„Mapa Miejsc Pamięci Narodowej” to aplikacja przedstawiająca wirtualny obraz kwatery „Ł” na Wojskowym Cmentarzu na Powązkach. Dzięki oprogramowaniu można prześledzić prace badaczy poszukujących ofiar bezpieki grzebanych na Łączce. Aplikację przygotował Instytut Pamięci Narodowej. Wkrótce na wirtualnej mapie pojawią się kolejne miejsca – symbole komunistycznego terroru.
– Chcieliśmy, aby wiedza o Łączce trafiła do jak najszerszego grona. Uznaliśmy więc, że najwłaściwszą formą będzie opracowanie wirtualnej mapy – mówi prof. Krzysztof Szwagrzyk, wiceprezes IPN.
Z aplikacji można skorzystać wchodząc na stronę laczka.ipn.gov.pl. Wystarczy kliknąć, by rozpocząć wirtualny spacer po Łączce, który na początek przenosi nas do 1944 roku. Twórcy oprogramowania pokazują, jak wówczas wyglądała ta część cmentarza wojskowego i przypominają, że od 1945 do 1956 roku komunistyczna bezpieka ukryła tu ciała około 300 swoich ofiar.
Gdy wirtualnie przeniesiemy się do 2012 roku, dowiemy się, że wtedy zespół prof. Szwagrzyka rozpoczął na terenie kwatery „Ł” poszukiwania ofiar stalinowskiej bezpieki. Badaczom udało się wówczas odnaleźć szczątki 109 osób. Kolejne etapy prac archeologów możemy śledzić rok po roku aż do 2017, kiedy na Łączce przeprowadzono ostatnie prace. Na mapie zaznaczono, jak z każdym rokiem poszerzał się zakres badań archeologów. Zostały one opisane przez historyków i opatrzone zdjęciami. Widzimy na nich m.in. odnalezione ludzkie szczątki, a także momenty, gdy naukowcy odkopują osobiste przedmioty ofiar, m.in. medaliki czy dokumenty. Dołączono również zdjęcia z pogrzebów zidentyfikowanych ofiar, pochowanych z honorami w Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych.
Nad aplikacją pracował zespół historyków, archeologów, programistów i grafików. – Naszym celem było zaprezentowanie dorobku Biura Poszukiwań i Identyfikacji IPN – tłumaczą twórcy oprogramowania. Dodają, że w przyszłości aplikacja zostanie rozbudowana o wirtualne mapy kolejnych miejsc – symboli terroru komunistycznego w Warszawie: areszt śledczy przy ul. Rakowieckiej, katownię NKWD i WUBP przy ul. Strzeleckiej czy miejsca więziennych pochówków na cmentarzu Bródnowskim i na Służewie przy ul. Wałbrzyskiej.
W latach 1948 – 1956 komunistyczna Służba Bezpieczeństwa pochowała na Łączce Cmentarza Wojskowego na Powązkach w bezimiennych grobach około 300 swoich ofiar, m.in. działaczy niepodległościowych i żołnierzy AK. Dzięki pracy naukowców z IPN-u oraz wolontariuszy udało się odnaleźć szczątki ponad 200 ofiar, zidentyfikowano 50 z nich: w tym m.in. mjr. Hieronima Dekutowskiego „Zapory” czy mjr. Zygmunta Szendzielarza „Łupaszko”. Spoczęły one m. in. w Panteonie – Mauzoleum Żołnierzy Wyklętych, który został odsłonięty w 2015 roku.
autor zdjęć: IPN
komentarze