moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Wojskowe szkolenie dla studentów

Ruszyła trzecia edycja „Legii Akademickiej”. Uczelnie i szkoły wyższe mogą do 30 listopada zgłaszać chęć udziału w programie ochotniczego przeszkolenia wojskowego. Część szkoleniowa rozpocznie się na początku przyszłego roku. Będzie się składać z zajęć teoretycznych prowadzonych na uczelniach oraz praktycznych w jednostkach i wojskowych centrach szkolenia.

„Legia Akademicka” to jeden z kluczowych programów resortu obrony narodowej. Jego celem jest m.in. przeszkolenie wojskowe studentów-ochotników i zwiększenie potencjału rezerw osobowych Sił Zbrojnych RP.

1 października Ministerstwo Obrony Narodowej rozpoczęło kampanię informacyjno-promocyjną połączoną z naborem uczelni i studentów do trzeciej edycji programu. Przedstawiciele resortu przyznają, że cieszy się on niesłabnącym zainteresowaniem studentów. – Od kiedy został zawieszony obowiązkowy pobór do wojska, studenci poza możliwością odbycia służby przygotowawczej lub wstąpieniem do WOT nie mieli szansy na udział w przeszkoleniu wojskowym w takiej formie, który umożliwiłaby pogodzenie służby wojskowej z nauką na uczelni. W przypadku „Legii Akademickiej” studenci mogą odbyć całość szkolenia w czasie, który nie koliduje z zajęciami na uczelni. Dla wielu z nich to bardzo ciekawa alternatywa – podkreśla płk Dariusz Rewak, który w Departamencie Nauki i Szkolnictwa Wojskowego MON zajmuje się „Legią Akademicką”.

Nabór trwa

W programie mogą wziąć udział zarówno uczelnie publiczne, jak i niepubliczne. Warunkiem pozwalającym na przystąpienie do niego jest posiadanie co najmniej 200 studentów studiujących stacjonarnie. Do tej pory w „Legię” były zaangażowane Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego oraz Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej. Teraz MON zaprosił do współpracy także resorty: spraw wewnętrznych i administracji, zdrowia oraz kultury i dziedzictwa narodowego. To efekt zainteresowania pomysłem MON także studentów uczelni nadzorowanych przez inne resorty. W drugiej edycji do szkolenia zgłosiło się wielu ochotników z cywilnych kierunków studiów m.in. z Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie oraz ze Szkoły Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie. Pierwsi odbywali szkolenie na Uniwersytecie Warmińsko-Mazurskim w Olsztynie, a drudzy między innymi w Wojskowej Akademii Technicznej i Akademii Sztuki Wojennej.

Ostateczna lista zakwalifikowanych do programu uczelni będzie znana w grudniu. O tym, która ze szkół ostatecznie weźmie udział w „Legii Akademickiej”, zdecyduje m.in. jej lokalizacja. MON i resort nauki chcą zapewnić możliwość szkolenia wojskowego studentom w każdym z 16 województw. W miastach do 100 tys. mieszkańców zadanie będzie mogło być zlecone tylko jednej uczelni publicznej i jednej niepublicznej.

Najpierw wykłady, potem poligon

Szkolenie studentów rozpocznie się w przyszłym roku. Organizatorem pierwszej, teoretycznej części będą uczelnie. W trakcie kilkudziesięciu godzin wykładów, ćwiczeń i treningów studenci poznają zagadnienia m.in. dotyczące wojskowych regulaminów, teoretycznych podstaw taktyki i strzelania czy udzielania pomocy medycznej na polu walki. W tej edycji programu uczelnie będą mogły korzystać z platformy e-learningowej, a na zajęciach będą przedstawiciele tzw. patronackich jednostek wojskowych. Ten etap szkolenia ma się zakończyć 20 kwietnia 2020 roku.

Po zaliczeniu części teoretycznej student-ochotnik będzie mógł wziąć udział w ćwiczeniach wojskowych. Ta praktyczna część programu odbędzie się w przerwie wakacyjnej, po zakończeniu roku akademickiego 2019/2020, w wybranych centrach szkolenia i jednostkach wojskowych. W ramach turnusu szkoleniowego będą zrealizowane dwa moduły szkoleniowe: podstawowy i podoficerski. Oba będą się kończyć egzaminami oraz mianowaniem studenta na stopień starszego szeregowego rezerwy (po module podstawowym) lub kaprala rezerwy (zakończeniu modułu podoficerskiego).
Nowością programu jest, że będą mogli w nim wziąć udział studenci, którzy są absolwentami certyfikowanych wojskowych klas mundurowych. Na podstawie zaświadczenia o ukończeniu edukacji w takiej klasie ochotnicy będą zwolnieni z obowiązkowej części teoretycznej na uczelni i będą mogli bezpośrednio złożyć wniosek o powołanie na ćwiczenia wojskowe.

Studenci, którzy odbyli wcześniej np. służbę przygotowawczą i mają już stopień szeregowego lub starszego szeregowego rezerwy, mogą złożyć wnioski o odbycie ćwiczeń wojskowych bezpośrednio w module podoficerskim, bez konieczności zaliczania teorii oraz szkolenia w module podstawowym.

Pierwsza, pilotażowa edycja programu „Legia Akademicka”, która ruszyła w 2017 roku, dzięki podpisaniu porozumienia między MON a Ministerstwem Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Na przełomie 2018 i 2019 roku zostały podpisane kolejne umowy, w tym również z Ministerstwem Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej, które umożliwiają kontynuację programu co najmniej do 2021 roku.

W pierwszej edycji programu, w roku akademickim 2017/2018, wzięło udział 61 uczelni, w tym pięć wojskowych. Do udziału w programie zgłosiło się wówczas ponad 5 tys. studentów. Część teoretyczną na uczelniach zaliczyło 3,8 tys. z nich. Na praktyczne szkolenie wojskowe zgłosiło się 3,4 tys. studentów. Ukończyło je 2,7 tys. osób, spośród których 2040 uzyskało stopień kaprala rezerwy.

– Druga edycja programu kształtowała się na bardzo podobnym poziomie, co pilotażowa. Do programu przystąpiły 63 uczelnie, a finalnie moduł podoficerski w tej edycji programu ukończyło 2051 studentów. Ten wynik jest bardzo dobrą prognozą na przyszłość – dodaje płk Rewak.

W trzeciej edycji MON będzie mogło przeszkolić w sumie 5 tysięcy studentów

Więcej informacji na temat programu można uzyskać na stronie internetowej https://legiaakademicka.wp.mil.pl/ oraz w Biurze Programów i Przedsięwzięć Ministra w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego (tel. 22 529 27 86)

Paulina Glińska

autor zdjęć: legiaakademicka.wp.mil.pl

dodaj komentarz

komentarze


Bohater odtrącony
 
Pierwsi na oceanie
Rajd ku czci saperów
Wyszkolenie sprawdzą w boju
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Serwis K9 w Polsce
„Pierwsza Drużyna” na start
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Flota Bayraktarów w komplecie
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Krwawa noc pośród puszczy
Mobilne dowodzenie
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
W obronie wschodniej flanki NATO
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Uwaga, transformacja!
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
Pytania o europejską tarczę
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Więcej hełmów dla żołnierzy
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
I zdobyliśmy!
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Wojna w świętym mieście, epilog
Na straży nieba
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polki pobiegły po srebro!
Zmiany w dodatkach stażowych
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Ameryka daje wsparcie
Gry wojenne w szkoleniu
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Zapraszamy na Festiwal
Armia Andersa w operacji „Honker”
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Po przeprawie ruszyli do walki
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Pływacy i maratończycy na medal
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Abramsy w pętli
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
Polska wiktoria na Monte Cassino
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Układ nerwowy Mieczników
Wojskowe Oscary przyznane!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
NATO on Northern Track

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO