moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Powstanie centrum szkolenia dla komandosów

W strukturze wojsk specjalnych powstanie kolejna jednostka – Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych. Koncepcję utworzenia placówki szkoleniowej dla specjalsów zaakceptował już szef resortu obrony. Centrum ma powstać w Lublińcu. Będą tam prowadzone kursy specjalistyczne dla żołnierzy, a w przyszłości możliwe jest uruchomienie także szkoły podoficerskiej wojsk specjalnych.

Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych ma powstać z wykorzystaniem  infrastruktury Jednostki Wojskowej Komandosów w Lublińcu. Ale placówka będzie korzystać także z innych obiektów szkoleniowych, które są w zasobach wojsk specjalnych, np. ośrodka szkolenia spadochronowego w Krakowie oraz ośrodka szkolenia poligonowego w północnej Polsce.

O konieczności stworzenia centrum szkolenia dla wojsk specjalnych mówi się już od wielu lat. Żołnierze tego rodzaju sił zbrojnych nie mają bowiem w kraju żadnej placówki, gdzie mogliby podnosić swoje kwalifikacje. – Aktualnie proces szkolenia i kształcenia zawodowego żołnierzy wojsk specjalnych jest rozproszony i opiera się na potencjale jednostek specjalnych oraz centrów szkolenia wojsk konwencjonalnych: wojsk lądowych w Poznaniu i marynarki wojennej w Ustce. Ponadto żołnierze szkolą się na kursach specjalistycznych w kraju i za granicą – informuje ministerstwo obrony narodowej. 

Nad koncepcją utworzenia Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych pochylali się już poprzedni dowódcy tego rodzaju sił zbrojnych, m.in. dowódca gen. bryg. Wojciech Marchwica. – Po analizie przeprowadzonej w Dowództwie Komponentu Wojsk Specjalnych postanowiono usprawnić system kształcenia i szkolenia żołnierzy wojsk specjalnych tak, by racjonalniej wykorzystać zasoby ludzkie i finansowe – dodaje przedstawiciel resortu obrony.

Nowo powstałe centrum szkolenia ma przejąć rolę lidera w zakresie szkolenia i kształcenia żołnierzy. W placówce mają być prowadzone kursy specjalistyczne, podnoszące kwalifikacje zawodowe żołnierzy. Być może w przyszłości w ramach centrum powstanie także szkoła podoficerska WS. – Bardzo na to czekamy. Teraz, aby zostać podoficerem, szeregowi z JWK, GROM-u, Agatu, Nila muszą się szkolić w Poznaniu, żołnierze Formozy trafiają na kurs do Ustki. A tam instruktorzy nie znają się przecież na taktyce działania wojsk specjalnych. Dlatego potrzebujemy osobnego kursu i swojej szkoły – mówi jeden z oficerów wojsk specjalnych.

Wykładowcami w lublinieckim centrum zostaną obecnie służący specjalsi oraz ekskomandosi. – Pozwoli nam to na efektywne szkolenie żołnierzy oraz wykorzystanie potencjału byłych żołnierzy, którzy zakończyli już służbę wojskową. W dalszym ciągu będziemy korzystać z ich bezcennych doświadczeń bojowych i szkoleniowych – informuje kpt. Dorota Suszczenia z Wydziału Prasowego Dowództwa Komponentu Wojsk Specjalnych w Krakowie. W ubiegłym roku kadra DKWS mówiła także, że pomoc szkoleniową zadeklarowali też Amerykanie, m.in. wykładowcy z Joint Special Operations University na Florydzie (JSOU).

Na terenie Jednostki Wojskowej Komandosów działa już Ośrodek Szkolenia Wojsk Specjalnych, który w czasie półrocznych kursów Jata szkoli ludzi z cywila. Absolwenci tych kursów otrzymują propozycję służby w jednostkach wojsk specjalnych. Mogą z czasem ubiegać się o miejsce w pododdziałach bojowych jednostek, ale wcześniej muszą jeszcze przejść selekcję.

Jak informuje MON, nowa placówka, czyli Centrum Szkolenia Wojsk Specjalnych, nadal będzie umożliwiała pozyskiwanie kandydatów do służby ze środowiska cywilnego. Oznacza to, że działający dotychczas w Lublińcu Ośrodek Szkolenia WS wejdzie w strukturę Centrum.

Na razie nie wiadomo, kiedy placówka zostanie uruchomiona. Poprzedni dowódca wojsk specjalnych w jednym z wywiadów dla polski-zbrojnej.pl mówił, że otwarcie Centrum zaplanowano na 2019 rok. Prawdopodobnie termin ten zostanie przesunięty.

Magdalena Kowalska-Sendek

autor zdjęć: arch. JWK

dodaj komentarz

komentarze

~Frty
1548870000
Wykładowcami będą ekskomandosi? Bardzo dobry pomysł by nie zmarnować potencjału. Dobrze, że Wojska Specialne biorą przykład z Wojsk Obrony Terytorialnej. W WOT bardzo dobrze sprawdza się to rozwiązanie.
98-65-E3-DA

Znamy zwycięzców „EkstraKLASY Wojskowej”
 
WIM: nowoczesna klinika ginekologii otwarta
Głos z katyńskich mogił
Przygotowania czas zacząć
Sandhurst: końcowe odliczanie
Sprawa katyńska à la española
Front przy biurku
Wojna w świętym mieście, epilog
Potężny atak rakietowy na Ukrainę
W Rumunii powstanie największa europejska baza NATO
NATO on Northern Track
Tusk i Szmyhal: Mamy wspólne wartości
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Cyberprzestrzeń na pierwszej linii
Kolejne FlyEle dla wojska
Na straży wschodniej flanki NATO
Rakiety dla Jastrzębi
Kosiniak-Kamysz o zakupach koreańskiego uzbrojenia
Mundury w linii... produkcyjnej
Przełajowcy z Czarnej Dywizji najlepsi w crossie
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
NATO na północnym szlaku
SOR w Legionowie
Operacja „Synteza”, czyli bomby nad Policami
Zbrodnia made in ZSRS
Żołnierze-sportowcy CWZS-u z medalami w trzech broniach
Więcej pieniędzy dla żołnierzy TSW
Barwy walki
Kadisz za bohaterów
Charge of Dragon
Bezpieczeństwo ważniejsze dla młodych niż rozrywka
Wojna w świętym mieście, część trzecia
Rozpoznać, strzelić, zniknąć
NATO zwiększy pomoc dla Ukrainy
Zachować właściwą kolejność działań
Optyka dla żołnierzy
Strategiczna rywalizacja. Związek Sowiecki/ Rosja a NATO
Puchar księżniczki Zofii dla żeglarza CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Ramię w ramię z aliantami
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wieczna pamięć ofiarom zbrodni katyńskiej!
Wojna w świętym mieście, część druga
Szarża „Dragona”
Zmiany w dodatkach stażowych
Wojna w Ukrainie oczami medyków
Szpej na miarę potrzeb
Aleksandra Mirosław – znów była najszybsza!
25 lat w NATO – serwis specjalny
V Korpus z nowym dowódcą
Strażacy ruszają do akcji
Odstraszanie i obrona
Koreańska firma planuje inwestycje w Polsce
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
W Brukseli o wsparciu dla Ukrainy
Marcin Gortat z wizytą u sojuszników
Ocalały z transportu do Katynia
Gen. Kukuła: Trwa przegląd procedur bezpieczeństwa dotyczących szkolenia
Jakie wyzwania czekają wojskową służbę zdrowia?
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Święto stołecznego garnizonu
Prawda o zbrodni katyńskiej
Polak kandydatem na stanowisko szefa Komitetu Wojskowego UE

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO