Żołnierze wojsk oborny terytorialnej nie zwalniają tempa – cały czas prężnie działają i wspierają lokalne społeczności, by zapobiec rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pod swoje skrzydła wzięli między innymi osoby starsze i samotne, którym dostarczają leki lub żywność. Tę działania określają mianem operacji „Odporna wiosna”.
Operacja „Odporna wiosna” to odpowiedź wojsk obrony terytorialnej na zagrożenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa. Z tego powodu, żołnierze objęli opieką osoby, którym Covid-19 zagraża najbardziej. Wśród nich są rodziny personelu medycznego, kombatanci i weterani, osoby starsze, niepełnosprawne i samotnie wychowujące dzieci, a także objęte kwarantanną. – Credo terytorialsa mówi, że żołnierze mają być pomocnym ramieniem i tarczą dla swojej społeczności. Dlatego robimy wszystko, aby wspierać tych, którzy najbardziej tego potrzebują – mówi ppłk Marek Pietrzak, rzecznik prasowy WOT.
Aby skuteczna pomoc była możliwa, w każdej z brygad WOT została wyznaczona jedna osoba, która koordynuje działania wojsk. To właśnie ona jest w stałym kontakcie z okolicznymi ośrodkami pomocy społecznej czy oddziałami Caritasu. Dzięki temu każdy z podopiecznych tych instytucji może liczyć na pomoc jakiej potrzebuje – otrzymać paczkę żywnościową czy leki. Ich dostarczaniem zajmują się właśnie terytorialsi.
Jako jedni z pierwszych do operacji „Odporna wiosna” włączyli się żołnierze z 14 Batalionu Lekkiej Piechoty z 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej. Wojskowi nawiązali współpracę z Miejskim Ośrodkiem Pomocy Społecznej w Hajnówce. – Raz w miesiącu osoby, którymi się opiekujemy otrzymują w naszym ośrodku paczki żywnościowe. Jednak z uwagi na obecną sytuację, zależało nam na tym, aby nasi podopieczni nie odbierali ich osobiście – wśród nich znajduje się wiele osób starszych, dla których mogłoby być to po prostu niebezpieczne. Dlatego zwróciliśmy się o pomoc do żołnierzy wojsk obrony terytorialnej, którzy bardzo szybko odpowiedzieli na nasz apel – wyjaśnia Mariusz Iwaniuk, dyrektor MOPS w Hajnówce.
Już od kilku dni terytorialsi odbierają z ośrodka paczki z żywnością, a następnie dostarczają je pod wskazane przez MOPS adresy. Oczywiście, tego typu działania odbywają się z zachowaniem wszelkich środków ostrożności. – Osoby, do których do tej pory dostarczaliśmy paczki, nie były podejrzane o to, że są nosicielami wirusa, mimo to staraliśmy się ograniczyć kontakt z nimi do minimum. Żołnierze są wyposażeni w środki ochronne, przy wybieraniu numeru na domofonie czy otwierania drzwi używają rękawiczek. Musimy dbać o siebie, bo kolejne ośrodki zgłaszają prośby o nasze wsparcie, a tylko zdrowi, będziemy w stanie im pomóc – zaznacza por. Łukasz Wilczewski, oficer prasowy 1 PBOT.
W sumie w akcję „Odporna wiosna” jest zaangażowanych ponad tysiąc żołnierzy WOT. Kolejne 1400 zostało skierowanych do innych działań związanych z profilaktyką rozprzestrzeniania się koronawirusa. Terytorialsi wspierają między innymi działania Urzędu Lotnictwa Cywilnego, a także pograniczników przy kontrolowaniu przejść granicznych. Żołnierze cały czas opiekują się też kombatantami z Armii Krajowej, których tradycje dziedziczą. Od kilku dni funkcjonuje też uruchomiona przez WOT infolinia, dzięki której psychologowie z szeregów tej formacji udzielają wsparcia osobom, które nie radzą sobie ze stresem związanym z pandemią Covid-19.
autor zdjęć: DWOT
komentarze