moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Zmieni się Kopiec Powstania Warszawskiego

Schody nawiązujące do powstańczych barykad, dwupoziomowa platforma widokowa, wielofunkcyjne pawilony i łąka ze ścieżkami spacerowych – to tylko niektóre elementy nowej koncepcji zagospodarowania terenu Kopca Powstania Warszawskiego i jego otoczenia. Urządzanie Kopca, który upamiętnia zryw sprzed 75 lat, ma potrwać do wiosny 2022 roku.

Nową koncepcję zagospodarowania Kopca Powstania Warszawskiego, ulokowanego na Czerniakowie, w warszawskiej dzielnicy Mokotów, opracował zespół architektów z pracowni topoScape oraz Archigrest. Ich projekt wygrał w lipcu tego roku konkurs ogłoszony przez warszawski Zarząd Zieleni. Sąd konkursowy pod przewodnictwem architekta Grzegorza Stiasnego wybrał koncepcję spośród 13 nadesłanych prac. Jak napisano w uzasadnieniu, architekci zostali nagrodzeni za „konsekwentną narrację historyczną nawiązującą do tożsamości miejsca z poszanowaniem zasobów przyrodniczych, szczególną dbałość o oprawę placu przy wejściu na Kopiec Powstania Warszawskiego”.

 

Jak barykady

Zgodnie z projektem, na szczycie wzniesienia powstanie dwupoziomowa platforma widokowa, a na Kopiec będą prowadzić przebudowane schody, nawiązujące swoją konstrukcją do powstańczych barykad. – Wzdłuż schodów rozmieszczony będzie gruz wydobyty przy przebudowie szczytu zebrany w siatkowe kosze, może on stanowić sam w sobie element pamięci – tłumaczyli autorzy koncepcji.

U podnóża Kopca wytyczony zostanie plac, który będzie miejscem oficjalnych uroczystości. Autorzy projektu przewidują też, że wokół wzniesienia, w otaczającym je parku Akcji „Burza” powstanie osiem pawilonów. Ulokowane w nich zostaną m.in. sala zabaw dla dzieci, siłownia z klubem fitness, klub rowerowy, kawiarnia. Jeden z pawilonów zostanie przeznaczony na propagowanie wiedzy o Powstaniu Warszawskim.

Wygospodarowana zostanie także strefa sportowa oraz zadaszona przestrzeń, z której będzie można oglądać zmagania sportowców. Przewidziano również łąkę z siecią ścieżek spacerowych i ambonami widokowymi oraz utworzenie zbiornika z systemem biologicznego oczyszczania wody. W przyszłości może na nim powstać kąpielisko.

Nie powróci natomiast tor zjazdowy wytyczony z Kopca przez rowerzystów. Jak tłumaczył podczas ogłaszania konkursu Mariusz Burkacki, rzecznik Zarządu Zieleni m.st. Warszawy, przeciwne temu były środowiska kombatanckie, które traktują Kopiec jako miejsce pamięci.

Urządzanie Kopca ma potrwać do wiosny 2022 roku i kosztować ok. 19 mln zł.

Miejsce pamięci

Kopiec Powstania Warszawskiego został usypany po wojnie z gruzów zniszczonego miasta. Uporządkowano go w 2004 roku z okazji 60. rocznicy wybuchu powstania. Na Kopcu stoi kilkumetrowej wielkości kotwica, znak Polski Walczącej. Monument zaprojektował ppłk inż. Eugeniusz Ajewski, architekt i żołnierz Armii Krajowej.

Na Kopcu co roku 1 sierpnia wieczorem, w rocznicę wybuchu powstania, zapalane jest ognisko pamięci. Zgodnie z tradycją płonie ono przez 63 dni, czyli tyle, ile trwał powstańczy zryw w 1944 roku. – Kopiec jest miejscem tragicznej historii Polski i Warszawy. Pamiętajcie, że pod waszymi stopami są szczątki wspaniałego miasta – mówiła podczas tegorocznych uroczystości 1 sierpnia Renata Kaznowska, wiceprezydent stolicy. Natomiast Eugeniusz Tyrajski „Sęk” żołnierz Pułku AK „Baszta” i wiceprezes Związku Powstańców Warszawskich przypomniał, że wzniesienie jest szczególnym miejscem pamięci, ponieważ wraz z gruzami Warszawy trafiły tutaj szczątki poległych i zabitych mieszkańców stolicy oraz powstańców.

Anna Dąbrowska

autor zdjęć: Kancelaria Sejmu RP

dodaj komentarz

komentarze

~a
1570350180
Czyli usuną powstańczą kotwicę, a postawią taras widokowy? I nikt nie protestuje, żadna refleksja nikogo nie naszła że to niewłaściwe?
17-A3-90-64

„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
 
Flota Bayraktarów w komplecie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Cień atomowej zagłady
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Krwawa noc pośród puszczy
Polska wiktoria na Monte Cassino
Wioślarze i triatlonistka na podium
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
Pływacy i maratończycy na medal
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Więcej hełmów dla żołnierzy
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Wszystkie misje AWACS-a
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Układ nerwowy Mieczników
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Broń Hitlera w rękach AK
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Na straży nieba
Polki pobiegły po srebro!
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
„Pierwsza Drużyna” na start
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Zawsze gotowi do pomocy
Serwis K9 w Polsce
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
Abramsy w pętli
Pytania o europejską tarczę
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
„Grand Quadriga ‘24”
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
They Will Check The Training Results in Combat
Śladami ojca
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Bohater odtrącony
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
By Polska była bezpieczna
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Wojna w świętym mieście, epilog
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Mobilne dowodzenie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
NATO on Northern Track
Nowe zadania szefa SKW

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO