moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia

System dowodzenia wymagał pilnej naprawy. Cieszę się, że ta zmiana właśnie następuje – mówił prezydent Andrzej Duda tuż po podpisaniu ustaw wprowadzających reformę systemu kierowania i dowodzenia armią. Zmiany mają przywrócić jednoznaczną hierarchię w siłach zbrojnych. Zakładają, że najważniejszym dowódcą polskiej armii będzie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Prace nad reformą Systemu Kierowania i Dowodzenia w Siłach Zbrojnych ruszyły w pierwszej połowie września tego roku. Wtedy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawił rządowe projekty dwóch ustaw: o urzędzie ministra obrony oraz o powszechnym obowiązku obrony.

Sejmu uchwalił nowelizacje na początku października. A dziś w Pałacu Prezydenckim podpis pod dokumentami złożył prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że zmiany są wstępem do nowego systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnym, ponieważ wymaga on pilnej naprawy. – W wyniku błędów reformy z 2014 roku odpowiedzialność za dowodzenie była rozproszona. Dlatego cieszę się, że prace zostały rozpoczęte właśnie od rzeczy, którą od samego początku uważałem za najważniejszą – od uporządkowania kwestii dowodzenia poprzez szczegółowe wskazanie w jaki sposób ma być rozłożona za nie odpowiedzialność. Zmiany przywrócą jednoznaczną hierarchię w siłach zbrojnych oraz usprawnią system kierowania i dowodzenia – mówił prezydent.

Zapisy noweli zakładają że Sztab Generalny, który obecnie pełni rolę naczelnego organu planowania, ponownie zyska funkcje dowódcze. Najważniejszym dowódcą polskiej armii będzie szef Sztabu, a podlegać mu będą dowódcy: generalny i operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia. „Pierwszy żołnierz” w czasie wojny będzie głównodowodzącym Siłami Zbrojnymi RP do czasu mianowania naczelnego dowódcy. Do obowiązków szefa SGWP będą należały także m.in. planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych, przygotowanie i wyszkolenie sił zbrojnych na potrzeby obrony państwa oraz udziału w działaniach poza granicami kraju, jak również doradzanie kierownictwu MON. Zapisy ustawy utrzymują odrębność wojsk obrony terytorialnej, które mają podlegać bezpośrednio ministrowi obrony do czasu, gdy uzna on, że WOT osiągnęły pełną gotowość działania.

Prezydent podkreślał, że zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi zostały przygotowane wspólnie przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Obrony Narodowej. – Za tę współpracę serdecznie dziękuję. Razem udało nam się wypracować rozwiązanie które konsoliduje funkcje planowania, przygotowania, użycia i zabezpieczenia Sił Zbrojnych RP – mówił prezydent.

Prezydent zaznaczył też, że w ramach przygotowań do wprowadzenia reformy, w czerwcu tego roku mianował nowego szefa Sztabu Generalnego, którym został gen. broni Rajmund Andrzejczak. – Panie Generale, to właśnie Pan, z chwilą wejścia w życie nowo przygotowanych rozwiązań stanie się głównodowodzącym, pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej. W chwili gdy powierzałem panu funkcję szefa Sztabu Generalnego wiedziałem, że jest Pan człowiekiem odważnym i przygotowany do tego, by wziąć na siebie tę niezwykłą odpowiedzialność – mówi prezydent do generała obecnego podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Zmiany podpisane dziś przez prezydenta wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku. Są pierwszym z etapów reformy (tzw. mały SKID). Po analizie efektów wprowadzonych zmian planowany jest drugi etap reformy, dotyczący szczebla operacyjnego. Przywrócone mają zostać m.in. odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych, które zlikwidowała reforma z 2014 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Miliony ofiar hiszpanki
 
Bez zajęć na wojskowych uczelniach
Iran uderza w USA
Testy radarów dla Wisły
Trenażer Liwca dla toruńskiego centrum
Kremlowska gra
Zostań w domu i czytaj „Polskę Zbrojną”
Rozkaz – „rozładować” więzienia
Poprady i Pilica z interrogatorami
Proobronni na froncie walki z COVID-19
Aplikacja ułatwi działania terytorialsom
Saperzy w walce z Covid-19
Więcej żołnierzy pomaga walczyć z epidemią
Józef Piłsudski – twórca Niepodległej
Zryw kościuszkowski
„Nagroda specjalna” dla płk. Tomasza Bartkowiaka
Cichociemny patronem 14 BOT
Rakiety w celu
Obradowała Rada Gabinetowa
Nadmorskie szkolenie przeciwlotników
Wybierzmy najlepszego żołnierza w sporcie powszechnym w 2019 roku
Kwarantanna na WAT
Słowo oficera Armii Czerwonej…
Polscy żołnierze niosą pomoc w Libanie
USA nie zacznie wojny z Iranem
Wszyscy jesteśmy Darfurczykami
„Wilk” pojawił się w Orzyszu
Prezydent Duda w Davos o przyszłości Sojuszu
Ani z Czechosłowacją, ani z Polską
Więcej pieniędzy dla cyberżołnierzy
Trzy cele na ścieżce
Wojskowi medycy w gotowości
Dowodzę najlepszymi
Nowy wiceminister w MON
Polak ranny w ataku na bazę w Iraku
Sportowcy w mundurach wyróżnieni za sukcesy 2019 roku
Bezpłatne turnusy dla weteranów
Certyfikacja na „Tarczowni”
Koronawirus nie zagroził żołnierzom na misjach
Arsenał talibów rozbity przez polskich żołnierzy
Więcej wojska do walki z pandemią
Pięcioro laureatów sportowego plebiscytu „Polski Zbrojnej”
Jakie podwyżki dla żołnierzy?
NATO pozostaje w Iraku, Polska także
Poprad w kolejnej jednostce
„Gwiezdne wojny” Reagana
Sukcesy sportowców w mundurach
Nabór na wojskowe studia trwa
Studia on-line w Szkole Orląt
Byli komandosi szkolą terytorialsów
Nissany zastąpią Honkery
Medycy WOT kontra COVID-19
Defense Without Politics
Koronawirus na wojskowej uczelni
MON i MSWiA kończą kwalifikację wojskową
Beagle dla Polaków
Dwa oblicza agenta wywiadu
Stocznia: budujemy zgodnie z planem
Skażenia, zasadzki i rajdy BWP, czyli „górale” na szkoleniu
We Are All Darfur
Arsenał Iranu
Terytorialsi nie stracą dodatku

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Inspektorat Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO