moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

Prezydent złożył podpis pod reformą dowodzenia

System dowodzenia wymagał pilnej naprawy. Cieszę się, że ta zmiana właśnie następuje – mówił prezydent Andrzej Duda tuż po podpisaniu ustaw wprowadzających reformę systemu kierowania i dowodzenia armią. Zmiany mają przywrócić jednoznaczną hierarchię w siłach zbrojnych. Zakładają, że najważniejszym dowódcą polskiej armii będzie szef Sztabu Generalnego Wojska Polskiego.

Prace nad reformą Systemu Kierowania i Dowodzenia w Siłach Zbrojnych ruszyły w pierwszej połowie września tego roku. Wtedy Mariusz Błaszczak, minister obrony narodowej przedstawił rządowe projekty dwóch ustaw: o urzędzie ministra obrony oraz o powszechnym obowiązku obrony.

Sejmu uchwalił nowelizacje na początku października. A dziś w Pałacu Prezydenckim podpis pod dokumentami złożył prezydent Andrzej Duda. Zwierzchnik sił zbrojnych podkreślał, że zmiany są wstępem do nowego systemu dowodzenia i kierowania siłami zbrojnym, ponieważ wymaga on pilnej naprawy. – W wyniku błędów reformy z 2014 roku odpowiedzialność za dowodzenie była rozproszona. Dlatego cieszę się, że prace zostały rozpoczęte właśnie od rzeczy, którą od samego początku uważałem za najważniejszą – od uporządkowania kwestii dowodzenia poprzez szczegółowe wskazanie w jaki sposób ma być rozłożona za nie odpowiedzialność. Zmiany przywrócą jednoznaczną hierarchię w siłach zbrojnych oraz usprawnią system kierowania i dowodzenia – mówił prezydent.

Zapisy noweli zakładają że Sztab Generalny, który obecnie pełni rolę naczelnego organu planowania, ponownie zyska funkcje dowódcze. Najważniejszym dowódcą polskiej armii będzie szef Sztabu, a podlegać mu będą dowódcy: generalny i operacyjny oraz szef Inspektoratu Wsparcia. „Pierwszy żołnierz” w czasie wojny będzie głównodowodzącym Siłami Zbrojnymi RP do czasu mianowania naczelnego dowódcy. Do obowiązków szefa SGWP będą należały także m.in. planowanie strategicznego użycia sił zbrojnych, przygotowanie i wyszkolenie sił zbrojnych na potrzeby obrony państwa oraz udziału w działaniach poza granicami kraju, jak również doradzanie kierownictwu MON. Zapisy ustawy utrzymują odrębność wojsk obrony terytorialnej, które mają podlegać bezpośrednio ministrowi obrony do czasu, gdy uzna on, że WOT osiągnęły pełną gotowość działania.

Prezydent podkreślał, że zmiany w systemie kierowania i dowodzenia siłami zbrojnymi zostały przygotowane wspólnie przez prezydenckie Biuro Bezpieczeństwa Narodowego i Ministerstwo Obrony Narodowej. – Za tę współpracę serdecznie dziękuję. Razem udało nam się wypracować rozwiązanie które konsoliduje funkcje planowania, przygotowania, użycia i zabezpieczenia Sił Zbrojnych RP – mówił prezydent.

Prezydent zaznaczył też, że w ramach przygotowań do wprowadzenia reformy, w czerwcu tego roku mianował nowego szefa Sztabu Generalnego, którym został gen. broni Rajmund Andrzejczak. – Panie Generale, to właśnie Pan, z chwilą wejścia w życie nowo przygotowanych rozwiązań stanie się głównodowodzącym, pierwszym żołnierzem Rzeczpospolitej. W chwili gdy powierzałem panu funkcję szefa Sztabu Generalnego wiedziałem, że jest Pan człowiekiem odważnym i przygotowany do tego, by wziąć na siebie tę niezwykłą odpowiedzialność – mówi prezydent do generała obecnego podczas uroczystości w Pałacu Prezydenckim.

Zmiany podpisane dziś przez prezydenta wejdą w życie 1 stycznia 2019 roku. Są pierwszym z etapów reformy (tzw. mały SKID). Po analizie efektów wprowadzonych zmian planowany jest drugi etap reformy, dotyczący szczebla operacyjnego. Przywrócone mają zostać m.in. odrębne dowództwa rodzajów sił zbrojnych, które zlikwidowała reforma z 2014 roku.

Paulina Glińska

autor zdjęć: st. chor. sztab. Rafał Mniedło

dodaj komentarz

komentarze


Polki pobiegły po srebro!
 
Przysięga w Limanowej
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Układ nerwowy Mieczników
Pływacy i maratończycy na medal
Święto Oddziału Specjalnego ŻW
Obradował Komitet Wojskowy Unii Europejskiej
Polska wiktoria na Monte Cassino
Sukcesy reprezentantek CWZS-u
Sejmowa debata o bezpieczeństwie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Cień atomowej zagłady
By Polska była bezpieczna
„Pierwsza Drużyna” na start
Dwa srebrne medale kajakarzy CWZS-u
„Ryś” z laserem
WAT-owskie eksperymenty na ISS
Dwie dekady ulepszania Sojuszu
Grupa Północna o wsparciu dla Ukrainy
Pokazali bojowego ducha
Morska Jednostka Rakietowa w Rumunii
„Grand Quadriga ‘24”
„Sarex”, czyli jeden za wszystkich, wszyscy za jednego
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Po śladach polskich bohaterów
Ostatnia droga Pileckiego
Szachownice nie dotarły nad Finlandię
Serwis K9 w Polsce
Piedimonte – samobójcza misja
Wojna w świętym mieście, epilog
Nie szpital, a instytut
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Żołnierzu, wyślij dziecko na wakacje z Rewitą
Wielki triumf 2 Korpusu Polskiego
Wszystkie misje AWACS-a
Mobilne dowodzenie
Nowe zadania szefa SKW
They Will Check The Training Results in Combat
Żołnierze ewakuują Polaków rannych w Gruzji
Broń Hitlera w rękach AK
Podróż po AWACS-ie
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Wojskowi medycy niosą pomoc w Iraku
Ameryka daje wsparcie
NATO on Northern Track
Systemy obrony powietrznej dla Ukrainy
Czego można się nauczyć od żołnierzy?
Polscy żołnierze stacjonujący w Libanie są bezpieczni
Dwa krążki kajakarki z „armii mistrzów”
Flota Bayraktarów w komplecie
Barbara wzmocni polską obronę powietrzną
Kto wywalczy tytuł mistrza MMA?
WAM wraca po latach
Tomczyk: „Tarcza Wschód” ma odstraszyć agresora
„Sarex ’24”: razem w czasie kryzysu
Hełmy – nowoczesne i na miarę
Tarcza Wschód – odstraszanie i obrona
Memoriał gen. Andersa coraz bliżej
Zawsze gotowi do pomocy
Najmłodsi artyści Wojska Polskiego

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO