moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Piloci Orlików po raz pierwszy w powietrzu

W 4 Skrzydle Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, które jest odpowiedzialne za szkolenie lotnicze przyszłych pilotów wojskowych, rozpoczęto praktyczną część szkolenia. Podchorążowie czwartego roku LAW o specjalności pilot samolotu odrzutowego po raz pierwszy zasiedli za sterami samolotów PZL-130 Orlik.

Grupa podchorążych liczy 15 osób. Są to studenci wojskowi czwartego rocznika Lotniczej Akademii Wojskowej. Szkolenie praktyczne przyszłych pilotów samolotów odrzutowych podzielone jest na etap podstawowy i średniozaawansowany. Będą oni zdobywać umiejętności w wykonywaniu lotów trasowych, po kręgu oraz akrobacyjnych. Kolejny etap szkolenia to wykonywanie lotów w ugrupowaniu, lotów nocnych, lotów z widocznością VFR oraz według wskazań przyrządów IFR. Praktycznie szkolenie potrwa do końca października bieżącego roku.

Turbośmigłowy Orlik to etap pośredni między śmigłowym Diamondem, a samolotem szkolenia zaawansowanego Bielik. Część studentów wojskowych, którzy rozpoczęli właśnie loty na Orlikach, w przyszłym roku przesiądzie się na M-346, pozostali dalej będą szlifować swoje umiejętności na PZL-130.

Orlik w zmodernizowanej wersji TC-II jest szybszy i zwrotniejszy, pozwala lepiej przygotować podchorążych do latania odrzutowcami. Wymieniono w nim przede wszystkim awionikę, a analogowe przyrządy zostały zastąpione przez wyświetlacze ciekłokrystaliczne.

Tekst: por. Ewa Złotnicka

red. PZ

autor zdjęć: por. Kamil Franczak, szer. Izabela Michałek

dodaj komentarz

komentarze


Paliwowy krwiobieg NATO
„Koalicja chętnych” szykuje kolejne działania
MON szuka dronów do zwalczania dronów
Szczyt w Ankarze okiem eksperta
Rząd: cele na szczyt w Ankarze osiągnięte
Wojsko stawia na „armię talentów”
Jelcze z Raciborza
Baza śmigłowcowa. Miliony i strategiczne grunty
Pierwszy Kormoran pod flagą NATO
Atak i przejęcie dokumentów
PKW Irak zostaje w Jordanii
NATO ćwiczy na Morzu Czarnym
Czeskie śmigłowce w Polsce przeciw dronom
Pieta Michniowska
Kajakiem na światowe podium
Żołnierze PKW Rumunia ćwiczyli w Bułgarii
Żołnierze na „Horyzoncie” do końca wakacji
MON i MSZ o szczycie NATO
Saperzy z Bolesławca usunęli ponad 40 min i bombę lotniczą
Pierwszy krok do Invictusa
Śmierć w sercu Azji
Kolejny Husarz w powietrzu. Tym razem we Włoszech
Więcej sojuszniczych wojsk w Polsce?
Polska gotowa zarządzać rurociągami NATO
Polskie Państwo Podziemne w oczach Niemców
Ostatnia niedziela…
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Szef MON-u uhonorował bohaterów AK
Wielki sukces podchorążych z AMW
Baobaby docierają do wojska
Marzenia częściowo spełnione
Jak Ślązacy stali się panami własnego domu
Wyścig snajperów
Żołnierz uratował życie na wakacjach
Produkcja pocisków do Patriotów w Polsce i Ukrainie?
Rosja testuje, Polska przechwytuje
Kierunek południe, czyli letnie praktyki na „Wodniku”
Pancerne starcie
Spadochronowy triumf
Paczka z mundurem – pytania i odpowiedzi
MSPO i PGZ strategicznymi partnerami na kolejne lata
Innowacje z PERUNA
Azjatycka szansa
Polski napęd dla Kraba i Borsuka
Inwestycje w bezpieczeństwo
Saperzy z Bundeswehry budują „Tarczę Wschód”
Złoto-srebrne kajakarki, srebrni żeglarze
Mark Rutte: nasza jedność fundamentem pokoju!
Gen wojownika
Odniesione w walce rany łączą
Poskromić kolosa
Wsparcie ma znaczenie
„Agat. Siła i ogień”. Album już w sprzedaży
Polski Gnom
Test w stratosferze
„Jak nas karmicie, tak będziemy wojować”. Dole i niedole 8 Pułku Piechoty
Wyższe diety i rozłąkowe dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO