moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Mobilne laboratoria do diagnozowania COVID-19

Ponad 90 testów dziennie na obecność koronawirusa wykonują analitycy z mobilnego laboratorium rozpoznania biologicznego. Wojskowe laboratorium kontenerowe jest częścią Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych. To jedyne tego typu pododdziały w Polsce. – Wspieramy system diagnostyczny w czasie epidemii COVID-19. Badamy próbki cywilów i żołnierzy – mówią laboranci.

Dwa tygodnie temu minister obrony Mariusz Błaszczak, mówiąc o zaangażowaniu wojska w walkę z epidemią koronawirusa, zapowiedział działanie specjalnej jednostki diagnostycznej. „Pracę rozpoczyna przygotowane przez Wojsko Polskie mobilne laboratorium rozpoznania biologicznego. Jest w stanie wykonać do 120 testów na koronawirusa dziennie” – napisał w mediach społecznościowych szef MON. Trwają prace nad uruchomieniem drugiego kontenerowego laboratorium.

– Mobilne laboratoria kontenerowe to wyposażenie jednego z pododdziałów Centrum Reagowania Epidemiologicznego Sił Zbrojnych. Centrum jest jedyną w kraju jednostką wyposażoną w taki sprzęt – mówi ppłk Marek Pawlak, rzecznik prasowy Dowódcy Generalnego RSZ.

W mobilnych laboratoriach pracują żołnierze i cywile. Są to specjaliści m.in. z dziedziny biologii molekularnej, analityki medycznej czy epizoocjologii (epidemiologia zwierząt).

Jedno mobilne laboratorium to jeden kontener, który można przewieźć w dowolne miejsce i bardzo szybko przygotować do pracy. Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ pozyskało kontenery, które zostały wyposażone i przygotowane do działania w 2012 roku. Od tego czasu personel zatrudniony do pracy w laboratoriach mobilnych i laboratorium stacjonarnym CRESZ prowadził różnego rodzaju badania środowiskowe, m.in. dotyczące oceny ryzyka narażenia polskich żołnierzy na choroby przenoszone np. przez komary czy kleszcze. Jednak obecnie w związku z rozprzestrzeniającą się w kraju epidemią szef MON postawił Centrum nowe zadanie.

Zgodnie z decyzją ministra obrony, w czasie epidemii COVID-19 powodowanej przez wirusa SARS-CoV-2, personel wydzielony do pracy w laboratorium mobilnym jest wsparciem cywilnej służby zdrowia. Pracuje na rzecz Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Warszawie. Bada próbki osób, od których został pobrany materiał i dostarczony do WSEE w Warszawie. Nie ma znaczenia, czy są to żołnierze czy cywile. W czasie badań specjaliści wykorzystują sprzęt do diagnostyki molekularnej, czyli aparat Real-Time PCR – CFX96 oraz urządzenia do izolacji kwasów nukleinowych. – Mamy także komory laminarne oraz wyposażenie niezbędne do klasycznej diagnostyki mikrobiologicznej. Jedno laboratorium może jednocześnie wykonać analizę 96 próbek. Takie badanie zajmuje kilka godzin – wyjaśniają pracownicy CRESZ.
W przypadku diagnozowania COVID-19 materiałem do badań jest przede wszystkim wydzielina z nosogardzieli, wymazy z gardła oraz aspiraty z różnych odcinków dróg oddechowych.

Mobilne laboratorium Centrum Reagowania Epidemiologicznego SZ to nie jedyna wojskowa jednostka medyczna zaangażowana w walkę z koronawirusem. Testy na obecność koronawirusa wykonuje także Ośrodek Diagnostyki i Zwalczania Zagrożeń Biologicznych w Puławach, należący do Wojskowego Instytutu Higieny i Epidemiologii.

Wsparciem dla publicznego systemu opieki zdrowotnej są także wojskowe szpitale i pięć ośrodków medycyny prewencyjnej. W każdym województwie działają także wojskowe zgrupowania zadaniowe, które mogą być wsparciem dla Ministerstwa Zdrowia. Cywilna służba zdrowia może skorzystać m.in. z kilkudziesięciu pojazdów sanitarnych i busów wojskowych, 10 zespołów dezynfekcyjnych, a także z pomocy mobilnych zespołów medycznych, które tworzą lekarze, pielęgniarki i ratownicy. W nagłych przypadkach do dyspozycji pozostają również siły lotnictwa – samoloty i śmigłowce do ewakuacji medycznej.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: DGRSZ, MON

dodaj komentarz

komentarze


Ramię w ramię z aliantami
 
Ocalały z transportu do Katynia
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prawda o zbrodni katyńskiej
Charge of Dragon
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
Front przy biurku
NATO on Northern Track
Szpej na miarę potrzeb
25 lat w NATO – serwis specjalny
Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Strażacy ruszają do akcji
Głos z katyńskich mogił
Odstraszanie i obrona
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Zmiany w dodatkach stażowych
NATO na północnym szlaku
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Święto stołecznego garnizonu
Wojna w świętym mieście, część druga
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Szarża „Dragona”
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Mundury w linii... produkcyjnej
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
Barwy walki
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Kadisz za bohaterów
SOR w Legionowie
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Przygotowania czas zacząć
Wojna w świętym mieście, część trzecia
V Korpus z nowym dowódcą
Wojna w świętym mieście, epilog
Sandhurst: końcowe odliczanie
Na straży wschodniej flanki NATO
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
Kolejne FlyEle dla wojska
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Rakiety dla Jastrzębi
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Zbrodnia made in ZSRS
Zachować właściwą kolejność działań
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Sprawa katyńska à la española
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Optyka dla żołnierzy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO