W najbliższych tygodniach zostanie podpisana przez prezydenta „Strategia Bezpieczeństwa Narodowego”, która umożliwi opracowanie „Strategii Bezpieczeństwa Morskiego” – zapowiedział dzisiaj w Gdyni, podczas Kongresu Bezpieczeństwa Morskiego RP, Paweł Soloch, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.
Przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, przemysłowcy, naukowcy oraz oficerowie Wojska Polskiego wzięli dziś udział w zorganizowanym w Gdyni Kongresie Bezpieczeństwa Morskiego RP. Forum zorganizowane zostało wspólnie przez Akademię Marynarki Wojennej oraz Biuro Bezpieczeństwa Narodowego. Przedmiotem debaty był obecny stan marynarki wojennej, plany jej modernizacji oraz znaczenie tego rodzaju sił zbrojnych dla bezpieczeństwa państwa i jego przyszłości.
Minister Paweł Soloch w wystąpieniu inaugurującym zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda zatwierdzi niedługo jeden z kluczowych dokumentów strategicznych dla obronności kraju. – W najbliższych tygodniach, być może jeszcze w lutym, prezydent Andrzej Duda podpisze opracowaną przez rząd premiera Mateusza Morawieckiego „Strategię Bezpieczeństwa Narodowego” – zapowiedział szef BBN. Minister dodał, że przyjęcie SBN umożliwi opracowanie kolejnych, kluczowych dokumentów strategicznych, w tym tych szczególnie wyczekiwanych przez marynarkę wojenną. – Dobrze byłoby w 100-lecie zaślubin Polski z morzem z 1920 roku przyjąć strategię sektorową, „Strategię Bezpieczeństwa Morskiego Państwa” – wyjaśniał. – „Strategia Bezpieczeństwa Morskiego” musi wyjaśniać, dlaczego pastwo powinno posiadać marynarkę wojenną o określonej strukturze i potencjale. Wyjaśniać i przekonywać, że potrzebna jest nam taka a nie inna marynarka wojenna – podkreślał kontradmirał prof. dr hab. Tomasz Szubrycht, rektor – komendant AMW.
Szef BBN mówił, że kilka lat temu BBN opracowało zarys takiej strategii. Niestety, zabrakło wówczas ciągu dalszego, czyli m.in. planu pozyskania nowych okrętów dla marynarki wojennej, w tym wielozadaniowych fregat. BBN – przypominał – proponował rozwiązanie pomostowe – kupno od Australii używanych fregat typu Adelaide. – Nic z tym pomysłem nie zrobiono, nie zaproponowano też nic w zamian – komentował szef BBN.
A jak przekonywali zgodnie uczestnicy FBM RP, Bałtyk to dla Polski nie tylko przysłowiowe „okno na świat”. – Nadmorskie położenie Polski ma strategiczne znaczenie dla bezpieczeństwa narodowego. Dziś polityczne, społeczne i gospodarcze wykorzystanie dostępu do morza jest polską racją stanu – podkreślał premier Mateusz Morawiecki w liście do uczestników Forum.
Paneliści nie mieli również wątpliwości, że sprawą kluczową w budowaniu bezpieczeństwa morskiego naszego kraju jest właściwa edukacja. – Sprawą kluczową jest zrozumienie przez społeczeństwo, decydentów oraz polityków, roli i znaczenia MW, roli i znaczenia bezpieczeństwa morskiego. Jest z tym już lepiej niż kilka lat temu, ale nadal jest przed nami bardzo wiele pracy – przekonywał poseł Michał Jach, przewodniczący sejmowej Komisji Obrony Narodowej.
autor zdjęć: 8 FOW
komentarze