moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

„Wojownik” – historia, którą napisało życie

Komiks „Wojownik” może być inspiracją dla wszystkich, którzy zmagają się z przeciwnościami losu. I tak jak jego bohater, plut. Tomasz Rożniatowski, muszą walczyć, by się podnieść. – Musiałem uczyć się wszystkiego od nowa, ale byłem już przyzwyczajony, że życie daje mi w kość. To sport pomógł mi się podnieść i stać lepszym człowiekiem – zapewnia plutonowy.

Plut. Tomasz Rożniatowski służy w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych. W zeszłym roku ożenił się, niedługo na świat przyjdzie jego dziecko. Każdą wolną chwilę poświęca swojej pasji, jaką jest sport. Trenuje sztuki walki, gra w siatkówkę na siedząco, był też członkiem polskiej reprezentacji na zawody weteranów Invictus Games w Sydney. Jest szczęśliwym i spełnionym człowiekiem. Jednak nie zawsze tak było.

Jego rodzice rozwiedli się tuż po jego narodzinach. Wychowywała go mama, babcia i siostra. Babcia zmarła gdy miał szesnaście lat, mama rok później, chorowała na nowotwór. Niedługo po tym, gdy wstąpił do armii, pojechał na misję do Afganistanu. – Zawsze ciągnęło mnie do wojska. Może dlatego, że ojciec służył w jednostkach aeromobilnych, a dziadek był żołnierzem gen. Andersa i walczył na Monte Cassino – opowiadał „Polsce Zbrojnej”. Spełnił więc swoje marzenie. Niestety, szczęście opuściło go 23 lipca 2011. Jechał w kolumnie w wozie saperów jako strzelec. Pod pojazdem, w którym się znajdował wybuchła mina pułapka. Lekarze musieli amputować mu rękę. Zaczął się koszmar. – Musiałem uczyć się wszystkiego od nowa, ale byłem już przyzwyczajony, że życie daje mi w kość – gorzko wspomina. Pomógł mu sport. – Daje mi poczucie, że można być sprawnym, mimo niepełnosprawności. To sport pomógł mi się podnieść i stać lepszym człowiekiem. Czy jest coś, czego zrobić nie mogę? Nie! – dodaje.

Tę historię doskonale znają weterani, którzy uczestniczą w treningach sztuk walki organizowanych w ramach „Projektu Wojownik”. Żołnierz nie tylko bierze w nich udział, ale także dzieli się z kolegami swoją historią. Opowiada, co sprawiło, że wziął się w garść, zmotywował do działania i został szczęśliwym człowiekiem. Teraz o jego losach będą mogli przeczytać także inni, bowiem plutonowy spisał swoje wspomnienia, a na ich podstawie Wojskowe Centrum Edukacji Obywatelskiej przygotowało komiks. „Wojownik”, taki tytuł ma publikacja, właśnie został wydany.

– W „Wojowniku” jest przedstawiona cała historia plut. Rożniatowskiego. Czytelnik może się dowiedzieć, dlaczego zdecydował się wstąpić do armii, jak wyglądało jego życie przed wypadkiem, a także drogę, jaką musiał pokonać, aby wrócić do zdrowia. Chwile załamania, które przeżył także nie zostały pominięte – mówi płk Szczepan Głuszczak, p.o. dyrektora WCEO. – Dla Tomka bardzo ważne są także treningi, dlatego ten etap, a także jego obecność na zajęciach „Projektu Wojownik”, także zostały opisane – dodał.


Plut. Tomasz Rożniatowski na igrzyskach Invictus Games Sydney 2018

Mimo że historia żołnierza została przedstawiona w formie komiksu, nie oznacza to, że jest skierowana tylko do młodzieży. – Komiks na pewno spodoba się wszystkim tym, którzy są zainteresowani działaniami wojska poza granicami państwa – wyjaśnia Głuszczak. – Myślę, że powinny do niego zajrzeć także osoby, które szukają motywacji do działania, bez względu na to, czy walczą z problemami, czy chcą rozpocząć przygodę ze sportem, czy myślą o diecie. To historia, którą napisało życie, każdy znajdzie w niej coś dla siebie – podkreśla.

Komiks nie jest przeznaczony do sprzedaży, jednak to nie oznacza, że nie będzie można go zdobyć. „Wojownika” będzie mógł otrzymać każdy, kto przyjdzie na uroczystości związane z obchodami Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa, które w weekend odbywają się w Rzeszowie. Specjalnie dla naszych czytelników przygotowaliśmy także konkurs, w którym będzie można zdobyć tę wyjątkową publikację. Dlatego uważnie śledźcie nasz profil na Facebooku.

 

 


Z okazji Dnia Weterana Działań poza Granicami Państwa do majowego wydania miesięcznika „Polska Zbrojna” dołączony jest dodatek specjalny – „Kurier Weterana”. Możecie go pobrać z naszej strony. Zapraszamy do lektury! 

 

 

 

 

Magdalena Miernicka

autor zdjęć: Paweł Sobkowicz, Arkadiusz Blomka, st. chor. sztab. Waldemar Młynarczyk

dodaj komentarz

komentarze


Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
 
Układ nerwowy Mieczników
Pierwsi na oceanie
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Pływacy i maratończycy na medal
MON o bezpieczeństwie szkoleń na poligonach
Jak zwiększyć bezpieczeństwo cywilów?
Bohater odtrącony
Polska wiktoria na Monte Cassino
Mobilne dowodzenie
Na straży nieba
Flota Bayraktarów w komplecie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
I zdobyliśmy!
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Serwis K9 w Polsce
Orzeł dla bohaterów
Polki pobiegły po srebro!
Pytania o europejską tarczę
Wyszkolenie sprawdzą w boju
Wioślarze i triatlonistka na podium
Po przeprawie ruszyli do walki
Pamiętamy o bohaterach z Piedimonte
Polsko-australijskie rozmowy o bezpieczeństwie
„Pierwsza Drużyna” na start
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Więcej hełmów dla żołnierzy
Gry wojenne w szkoleniu
„Ta ziemia do Polski należy…”
Śladami ojca
Wojna w świętym mieście, epilog
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Abramsy w pętli
Krwawa noc pośród puszczy
Test współpracy dla bezpieczeństwa
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
Szef MON-u: nie można oswajać się z wojną
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Zanieśmy lepszą Polskę następnym pokoleniom
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Wojskowe Oscary przyznane!
Armia Andersa w operacji „Honker”
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
NATO on Northern Track
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Zmiany w dodatkach stażowych
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Premier odwiedził WZZ Podlasie
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Dzień zwycięstwa. Na wolność Polska musiała czekać
Rajd ku czci saperów
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W obronie wschodniej flanki NATO
Mięśnie czy głowa, czyli jak przejść selekcję
Ameryka daje wsparcie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO