moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wojsko kontra koronawirus

Żołnierze 16 Dywizji Zmechanizowanej na froncie walk z koronawirusem. Wspierają pograniczników, strzegąc granic, pomagają także mieszkańcom regionu, przekazując im własnoręcznie wykonane maseczki ochronne oraz oddając krew. Pełne ręce roboty mają także wojskowi medycy, którzy szykują się do pomocy pracownikom placówek medycznych.

Kolejny dzień walki z rozprzestrzeniającym się koronawirusem. Jak poinformował Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej, dziś do tych działań jest zaangażowanych prawie dziewięć tysięcy żołnierzy i pracowników wojska, wyposażonych w ponad 1300 jednostek sprzętu. Wśród nich są wojskowi z 16 Dywizji Zmechanizowanej. Jednym z ich zadań jest wspieranie funkcjonariuszy Straży Granicznej przy ochronie granic.

Od kilku dni na terenach przygranicznych Polski z Litwą i Białorusią stacjonują żołnierze z 15 Brygady Zmechanizowanej. – Wspólnie z pogranicznikami zabezpieczamy tereny przygraniczne w rejonach Sejn i Rutki-Tartak. Odcinek, na którym operujemy mierzy ponad 120 km – mówi por. Patryk Chmielewski, dowódca zgrupowania, które stacjonuje na granicy polsko-litewskiej.

Natomiast odcinek na granicy polsko-białoruskiej, który zabezpieczają zawiszacy mierzy 180 km. Żołnierze stacjonują tam na 12 posterunkach, prowadzą też patrole piesze. Jak mówią, służba przebiega spokojnie, nie odnotowano żadnych prób nielegalnego przekroczenia granicy. Nie oznacza to, że żołnierze nie muszą być czujni. – Podczas służby na granicy jeden z żołnierzy zauważył płonący komin budynku mieszkalnego. O zdarzeniu natychmiast została poinformowana Straż Pożarna. Do akcji wkroczyły trzy zastępy, które szybko ugasiły pożar – zaznacza kpt. Krzysztof Nowakowski.

Jednak to nie wszystko. Żołnierze z jednostek podległych 16 DZ zaangażowali się także w produkcję maseczek ochronnych. Te powstają zarówno w 15 Pułku Przeciwlotniczym, a także w 15 i 20 Brygadzie Zmechanizowanej. – Taką aktywność w naszej jednostce podjęli żołnierze z Wojskowej Straży Pożarnej. Produkowane przez nich maseczki trafiają do okolicznych szpitali, a w przyszłości mają je otrzymywać także mieszkańcy regionu – wyjaśnia st. chor. sztab. Mikołaj Błogosławski, rzecznik prasowy 20 BZ.

Nie inaczej jest w 11 Pułku Artylerii. Żołnierze szyją zarówno maseczki jednorazowe z flizeliny, a także bawełniane, które można zdezynfekować i wykorzystać ponownie. Trafiają one zarówno do okolicznych szpitali, jak i mieszkańców miasta. Żołnierze rozdawali je między innymi w okolicach sklepów spożywczych w Węgorzewie. Natomiast w swojej jednostce zorganizowali zbiórkę, która ma umożliwić kupno środków niezbędnych do walki z koronawirusem dla placówek medycznych.

W jednostkach 16 DZ odbywają się także szkolenia medyczne. Ratownicy w mundurach szkolą swoich kolegów, aby ci byli gotowi do wspierania służb medycznych przy opiece nad pacjentami zakażonymi koronawirusem. – Dzięki temu, będziemy mogli nie tylko wspierać lekarzy czy pielęgniarki, ale także będziemy wiedzieli, jak postępować, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych – wyjaśnia st. chor. sztab. Błogosławski. Wkrótce mają ruszyć także szkolenia specjalistyczne dla żołnierzy, którzy ratownictwem zajmują się na co dzień.

Żołnierze z 20 BZ odpowiedzieli także na apel ministra Błaszczaka, dotyczący wspierania centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa. – Z uwagi na panującą w naszym kraju epidemię zrezygnowaliśmy z organizacji zbiórek krwi. Teraz żołnierze oddają ją indywidualnie. Dzięki temu w ciągu kilku dni udało się pozyskać aż 30 litrów krwi – zaznacza rzecznik jednostki.

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: plut. Bartek Grądkowski / 15 BZ, 11 pa, st. chor. Mikołaj Błogosławski

dodaj komentarz

komentarze


„Krwawa niedziela” na Wołyniu
 
„Zginęli, bo byli Polakami”
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Javelin gwarantuje skuteczność
Afganistan. Czas wracać do domu
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Abramsy dla 1 Brygady
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Żołnierze bez testów z WF-u
Wilki znów na Mazurach
Stalowy człowiek
Ankona – bitwa po polsku
Combining Two Worlds
Groty dla proobronnych
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
Co ze sprawdzianem z WF?
Rusza PKW Islandia
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Kontyngent do zmiany
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Lufy prosto z Huty
Abrams – czołg niepokonany w walce
Abrams – czołg z najwyższej półki
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Sukcesy żołnierzy na AFN
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Wybierz Wydarzenie Historyczne Roku 2020
Wiosłują dla Emily
Podwodne centrum przyszłości
V-2 leci do aliantów
Polscy żołnierze polecą na Islandię
Afganistan: powrót do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Lato w wojskowym klimacie
Wisła i Narew w Sejmie
Desantowanie z transportowego giganta
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Kurs na dyplomację
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Course on Diplomacy
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Polak najlepszym podoficerem NATO
Psy (w) WOT
Nowe książeczki wojskowe
Kat warszawskiego getta przed sądem
Szczyt NATO już w poniedziałek
Nagroda nie tylko od dowódcy
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Podwodne rozpoznanie i ratunek

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO