa lata temu zamówiła polska armia.
Żadna ze stron kontraktu nie ujawnia, ile dokładnie przyczep ma wyprodukować spółka ze Świętochłowic ani jaka jest wartość umowy. Wiadomo jedynie, że przyczepy zostaną zbudowane według dokumentacji technicznej, którą Polakom dostarczy amerykański koncern.
Przedstawiciele śląskiej spółki podkreślają, że umowa otworzy im nowe rynki zbytu. – Demarko jako część globalnego łańcucha dostaw Raytheon Missiles & Defense ma możliwość dostarczania specjalistycznych naczep swojej produkcji 16 państwom, które są partnerem systemu Patriot na całym świecie – podkreśla Mateusz Komarec.
Umowa z Demarko to już kolejny kontrakt amerykańskiego koncernu z polskimi podmiotami, powiązany z zamówieniem Patriotów przez nasz kraj. W lutym tego roku Raytheon podpisał zobowiązania z: Ośrodkiem Badawczo-Rozwojowym Centrum Techniki Morskiej z Gdyni na dostawy kontenerów do obsługi systemu, z Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi z Zielonki na produkcję podzespołów systemu łączności oraz z Zakładami Mechaniczne Tarnów w sprawie zespołów napędowych do wyrzutni.
Poza tym Raytheon podpisał kontrakt z firmą Agregaty Pex-Pool Plus Janusz Kania z Dębicy na wyprodukowanie kontenerów do systemów łączności oraz elementów zabezpieczenia technicznego. Z Hutą Stalowa Wola koncern zawarł umowę na dostarczenie 16 wyrzutni M903, ze spółką PIT-Radwar – na wytworzenie anten systemu identyfikacji „swój–obcy”, natomiast z firmą Teldat – na dostawy sieciocentrycznych routerów do systemu łączności i dowodzenia.
W 2018 roku polska armia kupiła dwie baterie systemu przeciwlotniczego i przeciwrakietowego Patriot, czyli cztery jednostki ogniowe składające się z czterech wyrzutni każda, oraz najnowsze rakiety PAC-3 MSE o zasięgu około 100 km. Dotychczas Polska nie miała w swoim arsenale broni zdolnej zwalczać wrogie rakiety balistyczne i manewrujące.
autor zdjęć: Raytheon
komentarze