moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Szef MON-u podpisał program rozwoju sił zbrojnych

Przyspieszenie formowania 18 Dywizji Zmechanizowanej na wschodzie kraju, zwiększenie liczebności 16 Dywizji Zmechanizowanej, która stacjonuje w Białobrzegach, i odtworzenie pułku przeciwpancernego w Suwałkach – to główne założenia „Programu rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2017–2026”. Minister Mariusz Błaszczak podpisał w środę dokumenty ustanawiające program.

W programie rozwoju sił zbrojnych zostały zapisane najważniejsze kierunki i zadania, jakie czekają wojsko do 2026 roku. Program jest podstawą do przyjęcia bardziej szczegółowych planów rozwoju armii, np. planu modernizacji technicznej.

Co znalazło się w podpisanym dziś przez szefa MON-u programie? Choć dokument jest niejawny, znane są ogólne kierunki rozwoju. I tak, wśród priorytetów znalazła się budowa potencjału obronnego na wschodzie kraju. W ramach tych działań ma zostać przyspieszone formowanie nowej, czwartej dywizji. Dowództwo 18 Dywizji Zmechanizowanej ma znajdować się w Siedlcach, a sama dywizja składać z trzech brygad (dwóch już istniejących, czyli 1 Brygady Pancernej i 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, oraz trzeciej – która dopiero zostanie sformowana). W jej szeregach ma służyć około 7,8 tys. żołnierzy. Według wcześniejszych zapowiedzi kierownictwa MON-u, 18 Dywizja miała osiągnąć gotowość bojową w 2026 roku. MON chce także wzmocnienia wsparcia i zabezpieczenia bojowego dywizji, dlatego w programie znalazły się zalecenia dotyczące formowania pułków logistycznych i batalionu rozpoznawczego.

W ramach zwiększania potencjału obronnego na wschodzie zostanie też odtworzony pułk przeciwpancerny w Suwałkach. Przed ośmiu laty 14 Suwalski Pułk Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego został przemianowany na 14 Dywizjon Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Ta decyzja sprawiła, że liczba żołnierzy stacjonujących w Suwałkach zmniejszyła się o połowę. Reaktywowanie pułku zapowiedział w połowie października minister Mariusz Błaszczak. – Sukcesywnie będziemy zwiększać liczbę żołnierzy i sprzętu – mówił wówczas szef MON-u.

W programie znalazł się także zapis o zwiększeniu liczebności 16 Pomorskiej Dywizji Zmechanizowanej. To jednostka, której dowództwo od 2017 roku stacjonuje w Białobrzegach pod Warszawą. Wcześniej jego siedzibą był Elbląg. Z kolei w tym mieście znajduje się Dowództwo Wielonarodowej Dywizji Północny Wschód. Jak wskazuje podpisany dzisiaj dokument, ta jednostka ma w najbliższym czasie osiągnąć gotowość bojową. Dowództwo Wielonarodowej Dywizji przejdzie certyfikację jeszcze w tym roku – podczas sztabowego etapu ćwiczeń „Anakonda ’18”.

MON stawia także na dalszy rozwój wojsk obrony terytorialnej, ale w programie dostrzeżono również potrzebę tworzenia nowego rodzaju sił zbrojnych – wojsk cyberobrony. W dokumencie znalazły się także wytyczne dotyczące rozbudowy zdolności bojowych Wojska Polskiego, w szczególności kupna nowoczesnych systemów uzbrojenia obrony powietrznej (program „Wisła”) oraz artylerii dalekiego zasięgu (program „Homar”).

W programie rozwoju armii do 2026 roku nie mogło zabraknąć zaleceń dotyczących konieczności przeprowadzenia reformy dowodzenia i kierowania armią. Posłowie opozycji krytykowali wcześniej resort obrony, że forsuje reformę dowodzenia, choć nie ma o niej wzmianki w dotychczas obowiązującym „Programie rozwoju Sił Zbrojnych RP na lata 2013–2022”. Tymczasem pierwszy etap reformy, tzw. mały SKiD, został już przyjęty przez parlament i podpisany przez zwierzchnika sił zbrojnych. Ustawa, zgodnie z którą wzrasta rola szefa Sztabu Generalnego WP, wejdzie w życie 23 grudnia tego roku.

Program rozwoju sił zbrojnych jest podstawą kolejnych dokumentów, określających bardziej szczegółowo rozwój sił zbrojnych, m.in. „Planu modernizacji technicznej na lata 2017–2026”. Ma on powstać w ciągu trzech miesięcy od podpisania programu przez ministra. Przyjęcie nowego planu jest istotne, bo umożliwi resortowi obrony zaciąganie zobowiązań finansowych wykraczających poza rok 2022, czyli koniec okresu obowiązywania ostatniej przyjętej edycji planu.

JT

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Sojusznicy ćwiczą w Drawsku
 
Camp Miron. Amerykańscy specjalsi w Polsce
Prezydent chce wzmocnienia odporności państwa
Orzeł dla bohaterów
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Śladami ojca
NATO on Northern Track
Serwis K9 w Polsce
Krwawa noc pośród puszczy
Wszystkie misje AWACS-a
Wojna w świętym mieście, epilog
Premier odwiedził WZZ Podlasie
Flota Bayraktarów w komplecie
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Polki pobiegły po srebro!
„Grand Quadriga ‘24”
Ameryka daje wsparcie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Pytania o europejską tarczę
Mobilne dowodzenie
Polska wiktoria na Monte Cassino
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
MON przedstawiło w Senacie plany rozwoju sił zbrojnych
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Gry wojenne w szkoleniu
„Przekazał narodowi dziedzictwo myśli o honor i potęgę państwa dbałej”
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
Pływacy i maratończycy na medal
W obronie wschodniej flanki NATO
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Abramsy w pętli
They Will Check The Training Results in Combat
Po przeprawie ruszyli do walki
Nowe zadania szefa SKW
Na straży nieba
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Wioślarze i triatlonistka na podium
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Bohater odtrącony
„Wakacje z wojskiem”, czyli plan na lato
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Broń Hitlera w rękach AK
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Więcej hełmów dla żołnierzy
„Pierwsza Drużyna” na start
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
By Polska była bezpieczna
Układ nerwowy Mieczników
Zawsze gotowi do pomocy

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO