moja polska zbrojna
Od 25 maja 2018 r. obowiązuje w Polsce Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE (ogólne rozporządzenie o ochronie danych, zwane także RODO).

W związku z powyższym przygotowaliśmy dla Państwa informacje dotyczące przetwarzania przez Wojskowy Instytut Wydawniczy Państwa danych osobowych. Prosimy o zapoznanie się z nimi: Polityka przetwarzania danych.

Prosimy o zaakceptowanie warunków przetwarzania danych osobowych przez Wojskowych Instytut Wydawniczy – Akceptuję

 
Wyborowe Groty

Na tegorocznych targach zbrojeniowych w Kielcach inżynierowie z Fabryki Broni „Łucznik” z Radomia zaprezentowali dwa, przeznaczone dla strzelców wyborowych, nowe modele modułowego systemu broni strzeleckiej Grot kalibru 7,62 mm. Jeden karabin ma stałą kolbę i lufę długości 508 mm (20 cali), drugi – kolbę składaną i lufę długości 406 mm (16 cali).

Jedną z najciekawszych nowości sprzętowych na Międzynarodowym Salonie Przemysłu Obronnego przywiozła do Kielc Fabryka Broni „Łucznik” z Radomia. Spółka zaprezentowała najnowszy karabin wyborowy kalibru 7,62 mm (na amunicję 7,62x 51mm NATO), oznaczony jako MSBS-7,62N. Został on zbudowany na bazie wprowadzonego niedawno do służby karabinka MSBS (modułowy system broni strzeleckiej) Grot kalibru 5,56 mm. W porównaniu do modelu bazowego w wersji przeznaczonej dla strzelców wyborowych zmieniono m.in. lufę, komorę zamkową, gniazdo magazynka oraz komorę spustową. Fabryka Broni „Łucznik” pokazała aż dwie wersje MSBS-7,62N. Pierwszą, wyposażoną w grubościenną lufę długości 508 mm (czyli 20 cali) oraz stałą kolbę i dwójnóg. Druga wersja karabinu ma składaną kolbę (identyczną jak w Grocie 5,56 mm) oraz lufę długości 406 mm (16 cali).

Czemu inżynierowie z Radomia zdecydowali się opracować aż dwa typy karabinów wyborowych? – Pierwszy, czyli karabin z lufą długości 20 cali, to broń przeznaczona dla strzelców z jednostek zmotoryzowanych, zmechanizowanych czy wojsk obrony terytorialnej. Ma sporą siłę ognia i zasięg, i umożliwia rażenie celi oddalonych o około 800 metrów – wyjaśnia Dominik Łodygowski, specjalista ds. handlu i marketingu Fabryki Broni „Łucznik”. – Drugi karabin, z lufą długości 16 cali, to broń o mniejszej sile ognia, ale za to znacznie poręczniejsza i dlatego przeznaczona dla jednostek powietrznodesantowych i aeromobilnych – dodaje.


Film: Paweł Sobkowicz / portal polska-zbrojna.pl

Co warto podkreślić, skonstruowanie MSBS-7,62N to inicjatywa fabryki i dlatego jest w pełni przez tę spółkę finansowana. Jak przekonują przedstawiciele „Łucznika”, dzięki temu możliwe będzie szybsze wdrożenie karabinu do służby, gdyby na jego zakup zdecydowała się polska armia. Władze spółki nie ukrywają, że chcą uniknąć problemów, jakie pojawiły się podczas programu Tytan, gdzie karabin MSBS Grot był finansowany z trzech źródeł, a więc prawa autorskie należały aż do trzech podmiotów. To skutkowało tym, że zakup broni był rozciągnięty w czasie.

Czy MSBS-7,62N ma szansę wejść do wyposażenia polskich jednostek? Nasze wojsko zdecydowanie szuka tego typu broni. Obecnie żołnierze wojsk lądowych mają do dyspozycji pięć typów karabinów wyborowych: TOR kalibru 12,7 mm, BOR kalibru 7,62 mm, TRG-21 i TRG-22 – oba kalibru 7,62 mm, a także radzieckie karabiny SWD, czyli karabiny snajperskie Dragunowa (Snajperskaja Wintowka Dragunowa) kalibru 7,62 mm.

W jednostkach najwięcej jest tej ostatniej broni. Polska armia chce ją jednak w najbliższych latach wycofać ze służby, gdyż nie jest zasilana natowską amunicją 7,62 x 51 mm NATO, lecz pociskami 7,62 x 54 mm R.
Broń, nad którą inżynierowie „Łucznika” pracują od 2015 roku, na początku tego roku była prezentowana przedstawicielom zagranicznych armii i wzbudziła duże zainteresowanie. Od tego czasu jest testowana w ramach zakładowych prób.

 

 

Z okazji tegorocznej edycji Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego wydaliśmy specjalny 140-stronicowy numer „Polski Zbrojnej” zawierający artykuły o żywotnych problemach naszych sił zbrojnych. Piszemy m.in. o tym, jak bardzo potrzebne są naszym siłom zbrojnym nowe śmigłowce i gruntownie analizujemy koncepcję modernizacji czołgu Twardy.

 

 

Krzysztof Wilewski

autor zdjęć: Michał Niwicz

dodaj komentarz

komentarze


PZL-Świdnik proponuje nowy system szkolenia pilotów
 
Lecimy F-35
Ustawa o obronie ojczyzny – pytania i odpowiedzi
Drogi do wolności
Abramsy jadą na ukraiński front
Cyberżołnierze na szczycie NATO
Polsko-koreańskie rozmowy w Warszawie
Brązowa czwórka podwójna
Pamięć o pomordowanych
16 Dywizja świętuje
Śladem profesjonalistów
O innowacyjnych technologiach dla wojska
Polscy saperzy kończą misję w Słowenii
Sukcesy żołnierzy w finale Diamentowej Ligi i na ściance wspinaczkowej
Plan misji „Air Defender”
Najwyższy stopień saperskiego wtajemniczenia
Kajakarze CWZS-u na podium mistrzostw świata
Polsko-koreańskie rozmowy
Przysięga w Kolnie
Armatohaubice K9 strzelały w Nowej Dębie
Dodatek dla wszystkich „misjonarzy”
Ku czci poległych, pomordowanych i wywiezionych na Sybir
WOT świętuje sześciolecie
Raki dla podhalańczyków
„Northern Coasts” – bałtycki sprawdzian
Holandia i Dania przekażą Ukrainie F-16
Tak rodziła się konspiracja
„Northern Coasts” – trzy grupy okrętów pod polskim dowództwem
ORP „Orzeł” – wciąż bez ostatniego rozdziału
Wojsko pomoże Słoweńcom
Szwedzi na „Czernickim”
Unijna pomoc dla Ukrainy
Wojskowe kontrakty w USA
Brąz st. szer. Oskara Miliwka w Pucharze Świata w Rio de Janeiro
Trening na awaryjnym lotnisku
Szef MON-u o planach obrony kraju
Szkolenie na DOL-ach będzie odbywało się cyklicznie
Kadeci na poligonie
Z pułku w brygadę
SKON przeciwko wotum nieufności wobec szefa MON-u
Zmiany w systemie dowodzenia armią. Projekt trafił do Sejmu
Nowa brygada dla 18 Dywizji Zmechanizowanej
Odliczanie do przysięgi
AWL, czyli renoma budowana latami
Łukaszenka grozi Polsce, USA reagują
Podchorążowie AWL ślubowali
Okręty NATO przeszukują wody Holandii
Uwaga, samoloty na drodze! Ćwiczenia „Route 604”
Armia rosyjska wychodzi z Polski
Nowy pancerz dla Borsuka
Zmiany w przepisach wojskowych na ostatniej prostej
Wyższe diety za służbę na granicy
Jak gasło powstanie
Buzdygany wręczone!
Polska rozdarta przez okupantów
Ekspresowa pomoc
RBN o rezultatach szczytu NATO
Triumf Czarnej Dywizji w biegach na orientację
Start w nowy etap żołnierskiego życia
Przesłanie bohaterów Armii Krajowej
Brytyjscy piloci w Polsce

Ministerstwo Obrony Narodowej Wojsko Polskie Sztab Generalny Wojska Polskiego Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych Wojska Obrony
Terytorialnej
Żandarmeria Wojskowa Dowództwo Garnizonu Warszawa Inspektorat Wsparcia SZ Wielonarodowy Korpus
Północno-
Wschodni
Wielonarodowa
Dywizja
Północny-
Wschód
Centrum
Szkolenia Sił Połączonych
NATO (JFTC)
Agencja Uzbrojenia

Wojskowy Instytut Wydawniczy (C) 2015
wykonanie i hosting AIKELO