moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Sztafeta biegnie mimo epidemii

Dziesięciu biegaczy, a do pokonania 536 kilometrów. Mimo ograniczeń, które przyniosła epidemia, żołnierze 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu nie zrezygnowali ze sztafety ku czci swojego dawnego dowódcy, gen. broni Tadeusza Buka. Tym razem jednak uczestnicy imprezy mierzą się z dystansem na… stacjonarnej bieżni.

Tegoroczna edycja jest już dziesiątą. Sztafeta Pamięci gen. broni Tadeusza Buka jak zwykle miała wystartować w Spale, gdzie generał został pochowany, a zakończyć się w Żaganiu. Szyki uczestnikom pokrzyżowała jednak epidemia. Zakazy związane ze swobodnym przemieszczaniem się i organizacją imprez sportowych sprawiły, że żołnierze nie mogli wyruszyć na trasę. Z pomysłu jednak nie zrezygnowali. – Przygotowania do imprezy zajęły kilka miesięcy. Nie chcieliśmy, by trud zaangażowanych w nie osób poszedł całkowicie na marne. Postanowiliśmy zorganizować bieg w warunkach stacjonarnych – mówi mjr Tomasz Rylich z 34 Brygady Kawalerii Pancernej w Żaganiu.

I tak, w jednej z sal miejscowych koszar stanęła mechaniczna bieżnia. 10 kwietnia, czyli w rocznicę śmierci generała na trasę symbolicznie wyruszył pierwszy biegacz – płk Piotr Zieja, dowódca brygady z Żagania. Wkrótce przekazał pałeczkę st. chor. sztab. Mirosławowi Stachowskiemu, który w sztafecie bierze udział nieprzerwanie od pierwszej edycji. – W sumie na starcie stanęło dziesięciu uczestników. Do pokonania mają dystans 536 kilometrów. Zgodnie z pierwotnym założeniem został on podzielony na czternaście etapów, bo tyle miejscowości mieli odwiedzić na trasie uczestnicy – wyjaśnia mjr Rylich. Biegacze zmieniają się średnio co dziesięć kilometrów, zaś meldunki „z trasy” zamieszczane są na facebookowym profilu brygady. Zawodnicy pozdrawiają nawet mieszkańców miejscowości, w których zgodnie z rozkładem powinni byli się znaleźć. – Przez część tych miejsc biegniemy co roku, niektóre miały się pojawić na trasie po raz pierwszy – wyjaśnia st. chor. sztab. Stachowski. I wspomina początki biegu. – Pod komendą gen. Buka służyłem przez trzy lata. Z tego czasu mam jak najlepsze wspomnienia. Nie tylko zresztą ja – opowiada. – Kiedy generał zginął, postanowiliśmy go jakoś uczcić. Nie chcieliśmy jednak wznosić pomników. Kolega zaproponował sztafetę. Nasz dawny dowódca bardzo lubił sport, sam zresztą czynnie go uprawiał. Miał zwyczaj biegać do pracy z miejsca, w którym mieszkał. Było to kilka kilometrów rozgrzewki na początek dnia – dodaje.

Pierwsza sztafeta wyruszyła na trasę w 2011 roku – dokładnie w rocznicę śmierci gen. Buka. Przed startem biegacze złożyli kwiaty na jego grobie. – Od tamtego czasu kolejne edycje były organizowane nieprzerwanie co roku. Biegliśmy niezależnie od pogody, a na trasie przez te wszystkie lata mieliśmy już i deszcz, i burzę, i grad – tłumaczy st. chor. sztab. Stachowski. Ekipy biorące udział w biegach zwykle liczyły kilkanaście osób. Jednak w pobliżu miast, które odwiedzaliśmy przyłączali się inni biegacze – dodaje. Po drodze uczestnicy sztafety odwiedzają szkoły. – Uczniowie mają okazję dowiedzieć się nieco o panu generale, ale też szerzej o historii Polski. Przy okazji biegu organizatorzy ogłaszali konkursy na wystawy, ostatnio z okazji setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej. Z drugiej strony, szkoły nierzadko przygotowywały prezentacje o swoich patronach, więc i my siłą rzeczy uczyliśmy się czegoś nowego – opowiada st. chor. sztab. Stachowski.

W sumie w dotychczasowych dziewięciu edycjach imprezy wzięło udział 43 biegaczy. Jeśli jednak dodać do tego osoby, które sztafecie towarzyszyły na krótszych odcinkach, liczba ta sięgnie 5,5 tysiąca. Uczestnicy biegli łącznie przez 76 dni i spędzili w trasie niemal cztery tysiące kilometrów. – Ja sam przebiegłem 2200 kilometrów, co daje średnio ponad 200 kilometrów na każdą edycję – wylicza st. chor. sztab. Stachowski. Sporo, ale jak sam przyznaje, na starcie sztafety zwykle stają zaprawieni w bojach biegacze. – Większość ma za sobą ukończone maratony. Czterech kolegów z obecnego składu ukończyło Setkę Komandosa. Dla nich pokonanie dziesięciu kilometrów za jednym razem nie stanowi wielkiego wyczynu – zapewnia podoficer. Dodaje, że choć tegoroczna edycja siłą rzeczy stanowi namiastkę zwyczajnego biegu, to wszyscy już czekają na kolejne edycje. – A w przyszłym roku planujemy zorganizować aż dwie, żeby w jakiś sposób zrekompensować sobie tegoroczną, niepełną imprezę – zaznacza mjr Rylich.

Na starcie dziesiątej odsłony sztafety, oprócz żołnierzy z 34 Brygady, stanęli ich koledzy z 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 25 Brygady Kawalerii Powietrznej oraz 11 Dywizji Kawalerii Pancernej. Dziś, 22 kwietnia, uczestnicy mają osiągnąć metę. Patronem medialnym sztafety od lat jest „Polska Zbrojna”.

Generał broni Tadeusz Buk, którego biegacze chcą upamiętnić, urodził się w 1960 roku. Służąc polskiej armii, przeszedł niemal wszystkie szczeble wojskowej kariery. Dowodził m.in. 34 Brygadą Kawalerii Pancernej, 1 Warszawską Dywizją Zmechanizowaną im. Tadeusza Kościuszki, a także IX zmianą PKW i Wielonarodową Dywizją Centrum-Południe w Iraku. We wrześniu 2009 roku został powołany na stanowisko dowódcy wojsk lądowych. Zginął 10 kwietnia 2010 roku w katastrofie prezydenckiego samolotu pod Smoleńskiem.

Łukasz Zalesiński

autor zdjęć: st. chor. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Krwawa noc pośród puszczy
 
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
By Polska była bezpieczna
Ameryka daje wsparcie
Serwis K9 w Polsce
Zawsze gotowi do pomocy
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Abramsy w pętli
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Mobilne dowodzenie
Polki pobiegły po srebro!
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Broń Hitlera w rękach AK
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Śladami ojca
Po śladach polskich bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Wszystkie misje AWACS-a
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Nie szpital, a instytut
Polska wiktoria na Monte Cassino
„Grand Quadriga ‘24”
Bohater odtrącony
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Flota Bayraktarów w komplecie
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
They Will Check The Training Results in Combat
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Cień atomowej zagłady
Pływacy i maratończycy na medal
Układ nerwowy Mieczników
„Ryś” z laserem
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Wioślarze i triatlonistka na podium
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Na straży nieba
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
„Pierwsza Drużyna” na start
Nowe zadania szefa SKW
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO