Wolna Polska istnieje dzięki męstwu żołnierzy niezłomnych – mówił prezydent Andrzej Duda podczas Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie. Z kolei minister obrony Mariusz Błaszczak podkreślał, że współcześni wojskowi powinni brać przykład z bohaterstwa swoich poprzedników. W całym kraju odbywały się uroczystości upamiętniające żołnierzy wyklętych.
Po raz dziesiąty w całym kraju obchodzony był Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Głównym punktem uroczystości w Warszawie był Apel Pamięci przy Grobie Nieznanego Żołnierza.
– Nie podali się, nie złożyli broni, nie chcieli żyć w państwie, w którym nie ma prawdziwej wolności i zapłacili za tę wierność Polsce straszliwą cenę – mówił Andrzej Duda w czasie uroczystości na pl. Piłsudskiego. Prezydent dodał, że komuniści chcieli, by historia milczała o żołnierzach niezłomnych. – Chcieli ich zadeptać, dlatego zamordowanych wrzucali do bezimiennych dołów. Ale byli tacy, którzy zawsze o nich pamiętali – zaznaczył Duda. Podkreślił też, że wolność i niepodległość, którą w pełni odzyskaliśmy na przełomie lat 80 i 90 XX wieku, to także zasługa żołnierzy niezłomnych. Prezydent Duda tłumaczył, że gdyby nie ich trud, bohaterstwo i zbrojny sprzeciw wobec władzy komunistycznej, władza ta nie obawiałaby się mocniej zwalczać późniejszą opozycję solidarnościową. – Dlatego dzisiejsza wolna Polska istnieje dzięki męstwu naszych bohaterów, żołnierzy niezłomnych – zaznaczył.
Wzór dla żołnierzy
Podczas obchodów na pl. Piłsudskiego blisko 2200 żołnierzy służby przygotowawczej złożyło wojskową przysięgę. Żołnierze szkolili się w trzydziestu ośmiu jednostkach wojskowych na terenie całego kraju w specjalnościach zarówno wojsk lądowych, sił powietrznych jak i marynarki wojennej. – Dzięki złożonej dziś przysiędze święto żołnierzy niezłomnych stało się też świętem polskich żołnierzy – mówił Andrzej Duda, Zwierzchnik Sił Zbrojnych RP. Zauważył, że dla elewów jest zaszczytem, iż mogli wypowiedzieć słowa roty przysięgi właśnie dzisiaj. – To też znak, do kogo mają się odwoływać polscy żołnierze, kiedy myślą o swojej służbie. Powinni brać wzór z niezłomnych, którzy tej przysiędze w najstraszniejszych chwilach byli wierni – dodał prezydent.
O czerpaniu z tradycji żołnierzy niezłomnych mówił też minister obrony Mariusz Błaszczak. Podkreślił, że postawa wierności, jaką do końca reprezentowali niezłomni, jest przesłaniem, które trafia do wojska polskiego i któremu są wierni żołnierze. Szef MON przypomniał, że w tym roku będziemy obchodzili stulecie Bitwy Warszawskiej, kiedy ojczyzna została obroniona dzięki postawie wojska i całego społeczeństwa. – Z tej tradycji wyrośli też żołnierze niezłomni, którzy po 1945 roku nie godzili się z sowiecką dominacją w Polsce – zaznaczył szef MON.
Minister mówił także, że szeregi naszej armii cały czas rosną. Dziś wojsko polskie liczy 108 tys. żołnierzy zawodowych i 22 tys. żołnierzy obrony terytorialnej. – Wojsko polskie będzie jeszcze liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i będzie ściśle współpracowało w ramach NATO, także dzięki bardzo dobrym relacjom ze Stanami Zjednoczonymi – podkreślił minister. Jako jeden z przykładów takiej współpracy podał rozpoczynające się w Polsce największe od lat ćwiczenia z udziałem sojuszników „Defender 2020”. – Wojsko jest przygotowane, aby bronić naszej ojczyzny – podsumował szef MON.
Podczas obchodów na pl. Piłsudskiego odczytany został też apel pamięci, oddano salwę honorową, a wieńce przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli m.in. prezydent Duda i minister Błaszczak. Uroczystości zakończyła defilada. Po niej uczestnicy spotkania przeszli do archikatedry św. Jana, gdzie odprawiona została msza w intencji żołnierzy wyklętych.
Walczyli do końca
Uroczystości Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych obchodzone były od rana. Przed południem minister złożył wieniec przed Panteonem – Mauzoleum Wyklętych-Niezłomnych na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach oddając hołd ofiarom terroru komunistycznego pochowanym w zbiorowych mogiłach w kwaterze „Ł”. Szef MON złożył też kwiaty pod tablicą przy siedzibie Służby Kontrwywiadu Wojskowego upamiętniającą ofiary represji Informacji Wojskowej.
Rano prezydent wziął udział w Mińsku Mazowieckim w „Biegu Tropem Wilczym” ku czci żołnierzy niezłomnych, a przed południem wręczył odznaczenia państwowe członkom konspiracyjnych organizacji antykomunistycznym oraz osobom udzielającym im pomocy. – To niezwykle wzruszająca chwila móc zobaczyć prawdziwych niezłomnych, którzy nie dali się załamać w najtrudniejszych czasach, ale walczyli o prawdziwie niepodległą, suwerenną i wolną Polskę – mówił Duda w Pałacu Prezydenckim. Prezydent podziękował wszystkim bohaterom antykomunistycznego podziemia. – To było wielkie poświęcenie, nie tylko tych, którzy stali z bronią w ręku, także tych, którzy walczyli w inny sposób, bez broni – stwierdził. Andrzej Duda odznaczył orderami ponad 20 żołnierzy podziemia niepodległościowego m.in. Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski otrzymał pośmiertnie Aleksander Kasaraba „Kamień”, żołnierz Armii Krajowej i Zrzeszenia Wolność i Niezawisłość, skazany na karę śmierci w 1946 roku.
Narodowy Dzień Żołnierzy Wyklętych obchodzony jest na pamiątkę 1 marca 1951 roku, kiedy w więzieniu na warszawskim Mokotowie władze komunistyczne rozstrzelały siedmiu członków niepodległościowego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.
Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych przygotowaliśmy specjalne wydanie „Polski Zbrojnej”.
Mecenasem jednodniówki jest Polska Grupa Zbrojeniowa, a partnerem wydania Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL.
Zapraszamy do lektury!
autor zdjęć: Grzegorz Jakubowski / KPRP, Maciej Nędzyński / CO MON
komentarze