moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Misje w cieniu pandemii

Epidemia COVID-19 nie zakłóciła rotacji Polskich Kontyngentów Wojskowych. – Obecnie kończy się rotacja PKW Irak, zaś pod koniec miesiąca odbędzie się rotacja PKW EUFOR w Bośni i Hercegowinie – mówi mjr Marek Kwiatek z Dowództwa Operacyjnego RSZ. W sumie do kraju wróciło lub wróci w najbliższym czasie ponad 300 żołnierzy, natomiast misję rozpoczęło około 200.


Żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego w Bośni i Hercegowinie. 4.01.2019 r.

Żołnierze pełniący służbę w polskich kontyngentach docierają obecnie w rejon misji tylko drogą powietrzną. Dla bezpieczeństwa służby sanitarne resortu obrony wprowadziły dodatkowe procedury bezpieczeństwa. Jedna z nich nakazuje, aby każdy żołnierz wylatujący na misję odbył wcześniej dwutygodniową kwarantannę. Dzięki temu można zapobiec ewentualnemu przeniesieniu wirusa w rejon misji.

Mjr Marek Kwiatek, zastępca rzecznika prasowego Dowództwa Operacyjnego RSZ poinformował, że w ostatnim czasie do Iraku udało się około 200 żołnierzy. To głównie wojskowi z 2 Brygady Zmechanizowanej Legionów im. Marszałka Józefa Piłsudskiego, którzy na co dzień stacjonują w Złocieńcu. Trzon XIX zmiany PKW EUFOR, liczącej około 50 osób, stanowią artylerzyści z 11 Pułku Artylerii z Węgorzewa.

W związku z epidemią koronawirusa zmieniły się także zasady powrotu z misji. Zgodnie z rozporządzeniem ministra zdrowia, żołnierze wracający do kraju podlegają szczegółowemu wywiadowi epidemiologicznemu. Wojskowa Inspekcja Sanitarna – kierując się każdorazowo oszacowanym ryzykiem zakażenia koronawirusem COVID-19 – może w razie konieczności podjąć decyzję o objęciu żołnierzy kwarantanną. Zgodnie z nowymi procedurami po wyjściu z samolotu na lotnisku we Wrocławiu żołnierze nie udają się, jak kiedyś, bezpośrednio do domu, lecz pozostają, czasem kilka dni, w bazie na lotnisku. – W tym czasie żołnierze są poddawani specjalistycznym badaniom lekarskim i diagnostycznym – wyjaśnia płk lek. mgr farm. Tadeusz Nierebiński, Główny Inspektor Sanitarny Wojska Polskiego. Dodaje, że żołnierzom nie robi się testów, ponieważ wracają z miejsc, w których nie mieli kontaktu z chorobą COVID-19.

31 marca 2020 roku prezydent Andrzej Duda podpisał zgodę na udział Polskiego Kontyngentu Wojskowego w nowej operacji EUNAVFOR MED „Irini". Misja ta została powołana w miejsce zakończonej już operacji EUNAVFOR MED „Sophia". Głównym celem nowej misji wojskowej UE jest kontrola embarga ONZ na dostawy broni do Libii. W przypadku tego kontyngentu nie jest przewidziana rotacja. To dlatego, że misję pełnią żołnierze, którzy do tej pory byli zaangażowani w operację „Sophia”.

Dostawy bez zakłóceń

Wojsko bez zakłóceń wysyła też do kontyngentów dostawy. Transportowane są m.in. środki bojowe, umundurowanie i wyekwipowanie, środki medyczne oraz produkty żywnościowe i paczki dla żołnierzy. Odbywa się to głównie poprzez tzw. mosty powietrzne ponieważ w wielu krajach zostały wprowadzone ograniczenia dotyczące transportu kołowego. Utrudnienia najbardziej dotknęły kontyngenty w Rumunii, na Łotwie i na Bałkanach. Jednak Dowództwo Operacyjne RSZ zapewnia, że wszystkie misyjne zgrupowania naszych żołnierzy są i będą należycie zaopatrywane.

Bogusław Politowski

autor zdjęć: MON

dodaj komentarz

komentarze


Polak najlepszym podoficerem NATO
 
Desantowanie z transportowego giganta
Lufy prosto z Huty
Stalowy człowiek
Szczyt NATO o zagrożeniach dla bezpieczeństwa
Rusza PKW Islandia
Podejmij wyzwanie razem z weteranem!
Szczyt NATO już w poniedziałek
Jutro otwarcie igrzysk olimpijskich w Tokio
Rozwój i wyzwania wojskowej logistyki
Groty dla proobronnych
Pałac Saski znów stanie w stolicy?
Polskie firmy zbrojeniowe łączą siły
Polscy żołnierze polecą na Islandię
„Kobra ’21”, czyli rozpoznanie specjalsów
Krajowa zbrojeniówka – w dołku czy na szczycie?
Czekamy na pierwszy medal w Tokio
Szczyt NATO w Brukseli – punkt zwrotny dla Sojuszu
Lato w wojskowym klimacie
Podwodne rozpoznanie i ratunek
Javelin gwarantuje skuteczność
Kat warszawskiego getta przed sądem
Wiosłują dla Emily
Podwodne centrum przyszłości
UE o wspólnym bezpieczeństwie
Nowe książeczki wojskowe
Żołnierze bez testów z WF-u
Wojsko pomaga powodzianom w Małopolsce
Abramsy dla 1 Brygady
„Krwawa niedziela” na Wołyniu
Ankona – bitwa po polsku
Polskie F-16 gotowe na Islandię
Psy (w) WOT
„Zginęli, bo byli Polakami”
Kontyngent do zmiany
Wisła i Narew w Sejmie
Abrams – czołg z najwyższej półki
Trzynasty tytuł mistrza Polski „Machałka”!
Course on Diplomacy
Terytorialsi pomagają poszkodowanym w powodziach
V-2 leci do aliantów
26 medali żołnierzy na mistrzostwach Polski
Nagroda nie tylko od dowódcy
Wilki znów na Mazurach
Chorwaci uczą się od polskich pilotów
Co ze sprawdzianem z WF?
Kurs na dyplomację
Afganistan: powrót do domu
Wyścig zbrojeń nie ustaje
Afganistan. Czas wracać do domu
Kat Matejki, czyli prawda i mity bitwy pod Grunwaldem
Pancerniacy ruszają na Łotwę
Sukcesy żołnierzy na AFN
Combining Two Worlds
Pierwsza mistrzyni Wojska Polskiego!
Będzie więcej szkoleń z pierwszej pomocy
Abrams – czołg niepokonany w walce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO