moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Powstaje centrum serwisowe rakiet NSM

Wojskowe Zakłady Elektroniczne podpisały umowę na budowę centrum produkcyjno-serwisowego pocisków rakietowych NSM. Powstanie kompleksu umożliwi polskiej firmie montaż, modernizację i certyfikację rakiet, które są głównym uzbrojeniem Morskiej Jednostki Rakietowej. Obiekt ma być gotowy na przełomie roku. Wartość inwestycji to około 30 mln zł.

Umowa między Wojskowymi Zakładami Elektronicznymi S.A. w Zielonce a firmą budowlaną UNIBEP S.A. została zawarta dziś, w warszawskiej siedzibie Polskiej Grupy Zbrojeniowej. Dokument zakłada budowę w Zielonce centrum produkcyjno-serwisowego pocisków rakietowych NSM (Naval Strike Missile – precyzyjne, poddźwiękowe przeciwokrętowe pociski manewrujące dalekiego zasięgu piątej generacji) będących na wyposażeniu Morskiej Jednostki Rakietowej.

Centrum w Zielonce

– Cieszę się, że umowa właśnie wchodzi w życie. Życzyłbym sobie, aby inne inwestycje były realizowane równie szybko i sprawnie. Ta umowa jest dobra dla PGZ, dla zakładów w Zielonce, ale przede wszystkim jest dobra dla bezpieczeństwa Polski – mówił Marek Łapiński, wiceminister obrony narodowej.

Zgodnie z planem w skład centrum wejdą m.in. budynek techniczny, w którym prowadzony będzie montaż i demontaż, wymiana paliwa oraz wszystkie testy, a także magazyny (kontenerów startowych, silników rakietowych oraz głowic bojowych). – Demontaż i montaż końcowy rakiet, ich serwisowanie i modernizacja, ale też procedury związane z aktualizacją oprogramowania oraz certyfikacją pocisków znacząco podniosą nasze zdolności. Ale do tego dochodzi też możliwość prowadzenia przez nas testów środowiskowych i wytrzymałościowych pocisków. To wszystko będzie w naszych kompetencjach – mówił dr inż. Przemysław Kowalczuk, prezes Zarządu WZE S.A.

Wartość inwestycji to ponad 30 mln zł

Prezes zakładów w Zielonce przyznał, że inwestycja jest związana z planami rozwijania w Grupie Kapitałowej PGZ nowych zdolności rakietowych. – Dokonujemy przełomu technologicznego, odchodząc od postsowieckich systemów. To zmiany w infrastrukturze, szkolenia zespołów specjalistów i pozyskiwanie nowych technologii – wymieniał Kowalczuk.

Sebastian Chwałek, wiceprezes Zarządu PGZ S.A. podkreślał, że stworzenie centrum wyeliminuje konieczność zlecania serwisu rakiet za granicą. – Powstałe centrum da nam również możliwości wykorzystania jego potencjału przy innych projektach rakietowych z udziałem naszych spółek z Grupy – powiedział Chwałek.

– Cieszę, że nasza firma ze 100% polskim kapitałem może podjąć współpracę z PGZ. Zrobimy wszystko, żeby w terminie zakończyć prace i przekazać pozwolenie na użytkowanie – mówił Leszek Marek Gołąbiecki, prezes Zarządu Unibep SA.

Nowe zdolności rakietowe

Pierwsza umowa na zakup pocisków NSM została zawarta pod koniec grudnia 2008 roku z norweską firmą Kongsberg. Zgodnie z kontraktem kupiono 12 pocisków, które zostały przekazane na uzbrojenie Nadbrzeżnego Dywizjonu Rakietowego (obecnie Morskiej Jednostki Rakietowej). W 2010 roku podpisano aneks do umowy na dostawę kolejnych 38 egzemplarzy NSM. Kontrakt dotyczący drugiego NDR (24 pociski) zawarto w grudniu 2014 roku.

Kontrakt z Norwegami dotyczył także umów offsetowych. W wyniku pierwszej z nich w 2017 roku w Zielonce zostało uruchomione Centrum Wsparcia Serwisowania i Zarządzania Konfiguracją Systemu NSM. Druga umowa offsetowa zakładała powstanie centrum produkcyjno-serwisowego, w tym infrastruktury służącej do tzw. mid-life upgrade (MLU), czyli możliwej modernizacji, serwisowania oraz ponownej certyfikacji pocisków rakietowych typu NSM.

Polska Grupa Zbrojeniowa to lider polskiego przemysłu i jeden z największych koncernów obronnych w Europie. Skupia 58 spółek oraz posiada udziały w 32 innych, osiągając roczne przychody na poziomie 5 mld zł. Dzięki wykorzystaniu potencjału polonizacji technologii, ścisłej współpracy z polską nauką oraz naciskowi na proces badawczo-rozwojowy, PGZ oferuje innowacyjne produkty dla nowoczesnych sił zbrojnych.

Paulina Glińska

autor zdjęć: Polska Grupa Zbrojeniowa S.A.

dodaj komentarz

komentarze


Zmiany w zarządzie PGZ-etu
 
Co z podwyżkami dla żołnierzy?
Lista trupich główek
Zachód przeciwko „korsarzom”
BAP przenosi się z Estonii na Łotwę
Dobrowolsi – czas start!
Podwyżki dla zawodowców coraz bliżej
Brąz razy sześć dla żołnierzy na mistrzostwach świata i Europy
Eurofightery znowu w Polsce
Skromny początek wielkiej wojny
Roszady personalne w PGZ-ecie
Szef MON-u w Brukseli
Rozmowy w Pałacu Prezydenckim o bezpieczeństwie
„Avenger” na Monte Cassino
W Polsce będzie centrum NATO-Ukraina
Lekcje z frontu
Misja Polaków dobiegła końca. Czas na Niemców
Miliardy dla Ukrainy w nowym budżecie UE
Pies, który skoczył z aparatem tlenowym
Rakietowy szach
Gwałty stały się bronią rosyjskiej armii
Jaką drogą po wojskowy indeks?
Jakie podwyżki dla żołnierzy
Nowy szef CWCR
Więcej pieniędzy w portfelach żołnierzy
Pierwszy skok
Strzelczyni CWZS-u na pucharowym podium
Podwójny Półmaraton Komandosa
Walka w bliskim kontakcie to poważne wyzwanie
Szefowie obrony NATO o zakupach amunicji
Operacja „Gryf” i „Rengaw” na Podlasiu
Którą drogą do armii?
Złota taekwondzistka, srebrni hokeiści na trawie
Nowoczesna łączność dla armii
Wyposażenie indywidualne żołnierzy do wymiany
Cud w Trewirze
Brak perspektyw na szybką zmianę sytuacji w Ukrainie
Zamiana po włosku
Zimowy sprawdzian podchorążych
Zielone światło dla Barbary
Invictus w zimowym stylu
Zmiany w dowództwie Żandarmerii Wojskowej
Wojna o porządek świata
Abramsy pod dobrą opieką
Pierwsze Homary-K w Wojsku Polskim
Sukcesy wojskowych w żeglarstwie i łyżwiarstwie szybkim
Liban uznany za strefę działań wojennych
Gdzie są szczątki Tu-154M? Podkomisja Macierewicza pod lupą
Wojenny bohater na szubienicy
Mocny sygnał od NATO
Komandosi szkolą psy bojowe w Iraku
Nagroda dla reporterów „Polski Zbrojnej”
Air Show ’25 – do zobaczenia
Offset dla „Wisły”
Śnieg może być groźną bronią
Bruksela przed szczytem
F-16 z misją PKW Orlik w Estonii
Medale dla sportowców z „armii mistrzów”
Rusza kwalifikacja wojskowa
Szczury Pustyni dotarły do Polski

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO